חבוב, צייץ הייקו, סופת אבק לפניך - ברשת - הארץ

חבוב, צייץ הייקו, סופת אבק לפניך

באריזונה מצאו דרך מקורית להעלות את המודעות לסופות האבק המכונות חאבוב: שירי הייקו בטוויטר

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

פיניקס, אריזונה. לנהגי אריזונה נשקפת סכנה לא מבוטלת מסופות החול המשתוללות והופכות את הימים ללילות. השנה נוקטות הרשויות יוזמה ספרותית במטרה להגביר את מודעות הנהגים לבעיה. מחלקת התעבורה של אריזונה הזמינה משוררים מתחילים להעלות לטוויטר שירי הייקו - שירים יפנים המורכבים מ-17 הברות בדיוק. השירים יעסקו באיום הנשקף מסופות הקיץ המכונות סופות "חאבוב" (HABOOBS).

מכיר יוזמות מוזרות יותר? ספר לנו בפייסבוק

השירים מתארים את הסכנה שבנהיגה בתוך סופות אבק שמתגלגלות, חוסמות את אור השמש, ומורידות את הראות בכביש לאפס. "האתגר הוא להגביר את המודעות לבעיה, ולהבהיר לנהגים שלא ניתן לחלוף בתוך סופת חול ללא פגע", אמר דובר המחלקה טימותי טייט. "עליהם לקחת זאת בחשבון כשהם רואים גל אבק מתהווה באופק".

המשוררים מעלים את יצירותיהם תחת התגית "חאבוב-הייקו". המבצע החל ביום שלישי, ובינתיים התקבלו מעל 100 ציוצים. עד כה עלו ציוצים שונים באופיים, החל בציוצים ספרותיים, כגון: "איני מכיר אותך, חאבוב מסתורי ומאיים. בפניך - אבלום", ועד לציוצי סלפסטיק בנוסח: "העולם משנה צבעו לחום, איני רואה את פנסי המכונית שלפני, עד ש... לעזאזל! אופס..."

סופת אבק בפניקס אריזונה, באוגוסט 2011. ההמלצה לנהגים היא לרדת מהכביש מהר ככל האפשרצילום: רויטרס

סופות חאבוב מופיעות בדרך כלל בעונה הגשומה, הידועה כמונסון של דרום מערב ארצות הברית. ביולי שעבר התגלגלה סופה שכזו על ציר שרוחבו יותר מ-65 ק"מ לאורך עמק פיניקס, וגרמה לביטול טיסות ולעצירת התנועה בכבישים. מחלקת התעבורה המליצה לנהגים שנקלעו לסופת חול להאט ולרדת מהכביש מהר ככל האפשר.

לדברי טייט, המבצע יוצא הדופן נהגה בישיבת סיעור מוחות, שבה דנו כיצד ניתן להשפיע על הנהגים באמצעות הרשתות החברתיות. "מבנה שירי ההייקו היפניים מתאים באופן מושלם לטוויטר, המגביל את המשתמש להודעות באורך 140 סימני דפוס", אמר טייט.

"השטף של ההייקו היה בימים האחרונים", אמר טייט, שציין שלא כל המשוררים נצמדו לכללים הנוקשים, ולפיהם על 17 ההברות להתחלק לשורות באורך 5 הברות, 7 הברות ו-5 הברות. "אשתי מרצה לאנגלית. היא ודאי היתה אומרת שהשירים אינם כתובים לפי הכללים הנוקשים של ההייקו. אבל אנחנו מבלים בנעימים, נהנים לקרוא את השירים והציבור נענה לאתגר בהתלהבות", הוסיף. אחד השירים האהובים על טייט נכתב בהשראת מלחמת הכוכבים: "אינך ג'דיי, אין זה טטואין, לוק, תעצור בצד, בן אדם".

המשוררים יזכו בפרסום לרגע באינטרנט, וזאת בנוסף לתרומה לבטיחות בכבישים. תרומות מוצלחות במיוחד יצוייצו מחדש על ידי מחלקת התעבורה של אריזונה. "אין פרסים כספיים, אבל הזכות להתרברב שמורה למחברים", אמר טייט.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ