גוגל: עלייה מדאיגה בדרישות של ממשלות לצנזר תוכן באינטרנט

החברה חשפה את הדרישות שקיבלה ב-2011. בהן: הסרת סרטונים שפוגעים בבית המלוכה התאילנדי והסרת בלוג שהכפיש איש אכיפת חוק בארה"ב

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

גוגל הודיעה היום כי יש עלייה מדאיגה בדרישות של ממשלות לצנזר תוכן. החברה חשפה את נתוני הדרישות לצנזורה שקיבלה מממשלות בפלטפורמות שבבעלותה בחצי השנה שבין יולי לדצמבר 2011.

"למרבה הצער, מה שראינו בשנתיים האחרונות היה מאוד מדאיג, והיום אינו שונה", נכתב בבלוג של גוגל. "כשהתחלנו לפרסם את המידע ב-2010, גם הוספנו הערות על כמה מהסיפורים היותר מעניינים מאחורי המספרים. שמנו לב שסוכנויות ממשל במדינות שונות ביקשו מאיתנו לעיתים להסיר תוכן פוליטי שמשתמשים העלו לשירותים שלנו. אנחנו מקווים שזה מקרה חריג, אבל יודעים שזה לא".

שוטרים סינים מחוץ לסניף גוגל בבייג'ין, ב-2010צילום: אי–פי

בין היתר סיפרה גוגל כי במחצית השנייה של השנה שעברה, גורמי רגולציה בספרד דרשו להסיר 270 תוצאות חיפוש הקשורות לבלוגים הכוללים התייחסויות לדמויות ציבוריות ולאזרחים פרטיים. גוגל לא מילאה את הבקשה. לדברי גוגל, גם בארצות הברית חלה עלייה במספר בקשות ההסרה. בין היתר התקבלו בקשות להסיר בלוג בשל הוצאת דיבה של איש אכיפת חוק. במקרה אחר היא התבקשה להסיר 1,400 סרטוני יוטיוב בשל הטרדה לכאורה, אך לא עשתה זאת. במקרה אחר היא התבקשה להסיר חמישה חשבונות יוטיוב שכללו איומים או הטרדה. היא הסירה ארבעה מהם, וכך גם את 300 הסרטונים הקשורים אליהם. צו בית משפט דרש ממנה להסיר 218 תוצאות חיפוש של אתרים בחשד הוצאת דיבה – היא הסירה רבע מהם.

בבריטניה היא נענתה לבקשת המשטרה להסיר חמישה חשבונות יוטיוב שקידמו טרור. הם הוסרו כי פעלו בניגוד לתקנות גוגל. במקרה של תאילנד נתקלו אנשי החברה בבקשות להסיר סרטונים שמעליבים את בית המלוכה. לדברי גוגל, היא חסמה 70% מהם לצפייה במדינה, בהתאם לחוק המקומי. מדינות נוספות שנכללות בדו"ח הן טורקיה, ירדן ופקיסטאן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ