אריק שמידט: על הצלחות וכישלונות בגוגל

באירוע Big Tent בתל אביב הודה יו"ר החברה בכישלון הכניסה לסין ובפרשת סטריט ויו. אבל הוא סיפר, שבעבור גוגל, הניסיונות הכושלים גם סללו את הדרך להצלחות

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

יו"ר גוגל, אריק שמידט, המבקר בישראל לראשונה, דיבר אתמול באירוע Big Tent שקיימה החברה בישראל, ולא היסס להודות אמש בכשלונות, להתנצל על טעויות, להחמיא למתחרה אפל, וגם לישראל.

שמידט  הודה למשל בכישלונה של גוגל בהתמודדות עם הצנזורה הסינית. "אנחנו האמנו שהדרך הטובה ביותר היא להיכנס לסין ולעבוד עם האזרחים", אמר. "זה לא הלך", הוסיף. "אחרי חמש שנים הצנזורה הפכה גרועה בהרבה. הסינים בנו חברת צנזורה. הם עשו זאת כי הם יכולים לא כי זאת הדרך הנכונה למדינה שלהם".

זה לא היה הכישלון היחיד שבו הודה שמידט, אבל, הוא אמר שמבחינת גוגל זו הדרך להצלחה. "אני לא זוכר את כל הכישלונות שהיו לנו" אמר, וסיפר שבמקרים כאלה, "אמרנו תודה רבה למהנדסים שעבדו על זה ושלחנו אותם לעבוד על פרויקטים אחרים שהצליחו".

 אילנה דיין, שניהלה את הראיון ואת הפאנל שקדם לו, שאלה את שמידט אם הוא  חושב שהאינטרנט הפך אנשים ליותר חופשיים. הוא השיב שזה תלוי, אם המדינה היתה חופשית מראש. שמידט התייחס גם לאביב הערבי והבהיר כפי שגם יו"ר פייסבוק אמר לפניו, שהאינטרנט היה רק כלי, ואנשים הם שעשו את המהפכה האמיתית.

אריק שמידט, באירוע Big Tent הערבצילום: דודו בכר

שמידט, שביקר לאחרונה בתוניסיה, בתוניסיה, בלוב ובמצרים, סיפר עם זאת שלאינטרנט היה יתרון אחד: "לדיקטטורים שעמדו בראש המדינות האלה היתה להם מדיניות צנזורה מלאה לכל דבר מלבד האינטרנט".

חוסר היכולת לצנזר את הרשת נתן למנהיגי המורדים כלי תיאום שלא היה להם קודם, מה שאפשר להם לנצח במאבק נגד השלטונות, הסביר שמידט, למרות שבחלק מהמקרים הם היו פעילים כבר עשר שנים ויותר.

שמידט התייחס גם לסוריה ולדיקטטורות נוספות והסביר שגם משטרו של באשר אסד, או המשטר באיראן, לא יכולים לסגור את האינטרנט לחלוטין. "אם הממשלה סוגרת את האינטרנט זה סימן שהיא מפחדת", אמר והוסיף כי  מדינות שחוסמות את האינטרנט ומצנזרות אותו יישארו בסופו של דבר מאחור.

אם בית משפט יורה, נחסום את ויקיליקס

שמידט נשאל גם בנושא רגיש אפילו יותר: מה גוגל היתה עושה לו היתה מתבקשת על ידי ממשלת ארה"ב לחסום את ויקיליקס?

הוא הסביר כי אם הבקשה תגיע מגורמי ממשלה, הם יגידו לא, אפילו אם תגיע כבקשה חברית מהנשיא ברק אובמה. אבל אם היא תהיה מגובה בצו בית משפט, הם ייאלצו להיענות. "קוראים לזה חוק, אני חושב שיש לכם כזה גם בישראל", ציין בציניות.

שמידט התייחס גם למקרה שהציב את גוגל במסלול התנגשות עם ממשלות שונות בעולם: פרשת החדירה לפרטיות במסגרת גוגל סטריט ויו. כזכור, רכבי הצילום של גוגל אספו מידע מרשתות ווייפיי לא מוצפנות של אנשים מהשורה, והמידע כלל אימיילים וססמאות. בתחילה גוגל טענה כי זו היתה יוזמה מקומית של מהנדס בודד, אולם לאחרונה התברר שרבים היו מודעים לקיום התוכנית.

שמידט חזר והבהיר כי היה מדובר במשהו שאסור היה לעשותו, ולדבריו החברה דיווחה לממשלות כשהתברר העניין. את ההארד דיסקים עם המידע, הם שמרו בכספת, אמר. "ככל הידוע לנו לא השתמשו במידע מעולם. מחצית הממשלות אמרו לנו להשמיד וכך עשינו. מחצית אמרו לשמור את זה, למקרה של תביעות עתידיות, וכך עשינו".

שמידט החמיא למדעני המחשב הישראלים, והודה לצה"ל על ההכשרה שהוא מעניק לרבים מהמהנדסים. "הצבא הישראלי עושה הרבה ניתוח מידע ואגרגציה של הרבה מקורות נתונים. אז יש דור גדול של מדעני מחשב שיודע לקחת כמויות גדולות של נתונים ותעשייה שלמה שנבנית גם בתחום מחשוב ענן. אני לא יודע מה התעשיות יעשו, אבל אני בטוח שהן יבנו כאן", הוסיף שמידט.

סער: האינטרנט מציב אתגר לדמוקרטיה

את האירוע פתח שר החינוך גדעון סער שהתייחס להשפעה של האינטרנט על הפוליטיקה והמודל הדמוקרטי הנוכחי. "באמצעות האינטרנט ניתן היום להעמיד למערכות הפוליטיות אתגר מול תחושות של ניכור שממילא קיימות ומבוססות על התחושה שהנבחרים מייצגים אינטרסים אחרים ולא אינטרסים של הציבור הרחב באמצעות האינטרנט", אמר.

סער התייחס גם למחאה החברתית של הקיץ האחרון ואמר "יכול להיות שזה לא מקרי שראינו תופעה שבה ראינו קריאה שבה הדרישה של המפגינים 'העם דורש', והמפגינים מייצגים את העם ולא הנציגים הנבחרים שלו".

זה העם תכירו אותו

באירוע התקיים פאנל בנושא "אינטרנט וחברה - יצירת סדר יום חדש" בהשתתפות עורך הארץ לשעבר דב אלפון, ד"ר גיל סמסונוב, ח"כ רונית תירוש והבלוגר והעיתונאי עידו קינן. במהלכו התפתח  דיון בין ח"כ תירוש, לבין קינן על היכולת לקדם מהלכים חברתיים ופוליטיים ברשת. תירוש האשימה בין היתר את טניה רוזנבליט, שסירבה להסכים להפרדה באוטובוס בפרובוקציה מתוכננת, "אני ערה לכך שבגלל הנגישות וזמינות היתר יש מקום ניצול בעיני של הפלטפורמה הזאת", אמרה. על כך השיב קינן כי הוא דווקא שמח שלא רק הפוליטיקאים והיחצ"נים יכולים עכשיו להעלות נושאים על סדר היום הציבורי.

בנוסף, תירוש מתחה ביקורת על האלימות של השיח ברשת, ובעיקר על האלימות של התגובות ה"ווירטואליות", כפי שהגדירה אותן. בעוד היא שבה ושאלה אם התגובות אמינות, "האם זה אמיתי" קינן השיב, שכיום המגיבים, גם הבוטים ביותר לא מסתתרים בעולם "וירטואלי". "אנשים מזוהים", הוא אמר. "המונטין שלהם נצבר. הם לוקחים על עצמם את האמירה".

"זה העם, תכירו אותו. זה הייצוג שלו, תכירו את האנשים תכירו את הקהל", אמר קינן. לתירוש הוסיף כי "את צריכה להציג את עמדתך, להגן עליה", והוסיף שאולי גם יתברר שיש צורך לשנות אותה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ