נטשה מוזגוביה

לאחר שהאחריות על פיתוח התולעת "סטוקסנט" - שחיבלה בסרכזות (צנטריפוגות) האיראניות - הוטלה על ישראל וארה"ב, מדווח ה"וושינגטון פוסט" על מעורבותה של ישראל בפיתוח התולעת "פליים", האוספת מידע מודיעיני באמצעות מעקב אחר דואר אלקטרוני ומסרים בתוכניות צ'אט, צילומי מסך וציתות דרך המיקרופון. לפי הדיווח, הווירוס הוא פיתוח משותף של ישראל וארה"ב, ומטרתו היא בלימת תוכנית הגרעין האיראנית.

העיתון מבסס את הדיווח על טענות בכירים מערבים, שלדבריהם, מטרת התולעת שפותחה בשיתוף הסי-איי-איי, הסוכנות לבטחון הלאומי של ארה"ב וצה"ל, היתה למפות את רשתות המחשבים של איראן ולעקוב אחר המחשבים של הבכירים האיראנים. בכיר אמריקאי שצוטט בכתבה אמר שמדובר ב"הכנת שדה קרב לסוג אחר של פעולה חשאית", וכי הן פליים והן סטוקסנט היו חלק מתוכנית רחבה יותר שפעילה גם היום בחודש שעבר דיווח הניו יורק טיימס על ספר חדש, שלפיו אובמה הורה להגדיל באופן משמעותי את ההיקף והתחכום של ההתקפות הקיברנטיות החשאיות על מערכות המחשוב של מתקני העשרת האורניום.

שרתים של חברת אבטחת מחשביםצילום: בלומברג

כמו כן נכתב בספר כי ישראל ויחידת 8200 של צה"ל היו שותפות מלאות בתוכנית זו. לשיתוף הפעולה הזה, שהיה הדוק באופן יוצא דופן, היו שני גורמים: ליחידת200 8 מומחיות טכנולוגית שמתחרה בזו של יחידת ה- N.S.A (סוכנות הביטחון האמריקאית), וכן לישראל היה מודיעין איכותי ביותר לגבי הפעילות במתקן האיראני להעשרת האורניום בנתנאז - מודיעין שהיה חיוני להצלחת מבצעי הסייבר. אבל, נכתב, לאמריקאים גם היה אינטרס להניא את הישראלים מתקיפה באיראן. לכן, לפי בכירים שהתראיינו לספר, היה על ארה"ב לערב את הישראלים "בכל היבט של התוכנית", כדי לשכנע אותם שתקיפות הסייבר מניבות תוצאות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ