נפלו ברשת

מחקר: בני הנוער בישראל בראש דירוג המכורים לאינטרנט

מחקר מקיף של האיחוד האירופי מעורר תהיות באשר להשלכות התופעה - מניתוק מחברים ובני משפחה ועד לשינויים במבנה המוח

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים31
דן אבן

מתבגר בן 16 מטורקיה בילה בכיתה י' את רוב שנת הלימודים מחוץ למתחם בית הספר. שנתיים קודם לכן, עוד נחשב א' לתלמיד מחונן בכיתתו, אולם בהדרגה החל להתמכר לגלישה בלתי פוסקת באינטרנט, עד שבילה עשרים שעות ביום מול מסך המחשב. כדי להתמודד עם ההתמכרות הוציאו הוריו את המחשב והמודם מהבית, אולם א' לא אמר נואש והחל לגלוש בבתי קפה בשעות היום, במקום ללכת לבית הספר התיכון. עימותים בלתי פוסקים שהתפתחו בין אביו לבינו הובילו את המשפחה למרפאה פסיכיאטרית בבית חולים באיסטנבול.

הצוות הרפואי שתיעד את המקרה של א' לפני שנה בכתב עת מקצועי, סיפר כי כבר בביקור הראשון הוא היה מודע באופן מלא להתמכרותו. לדבריו, הוא היה באותה העת שותף בקבוצת האקרים, ששמה לעצמה מטרה ליירט אתרי פורנוגרפיה ואתרים במדינות אויב, וכי היא עמדה בהצלחה במשימתה מאות פעמים. "לא היה לו עניין אחר לדבר עליו פרט למשימתו, והוא המתין להוראות חדשות ‘מוועדת ההאקרים העליונה'", עדכנו החוקרים. כשאביו ניסה למנוע ממנו גישה לרשת פיתח א' התקפי חרדה, וסיפר לצוות כי הוא מוכן לנטוש את משפחתו אם זו תמשיך להגביל את גישתו לאינטרנט.

הטיפול הרפואי בא' כלל שיחות רבות עם הוריו, וראיונות עם איש מקצוע אחת ליומיים במשך שבועיים, ובהמשך אחת לשבוע למשך שלושה חודשים. היועצים שהיו מעורבים בטיפול ניסו לטפח אצל א' עניין בתחומים אחרים, מעבר לאינטרנט, שאותם הכיר בעבר וזנח בהדרגה, וזאת לצד ירידה הדרגתית בחשיפה לרשת. הטיפול לווה באימון גופני, ובשלושה סוגי תרופות פסיכיאטריות. כעבור חודש וחצי החל שיפור התנהגותי, וכעבור שלושה חודשים כבר הצליח להשתמש באינטרנט בלי להציג סימני התמכרות.

הטיפול במקרה של א' הוא מקרה מייצג להתמכרות שאתה מנסים רק באחרונה להתמודד רופאים בעולם. מחקר חדש שנערך בקרב מתבגרים בישראל ובעשר מדינות באירופה, ממקם את הישראלים בראש - תופעה פסיכיאטרית שהיקפה וחומרתה מתבררים לקהילה הרפואית אך באחרונה. המחקר נוהל על ידי המרכז הלאומי למחקר ומניעה של התאבדויות במכון קרולינסקה שבשוודיה, ובחן נתונים שנאספו מ-11,956 מתבגרים ב-178 תיכונים. החוקרים העבירו לנבדקים שאלון פסיכיאטרי הבוחן את נטייתם להתמכרות באינטרנט (השאלון מוכר בראשי התיבות YDQ), המבוסס על פרמטרים כלליים לאבחון התמכרות פתולוגית להימורים. ממצאי המחקר, שמומן על ידי האיחוד האירופי, מתפרסמים בכתב העת Addiction.

ניתוח התשובות העלה כי המתבגרים בישראל אובחנו עם הנטייה הגבוהה ביותר להתמכרות לאינטרנט. מתוך 951 מתבגרים ישראלים שנכללו במחקר, 100 אובחנו כמכורים לגלישה באינטרנט (11.8%). מדובר בשיעור נבדקים גבוה פי שניים מאלה בסלובניה (5.8%) ובאסטוניה (5.3%). בהמשך הרשימה - המתבגרים בגרמניה (4.8%), ברומניה (4.6%), בספרד (4.3%), באירלנד (3.8%), באוסטריה (3.1%), בצרפת (2.6%) ובהונגריה (1.6%). שיעור המכורים הנמוך ביותר נרשם בקרב מתבגרים מאיטליה (1.2%).

מכורים לרשת - לחצו להגדלה

שיעור ההתמכרות הממוצע במדינות שנבדקו הוא 4.4% מהמתבגרים, כשבקרב בנים נרשם שיעור גבוה מבנות (5.2% לעומת 3.8%). מספר שעות הגלישה ביום היה קריטריון מרכזי באבחון: בעוד שצרכני אינטרנט שלא הוגדרו כמכורים גלשו בממוצע שעתיים ביום, מתבגרים שהוגדרו משתמשים פתולוגים גלשו כמעט ארבע שעות. נמצא כי מגורים בסביבה עירונית העלו ב-40% את הסיכון להתמכרות לאינטרנט, הורים מובטלים העלו את הסיכון ב-68%, הורים עם מעורבות נמוכה בגידול הילד העלו את הסיכון פי שניים ומגורים שלא עם ההורים הביולוגיים העלו את הסיכון פי שלושה. כמו כן נמצא כי מתבגרים עם בן זוג או בת זוג קבועים נמצאים בסיכון גבוה ב-61% לפתח התמכרות לאינטרנט.

האתרים הנצפים ביותר באינטרנט בקרב המתבגרים הנבדקים היו אתרי סרטונים, צ'טים ורשתות חברתיות. . דפוס ההתמכרות לאינטרנט, כפי שאובחן במחקר, כלל גלישה במספר מצומצם של אתרים למשך זמן רב, באופן היוצר דחף בלתי נשלט להמשיך לגלוש.

במחקר אובחנה קטגוריה נוספת של מתבגרים - אלה שקיבלו ציונים מעט נמוכים בשאלון ממי שהוגדר "מכור". הם אופיינו ב"שימוש לרעה באינטרנט" וכללו 13.5% מהמתבגרים. גם כאן השיעור הגבוה ביותר תועד בקרב מתבגרים מישראל (18.2%), בהשוואה למדינות האחרות שנכללו במחקר: אסטוניה (17%), סלובניה (16.9%), גרמניה (14.5%), צרפת (13.8%), אוסטריה (13.8%), רומניה (13.4%), ספרד (13.3%), אירלנד (9.8%), הונגריה (8.9%) ואיטליה (8.8%).

התמכרות לאינטרנט איננה מוגדרת עדיין רשמית כהפרעה פסיכיאטרית, אולם בימים אלה נידון צירוף האבחנה למהדורה החדשה, החמישית במספר, לספר האבחנות הפסיכיאטריות של איגוד הפסיכיאטרים האמריקאי (DSM) הצפויה לצאת לאור במאי 2013. במחקרים קודמים קיימים פערים גדולים בהיקף התופעה, בהתאם להגדרתה: בארה"ב אובחנו במחקרים שיעורי התמכרות לאינטרנט הנעים בין 0.7% ל-8.1% מהאוכלוסייה. ההיקף הנרחב ביותר לתופעה תועד במדינות מזרח אסיה, שם נרשמו במחקרים שונים שיעורי מכורים לאינטרנט בין 2.4% ל-37.9% מהתושבים.

החוקרים מסכמים כי למרות החשיפה הגוברת של מתבגרים לרשת האינטרנט על אתריה, המחקר באשר להשפעותיה של ההתמכרות על ההתפתחות ההתנהגותית והרגשית של מתבגרים עדיין חסר. מנהל המחלקה לרפואה פסיכולוגית במרכז שניידר, פרופ' אלן אפטר, שהיה השותף הישראלי במחקר, אמר כי "יש מחקרים שטוענים שמדובר בהתנהגות לא בריאה. שימוש באינטרנט יכול להיות טוב כדי להתעדכן במידע חדש, אבל אם המתבגר משתמש באינטרנט כדי לברוח מבעיות אז מדובר בשימוש בעייתי. ייתכן וממצאי המחקר מטעים והמתבגרים בארץ לא סובלים בפועל יותר מהתמכרות, אלא פשוט מתוחכמים יותר בשימוש ברשת".

ההשלכות של התמכרות לאינטרנט נבחנות רק בשנים האחרונות בקהילה הרפואית. מחקר מסין שהתפרסם בחודש ינואר האחרון בכתב עת PLOS ONE טוען כי מכורים לאינטרנט מפתחים שינויים מבניים בחומר הלבן במוח, המשמש להולכה חשמלית עצבית, בדומה לשינויים המתועדים בקרב מכורים לסמים.

" היא מהמתפתחות בשנים האחרונות, ויש לה השלכות בכיוונים רבים", אמר פרופ' פנחס דנון, מנהל יחידת המחקר בבית החולים הפסיכיאטרי באר יעקב וחבר הנהלה בחברה לרפואה וטיפול בהתמכרויות, "החברה האמריקאית להתמכרויות כבר הכירה בתופעה ובצורך לטפל בה ואף הגדירה אותה כ'הפרעה'. כיום אנו נתקלים בקליניקה במקרים רבים של מכורים לאינטרנט, ולא רק במתבגרים, אלא באוכלוסיות מסוגים שונים, לרבות גברים ונשים המחפשים זוגיות באינטרנט, אנשים המכורים לצ'טים, מבוגרים המכורים לאתרי קניות וקופונים ואנשים המכורים לאתרי פורנו והימורים באינטרנט".

פרופ' דנון התייחס לתופעה במאמר שפרסם עם ד"ר יוליאן יאנקו מבית החולים הפסיכיאטרי באר יעקב ב-2007. הם דיווחו כי לפי הקריטריונים המתגבשים, התמכרות לאינטרנט מתאפיינת בגלישה מופרזת באינטרנט מעל ל-38 שעות בשבוע, וקושי בהפסקת הגלישה הגורם לפגיעה בחיי האדם, ומשתייכת לקבוצת הפרעות של שליטה בדחפים. לדבריהם, בדומה להתמכרויות נוספות, המכורים לאינטרנט נוטים לשוב לעיסוק הממכר שוב ושוב.

בשנים האחרונות גוברת המודעות בקהילה הרפואית לשתי תופעות נוספות הנלוות לשימוש מופרז באינטרנט: פסיכוזה הקשורה באינטרנט ומחשבות שווא בקרב נפגעי נפש בהשראת האינטרנט. מחקר שבוצע בבית החולים שלוותה של שירותי בריאות כללית, ופורסם ב"הארץ" בינואר 2010, תיעד שלושה מקרים של מטופלים שסבלו מהתקף פסיכוטי שנגרם על רקע שימוש בלתי מבוקר באינטרנט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ