למה העוקץ הניגרי ממשיך להגיע מניגריה?

הניסוח העילג והסיפור הדמיוני גורמים לנו לתייג את המיילים המוכרים ישירות כספאם. לפי מחקר חדש של מיקרוסופט, זה בדיוק מה שהנוכלים רוצים שתעשו

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עודד ירון

מתי בפעם האחרונה טרחתם להשיב למייל שהגיע מניגריה והבטיח להניב לכם מיליוני דולרים שרק מחכים לקטוף אותם? זיהוי של המיילים, שזכו לכינוי העוקץ הניגרי, לוקח בדרך כלל לא יותר מכמה שניות. הסיפור הפנטסטי על המיליונים שמחכים רק למי שישחרר אותם, מדינת המקור - שהיא בדרך כלל ניגריה, וגם הטקסט העילג, חורצים את דין המייל והוא נשלח אחר כבוד לתיקיית הספאם.

ואולם, מחקר חדש של מיקרוסופט מגלה כי אותם פגמים שגורמים לכם לגחך על התוקף הכסיל, הם בעצם הדרך שלו להיפטר מה-False Positives. במילים אחרות, כך הוא מסנן את האנשים החכמים מדי מקהל המטרה ומגיע לקורבנות התמימים ביותר. בצורה הזו, הוא לא צריך להתעסק עם קורבנות מבטיחים שיסתיימו במפח נפש.

המחקר של מיקרוסופט מגלה בין היתר, כי אף שמדובר בתופעה עתיקת יומין במונחים של הרשת, עדיין 51% מהמיילים הללו מציינים את ניגריה כארץ המוצא, 34% מציינים את חוף השנהב, בורקינה פאסו, סנגל או מדינה אחרת במערב אפריקה.

"למה כל כך מעט דמיון?", שואל החוקר קורמק הרלי, "למה הם לא טוענים שהם מטורקיה, או פורטוגל או שווייץ או ניו ג'רזי? טיפשות היא תשובה לא מספקת. ההונאה דורשת מניפולציה מיומנת".

צפו במערכון שמבוצע על ידי אפריקאים שניסו למתוח ונפלו בעצמם בפח:

    בעוד ששליחת הפיתיון הראשוני דורשת אפס מאמץ וכמעט אינה דורשת משאבים, הרלי כותב כי השלבים הבאים של ההתכתבות עם מגוון של קורבנות פוטנציאליים דורשים השקעת זמן ומאמץ רב. "אם רק 0.00001% של האוכלוסייה היא קורבן פוטנציאלי, אז התקפה מוטעית של אפילו חלקיק משאר 99.999% האוכלוסייה הורסת את הרווח", כותב הרלי.

    "אם אנו מניחים שהנוכל מתחיל להתכתב כמעט עם כל מי שמגיב למייל שלו, ההזדמנות שלו להפריד בין הקורבנות המתאימים ללא מתאימים היא בניסוח המייל הראשוני", כותב הרלי ומסביר כי למעשה המטרה אינה לתקוף את המספר הגבוה ביותר של אנשים, אלא ליצור איזון שבו הוא תוקף את המספר הגבוה ביותר של קורבנות פוטנציאליים. אותם קורבנות הם  התמימים ביותר, שגם יש להם מספיק כסף כדי לשלוח, וגם את האפשרות לעשות זאת. בנוסף הם צריכים להתעלם מעצות של בני משפחה, בנקים - וגם כלי התקשורת, כמו זה שאתם קוראים בו כרגע. כנראה שישנם כאלה שגם הכתבה הזו לא תעזור להם.

    תגובות

    הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
    בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ