הסגרה לארה"ב של בעל אתר הורדות במוקד ויכוח על גבול החופש ברשת

חברי פרלמנט ומייסד ויקיפדיה התגייסו למען סטודנט בריטי בן 24 שהקים אתר עם קישורים לסדרות וסרטים. העונש הצפוי לו בארה"ב - עשר שנות מאסר

ג'יימס בול, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'יימס בול, גרדיאן

בריטניה סוערת בעקבות דרישה אמריקאית להסגיר את הסטודנט הבריטי ריצ'רד אודווייר, הנחשד בהפרת זכויות יוצרים. אודווייר, בן 24, סטודנט למולטימדיה באוניברסיטת שפילד האלאם, עלול לשבת בארה"ב עשר שנות בכלא על מימון TVShack.net, אתר שפרסם קישורים לאתרים שבהם אפשר לצפות בסרטי קולנוע וטלוויזיה שלמים בחינם.

אודווייר צפוי לעמוד למשפט בארה"ב בשתי האשמות: פגיעה בזכויות יוצרים וקשירת קשר לפגיעה בזכויות יוצרים, שהעונש המרבי על שתיהן הוא עשר שנות מאסר. זאת, לעומת שישה חודשי מאסר בלבד בבריטניה. פרקליטיו של אודווייר טענו כי הוא צריך להישפט בבריטניה, אך בית המשפט קבע בינואר השנה כי ניתן להסגיר את אודווייר. על הפקודה חתמה שרת הפנים של בריטניה, תרזה מיי. אודווייר עירער, ופסיקה בעניינו צפויה להתקבל בחודשים הקרובים.

מייסד ויקיפדיה, ג'ימי ויילס, פנה בקריאה נדירה למיי לעצור את הליכי ההסגרה של הסטודנט הבריטי. ויילס אמר בהודעתו, שהתפרסמה באינטרנט, כי או'דווייר הוא "הפנים האנושיות" של קרב גלובלי המתחולל בין האינטרסים של תעשיות הקולנוע והטלוויזיה לבין הציבור הרחב. לדבריו, קרב זה הגיע לשיא במחאה שהתעוררה בעולם נגד הצעות החוק Sopa ו‑Pipa שהועלו בארה"ב נגד פגיעה בזכויות יוצרים.

"כשפגשתי את ריצ'רד, הוא נראה לי כמו ילד טוב, חנון אמיתי. בתור סטודנט באוניברסיטה, הוא בדיוק הטיפוס שמסוגל להשיק את הדבר הגדול הבא באינטרנט", כתב ויילס ל"גרדיאן". "בהתחשב בעובדה שבתיק שלו ‘אין בשר', אסור שיוסגר לארה"ב כדי לעמוד לדין על משהו שבגללו אפילו לא הועמד כאן (בבריטניה) למשפט. שום אזרח אמריקאי לא הובא לבריטניה בשל פעילות פלילית שהתרחשה על אדמת ארה"ב".

אודווייר בכניסה לאולם בית המשפט, בינואר השנהצילום: אי-אף-פי

ויילס ניצב בחזית המאבק נגד חוקים אלה, שמטרתם לאכוף את זכויות היוצרים באינטרנט בנוקשות רבה יותר, אף שרבים הזהירו כי זה עלול לסכן אתרים מרכזיים כמו גוגל, ויקיפדיה ואחרים. ויילס אף החליט לסגור את אתר ויקיפדיה למשך יום שלם כאזהרה מפני השלכות אכיפה קשוחה מדי של זכויות יוצרים.

שלשום הוא פתח עצומה באתר change.org, אתר עצומות בינלאומי. העצומה של ויילס קוראת לשרת הפנים הבריטית, תרזה מיי, למנוע את הסגרתו של או'דווייר. לפי החוק הבריטי, מיי חייבת להעניק רשות לביצוע הליכים אלה, ולכן, ביכולתה למנוע את ההסגרה בלי להזדקק לעזרת בתי המשפט. חברי פרלמנט משתי המפלגות הגדולות בבריטניה כבר הביעו את תמיכתם באודווייר, כולל יו"ר המפלגה הליברלית-דמוקרטית טים פארון, ויו"ר הוועדה לענייני פנים קית' ואז.

הסגרתם של אנשים אחרים מבריטניה לארה"ב, כגון גארי מקינון החשוד בפריצות למחשבים, עוררו קריאות לשנות את אמנת ההסגרה בין שתי המדינות, שלדברים של תובעי השינוי מוטית לטובת ארה"ב ונגד בריטניה.

בראיון הראשון מאז מעצרו, אודווייר אמר ל"גרדיאן" שהוא משתדל לא לחשוב על האפשרות שיוסגר. "זה ממש מפריע. זה מסיח את הדעת. קשה לי מאוד, אבל אני חושב שאני מחזיק מעמד לגמרי לא רע", אמר אודוייר. "אני לא אתן לצו ההסגרה הזה להרוס לי את החיים, אחרת, אני עלול להיכשל באוניברסיטה", הוסיף אודווייר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ