איך שנייה אחת יכולה להשבית אתרים בכל העולם - ברשת - הארץ
באג 2012

איך שנייה אחת יכולה להשבית אתרים בכל העולם

השעונים האטומיים ברחבי העולם עצרו לשנייה אחת כדי לסנכרן אותם עם תנועת כדור הארץ. אתרים שלא היו מוכנים לשינוי סבלו מבעיות

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עודד ירון

זמן קצר לאחר שסופה היכתה במרכז השרתים של אמזון והפילה את אינסטגרם, נטפליקס ושירותים נוספים, אתרים נוספים נפגעו מבעיה אחרת לגמרי: שינוי בשעונים העולמיים גרם לאתרים מרכזיים ליפול בלילה שבין שבת לראשון.

העולם עצר את נשימתו לשנייה אחת בלבד בלילה שבין שבת לראשון. כלומר מה שבאמת קרה הוא שהאחראים על שעונים אטומיים ברחבי העולם עצרו אותם למשך שנייה אחת בדיוק, במה שמכונה דקה מעוברת (Leap Second). העדכון דרוש בשל הצורך לסנכרן את השעונים לסיבוב כדור הארץ. סביר להניח שאיש מלבד חובבי מדע ואסטרונומיה לא היה שם לב לכך. אבל, השנייה הזאת הזאת התגלתה כהרת גורל לשירותים רבים.

גם אתרים ושירותים רבים ברחבי העולם מסונכרנים עם השעונים האטומיים, בפרוטוקול שנקרא Network Time Protocol או NTP בקיצור. אולם, חלקם לא היו מוכנים לאפשרות של הקפאת השעונים לשנייה.

הדבר גרם בעיות בשורה אתרים ופלטפורמות כמו האתרים Reddit, Linkedin ו-Gawker. אריק זיגנהורן ממפתחת דפדפן הקוד הפתוח מוזילה הודיע גם כי שרתים המריצים אפליקציות מבוססות ג'אווה כמו Hadoop כשלו בשל הבעיה.

בוויירד ציינו כי ההתרחשויות לא היו בלתי צפויות. מפתח בחברת אופרה ציין כבר לפני חודש כי הבעיה עלולה להתעורר והציע אפשרויות להתגבר על הבעיה. גוגל מצידה כתבה כבר לפני שנה שהיא פשוט דואגת להתכונן מראש לקפיצה על ידי מה שהם מכנים Leap Smear, או מריחת קפיצה, הוספה הדרגתית של כמה מילי-שניות מדי פעם, כך שהשרתים שלה לא יחושו בקפיצה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ