ארכיאולוגיה 2.0

הכירו את התמונה הראשונה של האינטרנט

הן היו ה-Les Horribles Cernettes, מדעניות ב-Cern ביום וזמרות בלילה. כשאבי הווב ומעריץ של הלהקה רצה לעשות משהו מצחיק עם הרשת - הן היו התשובה

לה מונד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לה מונד

היא נראית בדיוק כמו הרבה תמונות אחרות שמופיעת היום בפייסבוק. ארבע נשים צעירות, עושות פוזות מול המצלמה. אבל השנה היתה 1992, והרשת  (World Wide Web) היתה בחיתוליה. ואותן ארבע בחורות הפכו לנקודת ציון בהיסטוריה של הרשת.

הבחורות הללו (בנות CERN האיומות),  עבדו במעבדה גדולה ב-Cern, המרכז לחקר חלקיקים בשוויץ, שרק לאחרונה הכריזו מדענים בו על מציאת חלקיק הבוזון היגס. בין צוות החוקרים, עבד גם טים ברנרס-לי, מי שנחשב לאבי הווב ושקד באותם ימים על שיפור המערכת.

סיפורה של התמונה, כפי שתואר לפרטיו באתר Motherboard, החל ב-18 ליולי 1992, כאשר סילוואנו דה-ג'נארו השתתף בחזרות ל- Hardronic Music Festival, אירוע שנתי של צוות המדענים ב-CERN. מעט לפני שה- Horribles Cernettes עלו לבמה, דה-ג'נארו תפס את מצלמת הקאנון Eos 650 שלו ורץ אל מאחורי הקלעים כדי להספיק לצלם את הבנות לעטיפת האלבום הבא. ברנרס-לי, שהיה מעריץ שרוף של הלהקה (והשתתף בעצמו בפסטיבל המוסיקה), סיים בדיוק לפתח תוכנה המאפשרת העלאת תמונות לרשת- וביקש מדה-ג'אנרו עותק של התמונה.

"בשנים 92-93, הרשת העולמית הייתה נגישה רק למדענים," סיפר דה-ג'נארו ל-Motherboard. "כשהוא ביקש ממני למסור לו את תמונה, שאלתי 'למה לך להעלות לרשת דווקא תמונה של ה-Cernettes, הרי יש שם (ברשת) רק טקסט. אבל ברנרס-לי ענה לי "עזוב, זה יהיה מצחיק".

Les Horribles Cernettesצילום: סילוואנו דה-ג'נארו

"שים תמונה של בנות יפות במדיה, ואנשים ישימו לב למדיה," מוסיף ז'אן פרנסוואה גרוס, אחד המתכנתים ב-CERN. "צריך היה להיאבק כדי לשכנע את ההנהלה שלחיבור מרכז המחקר לאינטרנט, ולא רק לרשת הפנימית- יש הצדקה מדעית. נהגנו בזמנו להעלות לרשת רק דברים רציניים. זו היתה הברקה קטנה שבאה לומר- בואו נעשה עם זה משהו משעשע!" מספר גרוס.

התמונה עובדה על מחשב מקינטוש בתוכנת 1 Photoshop, שיצאה לשימוש מסחרי ב-1990, ונשמרה בפורמט GIF, שיצא לראשונה ב-1987. ב-18 ליולי השנה, ימלאו לתמונה 20 שנה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ