שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עודד ירון
עודד ירון

גוגל הודתה ביום שישי האחרון כי בעצם לא מחקה את כל המידע האישי שאספו מכוניות Street View במדינות שונות בניגוד לחוק, כפי שנדרשה.

הפרשה החלה במאי 2010, כאשר החברה הודתה שמכוניות גוגל Street View לא רק צילמו את הרחובות בהם עברו כדי ליצור רצף תמונות שמאפשר "לטייל" בהם מבלי לעזוב את המחשב. למעשה, המכוניות אספו מידע פרטי של גולשים בעשרות מדינות בין 2007 ל-2010.

גוגל הודיעה זה מכבר כי מחקה את כל המידע שהתבקשה, וגם מנכ"ל גוגל אריק שמידט שנדרש לנושא בביקורו בארץ הסביר כי בכל הנוגע לפרשה הזו, גוגל פעלה בכל מדינה בהתאם לדרישות הסוכנויות לאכיפת החוק. "ככל הידוע לנו לא השתמשו במידע מעולם. מחצית הממשלות אמרו לנו להשמיד וכך עשינו. מחצית אמרו לשמור את זה, למקרה של תביעות עתידיות, וכך עשינו", אמר.

אולם, מהדיווחים מבריטניה מתברר כי גם במקרים שנדרשה למחוק את המידע, גוגל לא תמיד מחקה את כולו. גוגל הודיעה לנציב המידע הבריטי (ICO) כי היא עדיין מחזיקה בחלק מהמידע, אותו הבטיחה למחוק. "גוגל גילתה לאחרונה כי היא עדיין מחזיקה בחלק קטן מהמידע שנאסף בידי כלי הרכב של גוגל Street View בבריטניה. גוגל מתנצלת על הטעות", כתב פיטר פליישר, אחראי הפרטיות של גוגל ,לאחראי על אכיפה ב-ICO.

חניון מכוניות Sreet View במטה החברה במאונטיין ויו, קליפורניה, כפי שצולם בידי רכב Street viewצילום: גוגל

בדיילי טלגרף נכתב שפליישר הוסיף כי "בחודשים האחרונים גוגל בחנה את הטיפול בדיסקים של Street View וביצעה בדיקה ידנית מקיפה של מאגר הדיסקים. הבחינה כרוכה בבחינה פיזית ובסריקה מחדש של אלפי דיסקים. במהלך הבחינה גילינו כי עדיין יש לנו מידע מבריטניה וממדינות נוספות. אנחנו מודיעים לרשויות הרלוונטיות במדינות אלה". אותן מדינות כוללות בין היתר את צרפת, בלגיה, הולנד שוודיה, פינלנד, שווייץ, אוסטריה ואוסטרליה.

נציב הפרטיות דרש מגוגל להעביר לו את המידע באופן מיידי, כדי שיחליט מה לעשות איתו.

הגילוי המביך האחרון מצטרף לשורה של חשיפות לא נעימות לגוגל בפרשה. בין היתר היא טענה עם חשיפת הפרשה כי נחשפו רק "רסיסי מידע". אולם עם הזמן התברר שהיקף המידע שנאסף היה נרחב בהרבה משנטען, והוא כלל מידע על רשתות wifi, אימיילים מלאים, שמות משתמש וסיסמאות והיסטוריית הגלישה של משתמשים. אפילו אם משתמש לא עבד על המחשב ברגע בו המכונית של גוגל Street View עברה ברחוב, המערכת יכלה לאסוף מידע על המחשב שלו. בנוסף התברר עוד ב-2010 כי גוגל בחנה דרכים להשתמש במידע.

בנוסף גוגל טענה כי מדובר ביוזמה מקומית של מהנדס בודד ואולם, דו"ח ה-FCC (ועדת התקשורת הפדרלית) שפורסם באפריל השנה גילה כי אותו מהנדס לא היה לבד. בין היתר נכתב כי הוא "אמר במפורש לשני מהנדסים אחרים, כולל מנהל בכיר על איסוף המידע". הדו"ח קובע עוד כי כבר ב-2007 מהנדסי סטריט ויו קיבלו "גישה נרחבת" לתוכנית לאסוף את המידע. חמישה מהנדסים בחנו את הקוד של Street View, מהנדס שישי עבר עליו שורה אחר שורה, ומהנדס שביעי עבד עליו גם. ה-FCC הטילה על גוגל קנס של 25 אלף דולר בגין הפרעה לחקירה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ