חתולי העולם התאחדו: פסטיבל סרטוני החתולים הראשון - ברשת - הארץ

חתולי העולם התאחדו: פסטיבל סרטוני החתולים הראשון

מי לא היה שם? החתול המנגן, ההוא שמנהל רומן עם ארגזים ואחד צרפתי ומהורהר. אלפים השתתפו, ולבסוף נבחר הסרטון שזכה ב"חתלתול הזהב"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מלנה ריזיק, ניו יורק טיימס

מיניאפוליס, מינסוטה. אפשר היה לשמוע ביום חמישי את יללות החתולים, לצד קולות הפליאה והצחוק של הקהל, עד מעבר לרחוב. מרכז ווקר לאמנויות, ממוסדות התרבות החשובים בארה"ב לאמנות עכשווית, אירח את הפסטיבל הראשון לסרטוני חתולים.

האירוע, בו השתתפו לפי ההערכה כ-10,000 איש, הפך למם (תופעת רשת) שקרמה עור וגידים (ופרווה). המשתתפים, שמספרם עלה בהרבה על ציפיות המארגנים, מילאו את הדשא מחוץ למוזיאון והצטופפו על המדרכות מעבר לרחוב. היו שם חובבי חתולים מקומיים ומעריצים של פלאפי החתלתול שהגיעו מחוץ למדינה. רבים הגיעו בחולצות עם תמונות חתולים, והיה מי שפשוט התקשט באוזני חתול ושפמים. אחדים הגיעו עם החתולים שלהם, ובנוף נראו גם כמה "כלבים", סתם בשביל הבידור.

כולם התכנסו לקראת ההקרנה של סרטונים שהציגו חתולים מתנהגים באופן מזעזע, חמוד או מסתורי - ולעיתים גם וגם, בעת ובעונה אחת. נראה שהעובדה שרבים בקהל צפו בעבר בסרטונים ב"יוטיוב" לא רק שלא גרעה מהחוויה, אלא הוסיפה להתלהבות.
"אנשים צופים בקטעים שוב ושוב ושוב" מספרת גרטשן סילס, בנקאית לשעבר בת 65 שהגיעה מסידר ראפידז, איווה, מרחק חמש שעות נסיעה. "אני משערת שיקומו לפסטיבל הזה הרבה חקיינים".

כמו בחיים, קו דק הפריד בין דרמה לקומדיה: האם סנוקי חתול הטאבי יגבר על המטרונום, או שגופו ימשיך להתעוות בצורה לא רצונית לפי הקצב הזדוני? (כעבור רגע, המטרונום שוכב מובס על הרצפה). הקהל הריע למארו, אורח חתולי מיפאן, הידוע ברומן ארוך שהוא מנהל עם ארגזי קרטון, ונאנח בהקרנת חתולים שמנים מתחת למים. סרטים בסגנון חתלתולים רוכבים על שואב אבק, דיברו בעד עצמם.

אחת האקסיומות של החיים באינטרנט היא שסרטוני החתולים הם המלכים. לכן, אולי היה זה רק עניין של זמן עד שיצוץ פסטיבל שכזה. בכירים במוזיאון מיהרו לציין כי האירוע הוא לא יותר ממחווה משעשעת, ללא התערבות אוצר. אבל על רקע הפסטיבל, ובהשפעת המדיה החברתית, דווקא כן הורגש רצון לתרגם את התרבות הדיגיטלית לכינון של קהילה בחיים המציאותיים. האירוע גם בדק כיצד מוסדות התרבות יכולים לפנות לקהלים חדשים באמצעות האינטרנט. ולבסוף, האירוע גם האיר את אותו פער ישן בין ה"גבוה" ל"נמוך" באמנות.

את הרעיון לפסטיבל הגתה קייטי היל, בת 28, המשמשת כרכזת תוכניות במרכז ווקר לאמנויות. בתחילת השנה הציעה היל לקיים את האירוע בתור סוג של בדיחה. הנהלת המוזיאון השתכנעה כי היוזמה תתאים ל - Open Field initiative, תוכנית המקדמת אירועים ניסיוניים, הפתוחים לציבור בדשא של רחבת המוזיאון.

את הסרטונים שישתתפו בפסטיבל הציעו הגולשים, וכעבור חודשים ספורים התקבלו 10,000 סרטונים מכל העולם. היל צפתה בכולם והסתייעה בצוות שמנה 12 קולגות, עד שהרשימה הצטמצמה ל-79 סרטים שהוקרנו במשך 75 דקות. חלקם ארכו רק כמה שניות, אבל עדיין בלטה בהם האסתטיקה של הז'אנר: סיום מפתיע, מצלמה רועדת וערימות חתלתולים.

היל מספרת כי גילתה שלחתולים יש סוכנים. "פנה אלי סוכן של Keyboard cat ו-Nyan Cat, שני חתולי רשת מפורסמים". הסוכן קיווה כי בתמורה לקידום האירוע, הפסטיבל יממן טיסה ללקוחותיו (במידת האפשר, שכן Cat Nyan הוא דמות מצויירת). היל נאלצה להסביר לו בעדינות כי כמוסד תרבות ללא מטרות רווח, אין למרכז ווקר תקציב בסדר גודל שכזה. "השבתי שזה קצת שונה מפסטיבל סרטים הוליוודים", אמרה.

הפסטיבל נערך אומנם במתכונת מעט שונה, אבל פקדו אותו כוכבים רבים, כמו Lil Bub, חתולה חמודה ושובת לב עם פגם מולד, השייכת למייק ברידבסקי מבלומינגטון, אינדיאנה. במשך שעתיים תמימות, חיית המחמד מצאה עצמה מוקפת עדרי מעריצים וצלמים חובבים, לצד צוות צילום של המגזין Vice. ברידבסקי סיפר כי החתולה שרדה את תשומת הלב, "אבל היא לא מדברת, אז לא יכולתי לדעת מתי הספיק לה". בסופו של דבר, הוא החביא אותה בתיק.

במסגרת התחרות התחלקו הסרטים לקטגוריות: "דוקומנטרי", "הסרט הזר", "אמנות ביתית" ו"סרטונים מהחיים", שכללו למשל סרטון בשם Kittens Inspired by Kittens המציג ילדה בת 6 מתארת מספר תמונות בסגנון קל לציטוט.

פרס "חתלתול הזהב", שנבחר על-ידי גולשים באתר מרכז ווקר לאמנויות, הוענק לוויל בריידן על סרטון קצר שביים בשם “Henri 2: Paw de Deux” על הגיגיו האקזיסטנציאליים של חתול צרפתי. "הפרס מראה שהאהבה המשותפת לסרטוני חתולים לא מסתכמת רק בהכרה וירטואלית, אלא יכולה גם לקבל ביטוי בחיים האמיתיים," אמר בריידן, בן 32, "אני מאמין שהפרס נותן לזה לגיטימציה".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ