גוגל חסמה הגישה לצפייה בסרט על מוחמד במצרים ובלוב - ברשת - הארץ

גוגל חסמה הגישה לצפייה בסרט על מוחמד במצרים ובלוב

בחברה שוב נקטו במדיניות "אי ההתערבות" כדי ליצור "קהילה ממנה כולם יוכלו ליהנות". בגוגל הדגישו כי הסרט לא עובר על כללי תקנון יוטיוב

תמיר כהן
תמיר כהן
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
תמיר כהן
תמיר כהן

גוגל הודיעה אמש (רביעי) על חסימת הגישה מלוב ומצרים לצפייה ביוטיוב בסרטון "תמימותם של המוסלמים" ששם ללעג את הנביא מוחמד וגרם למהומות במדינות הללו. הסרט אף נקשר למתקפת הטרור בה נהרג שגריר ארצות הברית בלוב. החלטת החברה מגיעה כחלק ממדיניות "אי ההתערבות" בתכנים שעלולים להיות בעייתיים במקום מסוים. במקרים כאלה חוסמת החברה גישה לסרטון מאזור מסוים בלבד – לפי מידת הרגישות לנושא.

בהודעת החברה על ההחלטה הודגש כי "הווידיאו – שזמין ברחבי הרשת – הוא לחלוטין בתחום הנחיותינו ולכן יישאר זמין ביוטיוב". אך עם זאת, ציינו בגוגל כי "בהתחשב במצב הקשה במצרים ובלוב, הגבלנו זמנית את הגישה לסרטון בשתי המדינות הללו. ליבנו עם משפחות הנרצחים בהתקפה אתמול בלוב".

בחיפוש שם הסרט באנגלית (Innocence of Muslims) עולות עשרות תוצאות, בהן קדימונים, חלקים שונים מהסרט ואף הסרט המלא באיכות HD. גם לגלישה בישראל הוסיפו ביוטיוב הודעת אזהרה לפני הצפייה – כמקובל בתוכן שנועד למבוגרים בלבד. "התוכן הבא זוהה על ידי קהילת יוטיוב כבעל פוטנציאל פוגעני או לא הולם. נדרש שיקול הדעת של הצופה", נכתב בהודעה.

את הסרט מעורר המחלוקת הפיק אדם שהזדהה בשם סאם באזילה. באזילה הצהיר כי הוא ישראלי, אך לדברי סטיב קליין, ששימש יועץ לסרטון, הוא אינו ישראלי וככל הנראה אף לא יהודי. קליין, שאמר את הדברים למגזין אטלנטיק, סיפר כי זהו אינו שמו של מפיק הסרט שירד בינתיים למחתרת.

מדיניות "אי ההתערבות" של גוגל מוצהרת גם בתנאי השימוש באתר. "אנו עובדים קשה כדי ליצור קהילה ממנה כולם יוכלו ליהנות ותאפשר לאנשים לבטא דעות שונות", נכתב בהצהרת החברה. "זה יכול להיות מאתגר משום שמה שבסדר במדינה אחת יכול להיות פוגעני במדינה אחרת".

זו לא הפעם הראשונה שגוגל מגבילה גישה לסרטונים לפי אזורים. בעבר נחסמו לגישה מישראל סרטון נגד ההסברה הישראלית בפרשת משט המרמרה ואף סרטוני סאטירה פלסטיניים. ביוטיוב מודעים לכך שהחסימה היא הצהרתית ונקודתית בלבד, בטח כשהסרטונים החסומים זמינים בכל מקום ברשת ואף יש אפשרות להתקין תוסף המבטל חסימות גישה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ