בלי לצאת מהבית: לימודי קורסים אקדמיים באינטרנט

בשנה האחרונה אנו עדים להתפתחות מיזמי אינטרנט המציעים לימודים קורסים אקדמיים ממיטב המוסדות בעולם. הנה כמה האתרים המובילים

נטע אחיטוב
נטע אחיטוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטע אחיטוב
נטע אחיטוב

אתר ההרצאות TED

אחד מאתרי ההרצאות האינטרנטיות המפורסם בעולם. באתר של טד, תחת הסיסמה “רעיונות שכדאי להפיץ”, אפשר למצוא קרוב ל–2,000 הרצאות על כל נושא שאי פעם עלה בדעתו של מישהו. היוזמה החלה ב–1984 ככנס גשמי, המבקש להפגיש אנשים מתחומי הטכנולוגיה, הבידור והעיצוב ‏(אלו הן ראשי התיבות של TED‏), בכפוף לכלל אחד: עליהם להעניק הרצאה מעניינת על תחום ההתמחות שלהם בפחות מ–18 דקות.
מאז ועד היום, תחומי העניין של טד הלכו והתרחבו בקצב אדיר ומספר הצופים עבר את ה–500 מיליון. רק כלל 18 הדקות נותר שריר וקיים. כל הרצאה מוצלחת, שניתנת באחת מהמסגרות של טד ‏(שני כנסים אמריקאיים בשנה, כנס בינלאומי שנתי, כנסים לוקאליים רבים המכונים TEDx ועוד‏), עולה לרשת, עוברת תרגום ל–82 שפות ‏(כאלף הרצאות תורגמו לעברית עד כה‏) וניתנת לצפייה בחינם. אחרי שאנשים כמו ביל קלינטון, גורדון בראון, אל גור, ריצ’רד דוקינס ורבים שכמותם העניקו הרצאות בטד - הפך הכבוד הזה לתו תקן של אינטלקטואליות להמונים.
www.ted.com

ערוץ היוטיוב הלימודי CRASHCOURSE

היוזמה האנרגטית הזאת שייכת לאחים האנק וג’ון גרין, שפתחו בה בדצמבר 2011. זהו ערוץ יוטיוב חינוכי, שבו מרצה האנק על ביולוגיה וג’ון על היסטוריה עולמית, כשכל החומר מועבר בהומור ובאנרגטיות. לערוץ יש למעלה מ–200 אלף מנויים, וקרוב לחמישה מיליון צפיות.
אחרי כמה חודשי פעילות, השניים קיבלו מענק כספי מיוטיוב, ששדרג את ההרצאות לאין ערוך - אנימציות, מפות, גרפים וכדומה. את השיעורים בהיסטוריה ג’ון כותב יחד עם המורה שלו להיסטוריה מהתיכון, ראול מאייר - עובדה שהוא מציין בסוף כל שיעור בליווי בדיחה ‏(“טוב, הוא כותב את הכל. על מי אני עובד?”‏). הישירות של השניים מפתיעה, במיוחד בשיעורי ההיסטוריה, בהם נדונים נושאים רגישים. בהרצאה על המהפכה בהאיטי, למשל, ג’ון מסכם את דבריו כך: “בכל פעם שאנחנו מסתכלים על האיטי בהתנשאות, עלינו לזכור שאנשי האיטי עמדו לצדם של החלשים ‏(העבדים האפריקאים‏), בזמן ששאר העולם נכשל בכך”. כל הרצאה מסתיימת במשפט: “כמו שאומרים בעיר שממנה באנו - אל תשכחו להיות אדירים”.

אנימציה של רעיונות ב-RSA ANIMATE

פרויקט RSA Animate שייך לארגון Royal Society for the encouragement of Arts, Manufactures and Commerce‏ (RSA‏), ארגון בריטי המאגד מאז 1754 רעיונות פורצי דרך ומשני תודעה. היום יש בארגון 27 אלף חברים, שנפגשים, מרצים ומחליפים רעיונות לשיפור פני החברה.

ההרצאות הפרונטליות של הארגון ניתנות בפורמט של 40 דקות, ואת אלה ממיר האתר לסרטוני אנימציה ממכרים בני עשר דקות. בזמן שקולו המקורי של המרצה נשמע ברקע, על המסך נראית יד שממחישה את דבריו בעזרת ציורים ברורים ושנונים, שנעשים מול המצלמה. היד השעירה המוכרת לצופי RSA Animate שייכת לאנדרו פארק, אנימטור וחבר RSA, שפיתח את סגנון האנימציה המזוהה כל כך עם הארגון. עד כה עברו 20 הרצאות תהליך אנימציה שכזה והרחיבו את אופקיהם של מיליוני אנשים.
www.thersa.org

האוניברסיטה המקוונת edX

בסמסטר הקרוב ‏(סתיו 2012‏) תצטרף אל חבורת האוניברסיטאות המקוונות - יודסיטי וקורסרה - גם היוזמה edX, שמעוררת ציפיות. בפרויקט edX שותפות האוניברסיטאות הארווארד, MIT וברקלי, כאשר כל אחת מהן השקיעה 30 מיליון דולר במטרה אחת ברורה - להגיע תוך כמה שנים למיליארד סטודנטים רשומים.
התוכנה של אי.די.אקס מבוססת על קוד פתוח, כך שגם אוניברסיטאות אחרות מוזמנות לחבור בעתיד למיזם. בסמסטר הנוכחי לא ייגבו דמי רישום, אבל בהמשך ייגבו “דמי רישום סמליים”, כך על פי מנהלי הפרויקט. קורס פיילוט על “מעגלים ואלקטרוניקה” הוצע ברשת במארס השנה וזכה להצלחה, שבעקבותיה הוחלט להציע שישה קורסים נוספים בשנת הלימודים הקרובה - כולם במדעים ומחשבים.
www.edx.org

למידה בכל מקום עם Desire 2 Learn
סטארט־אפ קנדי ותיק לחינוך מקוון, שהוקם כבר ב–1999 ועלה לאחרונה לכותרות העיתונים בעקבות גיוס של 80 מיליון דולר מקרנות הון הסיכון NEA ו–OMERS. המוצר מציע פלטפורמה וירטואלית, שעליה אפשר להטעין כל תוכן נדרש.

החידוש של החברה הוא היכולת שלה להתאים את התכנים גם לטלפונים ניידים, לטאבלטים וגם ולמחשבים - כך שאפשר לצרוך את אותו התוכן במכשירים שונים. על כך מוסיפה החברה שירות של סטטיסטיקות שונות הקשורות לשיעורים הנלמדים. נכון להיום יש לחברה 700 לקוחות, שהם בעיקר הוצאות ספרים וספקי תוכן של חינוך, וקרוב לשמונה מיליון תלמידים שעושים בה שימוש.
www.desire2learn.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ