כינתה מהגרים אפריקאים חיות וחוללה סערה בפייסבוק

"אין שלטים שאוסרים להצטלם עם החיות המוצגות", כתבה גולשת שהצטלמה על רקע מהגרים ב"סיור לילי בספארי דרום תל אביב". התמונות זכו למאות שיתופים ותגובות נזעמות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תמונות שהעלתה משתמשת לפייסבוק חוללו אתמול סערה ברשת בשל הכיתוב הגזעני שנלווה להן. את התמונות, שבהן מצולמים מהגרים אפריקאים, העלתה האשה לאלבום אותו כינתה "סיור לילי בספארי בדרום תל אביב" (ככל הנראה גם בגלל שלט של חנות חיות שצילמה).

באחת התמונות שבהן היא הצטלמה לצד המהגרים, היא כתבה כי "אין שלטים שאוסרים להצטלם עם החיות המוצגות. לא היו גם שלטים שאסרו האכלה, אבל על זה ויתרנו", כתבה האשה. לשלושה מהמצולמים היא החליטה להעניק את השמות: אובונגה דובנגה ה-III, אבובה בובה סבובה וזנבורה בוקה קלוגה צ'אקה.

מהפרופיל שלה בפייסבוק ניכר כי התמונות הללו אינן היחידות שמשקפות עמדות ימניות קיצוניות. לדוגמא היא העלתה  תמונה של הודעה של שני מדריכי פילאטיס, "דבורה ומוחמד". לצידה כתבה "תכלה שנה וערבייה - מוחמד ודבורה בחוג פילאטיס בחולון". בתמונה נוספת נראית אשה שורפת דגל של שלום עכשיו, בגרפיטי ליד כתוב "אש משחררת".

התמונות זכו למאות שיתופים ותגובות נזעמות. בחלק מהמקרים מדובר בביקורת על האשה, אבל לפחות בחלק ניכר מהם התגובות היו תוקפניות לא פחות מהכיתוב המקורי של האשה.

מתוך פרופיל הפייסבוק של הגולשת. צילום מסך

"אלוהים אדירים... במה את טובה מהם? אני מתביישת בך. מתביישת להיות באותו העם עם מישהי גזענית וחסרת ערכים שכמוך, מזכירה לך שרק לפני כמה עשרות שנים התייחסו אל היהודים באותה הדרך... מתביישת בך", כתבה אחת מהמאות שהזעדזעו מהכיתוב.

אולם רבים הלכו הרבה יותר רחוק מכך, ואיחלו לה מוות בייסורים ואונס (בידי מהגרים בחלק מהמקרים). "וואו את דפוקה ברמות. את בעצמך חיה. בהמה", היא עוד אחת מהעדינות שבתגובות. "רפש ביבים את מבזה את שם המשפחה המכובד הזה! יום כיפור קרב והקב"ה ישלם לך ביד רחבה! בושה וחרפה".

אחרים נבהלו מהתמונות שלה, ולא פחות מכך גם מהתגובות אליהן. "כאתאיסט אני מבסוט לראות שלמרות הפסימיות אנשים רבים חושבים אחרת ממנה חרף היותם יהודים מאמינים (דבר שנובע מבורות ומחוסר הבנה בסיסי של הדת הגזענית לא פחות ממעלת התמונה). אך כאדם אני נחרד מאיחולי אונס ומביטויים קשים ודומים שהועלו בתגובה לתמונה, אני מבין את הזעם והפגיעה אבל יש גבול".

בינתיים התמונה הפכה גם למם, וזכתה לעיבודים רבים שהציבו את תמונת האשה ב"ספארי" במקומות שונים באפריקה ובסיטואציות נוספות. הבוקר (שבת) שונו ההגדרות בחשבון הפייסבוק של האשה, והעדכונים, שהיו פתוחים לקהל הרחב, נסגרו לחברים בלבד. מאוחר יותר ניתן היה שוב לצפות בפרופיל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ