קים דוטקום: המחליף של Megaupload יגיע עוד השנה - ברשת - הארץ

קים דוטקום: המחליף של Megaupload יגיע עוד השנה

בעוד ניו זילנד החליטה לפתוח בחקירה של מעקב לא חוקי שבוצע בחקירה נגד דוטקום, מייסד אתר השיתוף הידוע כבר מתכונן להשקה של Megabox

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
הארץ וגרדיאן

ראש ממשלת ניו זילנד ג'ון קיי הורה על פתיחת חקירה של מעקב לא חוקי שבוצע על פי החשד כנגד קים דוטקום, מייסד מגה אפלואד, והוביל למעצרו. דוטקום (לשעבר שמיץ) מצידו לא מסתפק בהצלחות המשפטיות, והוא כבר עובד על פתיחת אתר חלופי, שנחשב לאחד מאתרי השיתוף הגדולים והמוכרים בעולם. האתר החדש צפוי להיפתח בחודשים הקרובים.

דוטקום מנהל זה חודשים רבים מאבק משפטי נגד הסגרתו לארה"ב, שם הוא מבוקש בגין אישומים בסיוע לפיראטיות ובהפרת זכויות יוצרים. הבולשת הפדרלית האמריקאית (האף-בי-איי) מאשימה את דוטקום ושותפיו בכך שהרוויחו 175 מיליון דולר מאז 2005 על ידי הפצה של מוסיקה, סרטים וחומר אחר המוגן בזכויות יוצרים.

ראש הממשלה קיי ביקש מחטיבת המודיעין וביטחון של הממשלה לחקור את "הנסיבות של מעקב התקשורת הלא חוקי שביצעו במחלקת ביטחון התקשורת כנגד כמה אנשים". דוברו של קיי לא ציין אם מדובר רק בדוטקום, בשלושת עמיתיו שנעצרו, או בכולם. "המשרד השיג את התכתובת ללא הסמכות החוקית הנדרשת בחלק מהמקרים", נמסר בהודעת ראש הממשלה.

החקירה החדשה עשויה להוות מכה לתביעה האמריקאית נגד דוטקום. זאת אחרי שבית משפט בניו זילנד החליט ביוני כי צווי החיפוש שאיפשרו את הפשיטה על ביתו של דוטקום מוקדם יותר השנה, היו לא חוקיים. בעקבות זאת, השופט התיר לדוטקום לעיין בחומרי הראיות נגדו שהגישו הרשויות האמריקאיות לבית המשפט בניו זילנד. נציגי ארה"ב ערערו על ההחלטה. בית המשפט טרם הכריע בנושא הערעור האמריקאי.

קרדיט: רויטרס

משטרת ניו זילנד עצרה את דוטקום ואת עמיתיו בינואר השנה, בעת שבמקביל ממשלת ארה"ב הביאה לסגירת אתר מגה אפלואד - ששימש לא רק לשיתוף קבצים בלתי חוקי, אלא גם לשיתוף ולשמירת קבצים חוקיים רבים. דוטקום התעקש כי השירות חוקי, ובכל המקרים שבהם הם קיבלו דרישות להסיר תוכן מפר זכויות יוצרים, הם אכן עשו זאת. השימושים החוקיים של האתר הובילו לגל של ביקורת נגד הפעולה של ארה"ב, ולמתקפות האקרים על אתרים אמריקאים. הביקורות אף גברו כאשר האף-בי-איי איים כי הוא עשוי למחוק את הקבצים המאוחסנים באתר, זמן קצר לאחר המעצר והסגירה.

סגירת האתר ומעצרם של הארבעה נחשב לניצחון גדול של האף-בי-איי ושל הגופים הפועלים נגד הפרת זכויות יוצרים. אולם, כעת מתברר כי דוטקום לא יוותר גם על החייאת האתר. בבי-בי-סי צויין כי למרות המאבקים המשפטיים שלו, הוא עובד על הקמת גירסה חדשה של Megaupload, שתיקרא הפעם Megabox. לדבריו, 90% מהעבודה על האתר החדש כבר הושלמה. "עורכי דין, שותפים ומשקיעים מוכנים" לתמוך באתר שצפוי להיפתח לפני סוף השנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ