מערכת ההפעלה החדשה של אפל מציגה: לישראל אין עיר בירה

ה-IOS 6 לא מציינת את ירושלים כבירת המדינה באפליקציית המפות שהשיקה. בשעון המעורר ירושלים מופיעה כעיר ללא מדינה

תמיר כהן
תמיר כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמיר כהן
תמיר כהן

מערכת ההפעלה IOS 6 של אפל, שהושקה לפני כשבועיים, לא מציגה את ירושלים כבירת ישראל. משתמשי אייפון ואייפד שהספיקו לעדכן את מערכת ההפעלה החדשה שמו לב כי בשונה מיתר מדינות העולם, למדינת ישראל לא מופיעה כלל עיר בירה.

לא ברור אם מדובר בבאג נוסף כחלק מחבלי הלידה של מערכת ההפעלה ושל אפליקציית המפות החדשה של אפל - שהחליפה את אפליקציית המפות של גוגל - או שמדובר במהלך מכוון. בחיפוש מדינה במפה החדשה מופיע שם המדינה ולצידה שם עיר הבירה ולצידו אייקון בצורת כוכב. ירושלים מופיעה במפת ישראל, אך ללא הכוכב – בשונה מעמאן, קהיר, דמשק וביירות השכנות.

גם בשעון העולמי המעודכן, לא ניתן להגדיר את השעון הישראלי לפי שעון ירושלים אלא אך ורק לפי "ישראל, תל אביב". חיפוש העיר ירושלים יעלה אותה בחיפוש לבדה ללא מדינה. בשונה ממדינות וערים אחרות שעולות בתחילת החיפוש אחר ירושלים "ירוואן, ארמניה" ו"עמאן, ירדן". מאפל טרם התקבלה תשובה לשאלת "הארץ" האם מדובר בבאג או במהלך יזום, בדומה לעמוד הישראלי באתר הבי-בי-סי לקראת המשחקים האולימפיים בלונדון.

אפליקציית המפות החדשה של אפל ספגה ביקורת חריפה ממשתמשים יום אחד בלבד לאחר השקתה הרשמית. זאת לאחר שהתברר כי היישום, אחד החידושים הגדולים ביותר ב-IOS 6, מלא בשגיאות ותקלות. התופעה כבר הולידה בלוג טאמבלר בשם The Amazing iOS 6 Maps שאוסף את המעידות המביכות.

ערי הבירה מסומנות בכוכב. לישראל אין בירה. לחצו להגדלהצילום: אפליקציית המפות של אפל

בין היתר גילו משתמשים כי עיר הולדתו של שייקספיר, סטרטפורד על נהר אייבון, נעלמה מהמפות באפליקציה. ערים אחרות כמו אנטוורפן לא נמצאות במקום שבו הן אמורות להיות. במקרה אחר נמצאה תחנת רכבת באמצע נהר, ונקודות ציון רבות כמו גם כבישים, נעלמו מהמפות.

הבעיה לא מוגבלת רק למיקום. גם תמונות הלוויין של אפליקציה החדשה סופגות ביקורת רבה. בבי-בי-סי ציינו כי בסקוטלנד למשל, חלק ניכר מהצילומים פשוט מכוסים בעננים. מגדל אייפל למשל נראה מעוך לגמרי. צילומים נוספים מופיעים בשחור לבן, בעוד שאחרים מפוקסלים לגמרי.

חיפוש שעון עולמי לפי ירושלים. לחצו להגדלה

ביולי האחרון שלח יועצו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לתקשורת הזרה, מארק רגב, מכתב מחאה למשרד הבי-בי-סי בישראל בעקבות עמוד האולימפיאדה של ישראל באתר. רגב כתב כי הוא "נדהם מהחלטת הבי-בי-סי להפלות את מדינת ישראל באתר האינטרנט האולימפי של הרשת. לכל מדינה (וגם לא מדינה) שמשתתפת באולימפיאדה בלונדון ניתן עמוד מיוחד באתר האינטרנט שלכם ובו פרטי רקע שכוללים את שם עיר הבירה. (לכל מדינה וגם לא מדינה) חוץ מישראל. ירושלים היא בירתה של מדינת ישראל, ובהתאם אנחנו מבקשים מכם לתקן את העניין לאלתר". כחלק מהקמפיין לתיקון אתר האינטרנט המיוחד של הבי-בי-סי לאולימפיאדה פתחה לשכת נתניהו עמוד מיוחד בפייסבוק, שנועד לגייס תומכים להפעלת לחץ על הרשת הבריטית.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ