שנה למותו: העולם זוכר את סטיב ג'ובס - ברשת - הארץ

שנה למותו: העולם זוכר את סטיב ג'ובס

הרשת מלאה במחוות ובכתבות לרגל יום השנה למותו של מייסד אפל, האייקון הטכנולוגי, האיש, החזון וחובב החנייה בחניית נכים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עודד ירון

אתמול חל יום השנה למותו של סטיב ג'ובס, מייסד אפל, ואחד האנשים שאחראים במידה רבה לאופן שבו אנו משתמשים בטכנולוגיה אישית כיום. היום צויין במחווה רשמית של אפל ובשלל מחוות, ניתוחים וסיפורים אישיים.

החיים בצילו

השאלה המרכזית שעולה כיום לגבי ג'ובס היא מה ההשפעה של לכתו על אפל, והאם החברה תוכל להמשיך את מורשתו?

בכתבה ב-ArsTechnica מספרים עובדי אפל על החיים בלעדיו, ועל השאלה התמידית שעדיין מרחפת - מה ג'ובס היה עושה. שאלה שצצה ביתר שאת במקרה של בעיות כמו אפליקציית המפות של אפל, שיצאה כשהיא עדיין סובלת מבעיות רבות, דבר שהוביל להתנצלות פומבית של המחליף, מנכ"ל אפל סטיב קוק.

צילום: מתוך אתר האינטרנט של אפל

הבלוגר הידוע רוברט סקובל כתב במאמר בבי-בי-סי, שהיעדרו של ג'ובס עדיין מורגש, בין היתר, באירועים של אפל. סקובל לא חושב שאפל נמצאת בבעיה, מאחר שיש לה עדיין כמה וכמה יתרונות, אבל יש כמה דברים שחסרים בלי ג'ובס, ובהם "היכולת להגיד לא ולמנוע ממוצרים לצאת".

אריקה אוג שכותבת ב-Gigaom, מציעה שאנשים יפסיקו לחשוב מה ג'ובס היה עושה, ואיך הוא היה מפטר את קוק או מבטל את יציאת המפות. קוק, לדבריה, בכלל עושה פחות או יותר מה שג'ובס היה עושה - מסתמך על הידע והניסיון שצבר בשנותיו, ומסתדר גם בלי ג'ובס.

הסיפורים שלא סופרו

אמנם קשה להאמין, אבל ייתכן שש עדיין סיפורים שלא סופרו על האיש, שזכה למעמד איקוני בחייו ובמותו. בפורבס אספו עוד פנינים כאלה, כמו הפעם שהוא ביקש מעובד להסתיר את הפורשה כדי שהמשקיע שהגיע לא יחשוב שהם שוחים בכסף חס וחלילה, או הפעם שבה הוא גרם לביל גייטס לחכות שעה בלובי.

הכתבה המלאה באנגלית
ותמצית בעברית

גם וולט מוסברג מהוול סטריט ג'ורנל כותב ב-AllthingsD על סטיב ג'ובס שלו. מוסברג מספר על השיחות שהחלו לקיים כשג'ובס חזר לאפל ב-1997 ועל "הניצוץ בעיניו והתשוקה בקולו", כשחשף מוצרים חדשים.

הסטיב ג'ובס שהכרתי

אפל זוכרת את ג'ובס

לצד הניתוחים הרבים על מצבה של אפל כיום, שנה אחרי מותו, צצו ברשת גם כמה וכמה מחוות לג'ובס. החל במחווה הרשמית של אפל שהקדישה לו את דף הבית עם סרטון שמביא ציטוטים מפיו על רקע תצלומים שלו לאורך ההיסטוריה. ועם מכתב אישי מפי היורש, טים קוק. "אפל היא אחת המתנות הגדולות שסטיב ג'ובס נתן לעולם. אף חברה מאולם הצליחה לעורר כזו יצירתיות, או להציב כאלה סטנדרטים גבוהים בעבור עצמה. הערכים שלנו צמחו מסטיב ג'ובס, ורוחו תמיד תישאר הבסיס של אפל. אנו חולקים את הזכות הגדולה ואת האחריות להמשיך את מורשתו אל העתיד".

Apple.com

הוא היה מגניב - לא רק בגלל החדשנות

בבאזפיד אספו 17 עובדות מגניבות ברובן על ג'ובס, כמו השפם המגניב לעילא שהיה לו פעם (בינינו, זקן לוקח). אם כי, גם לרשימה האוהדת השתרבבה העובדה שלא היתה לו בעיה לחנות בכל מקום - כולל בחניית נכים.

17 דברים מגניבים בסטיב ג'ובס

אייפוד מקוון. צילום מסךצילום: פריטש דסאי, Inventika Solutions

בחזרה לאייפוד

אחת המחוות המושקעות ביותר היא יצירת רשת של פריטש דסאי מחברת Inventika Solutions. דסאי יצר ב-HTML 5 גירסה מקוונת, ועובדת, של אייפוד מהדור הראשון. אפשר לשלוט באמצעות הגלגל (ה-clickwheel) - זה שהיה המילה האחרונה בטכנולוגיה לפני עשור.

אייפוד - הקאמבק

סטיב ג'ובס המחזמר?

סרטון נוסף (למעשה סדרת סרטונים) שצץ ברשת אתמול הוא ניסיון ליצור מחזמר מנאומו המפורסם של ג'ובס בפני בוגרי סטנפורד ב-2005. התוצאה בוודאי היתה מזכה את זוג היוצרים בתביעה אם הוא היה חי, אבל היא יכולה לשמש אתנחתה קומית לאירוע שכל העולם מתייחס אליו בהדרת כבוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ