צפייה ישירה ברשת: כשהאתרים הישראלים שוב הרימו ראש

פחות משנה אחרי סגירת מגה וידיאו והוואקום שנותר בעקבותיה, הביקוש הגדול ניצח ואלפי סרטים ופרקים שוב זמינים לצפייה מקוונת

תמיר כהן
תמיר כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמיר כהן
תמיר כהן

רק לפני עשרה חודשים, אמצע ינואר 2012, האינטרנט מעולם לא נראה שומם יותר. אלה היו הימים שבהם ה-FBI חסם את הגישה לקבוצת אתרי מגה-אפלואד וביקש לשנות הרגלי צריכת תוכן מקוון של עשרות מיליוני גולשים מכל העולם. בזירה המקומית הפלתו של מגה-אפלואד היתה חוליה נוספת בשרשרת ההצלחות של ארגוני זכויות היוצרים אחרי הפלת האתרים הורדות.נט, TopDown ,IDown ו-WNET. אך כפי שצפו רבים, ההצלחות היו זמניות בלבד ותוך חודשים ספורים צמחו אתרים ושרתי אחסון חדשים שאף האפילו על אלה הקודמים. למרות זאת, בתחום אחד נותר ואקום שתעשיית שיתוף הקבצים בישראל התקשתה למלא: תחום הצפייה הישירה.

בשונה מתחום ההורדות, שבו אתרי השיתוף לא הסתמכו רק על מגה-אפלואד אלא עבדו גם עם שרתים נוספים, תחום הצפייה הישירה התבסס בעיקר על מגה-וידיאו – פלטפורמת הצפייה הישירה של קים דוט קום. עם הורדת האתר, נחסם לגישה מאגר עצום של עשרות אלפי סרטים ופרקי סדרות. חודשים ארוכים לאחר מכן לא נמצאו תחליפים ראויים, והמעטים שלא חששו לנסות את מזלם אכזבו בממשק גרוע ואיכות צפייה ירודה. אך כמו במקרה ההתאוששות של אתרי ההורדה, גם כאן היה מדובר רק בעניין של זמן ובחודשיים האחרונים תחום הצפייה הישירה זוכה לעדנה מחודשת.

עמוד הבית של אתר הצפייה הישירה movies-play.me

באתר הצפייה הישירה movies-play.me מרגישים את התעוררות התחום עם תעבורת רשת העומדת לדבריהם על כ-25 אלף גולשים ביום. בהנהלת האתר, שהוקם לפני כחצי שנה ומציע מאות סרטים וסדרות לצפייה בחינם, מודים כי התחום חווה משבר אמיתי עם הפלת מגה-וידיאו. "בהתחלה זה היה אסון, החור היה גדול", הם אומרים אך מדגישים כי "האלטרנטיבות היום משביעות רצון. יש כל כך הרבה תחליפים ראויים ואנו שוב רואים את האינטרנט מתפוצץ בסרטים לצפייה ישירה".

עדות נוספת לרנסנס שחווה התחום ניתן לראות בהקמת האתר Gozlan.me על שם הדמות המוכרת כאלירן גוזלן הפועלת זה שנים בתחום שיתוף הקבצים ברשת. האתר, העובד בסינדיקציה עם אתר ההורדות Nako.me הנחשב למוביל בזירה הישראלית, עלה לאוויר לפני כשבוע ומציע את רוב התוכן המוצע להורדה גם לצפייה ישירה. את היעדר החלופות במשך חודשים ארוכים מסביר גוזלן בכך שלא נמצא שירות נוח וחינמי שייכנס לנעליים הגדולות של מגה-וידיאו. לדבריו, המצב כעת שונה, ועם כניסת פלטפורמות חלופיות כמו Putlocker, "האתרים נפתחים על ימין ועל שמאל". עם זאת, לדברי גוזלן, כמו בשיטת "חסימת 72 הדקות" של מגה-וידיאו גם ב-Putlocker יחסמו בעתיד את השירות ויפתחו אותו למנויים בלבד.

השאלה המתבקשת בהקשר הצפייה הישירה היא מדוע גולשים עדיין מעדיפים לצפות באופן מקוון במקום להוריד קובץ בתוך דקות ספורות. "מוזר לשמוע, אבל להרבה אנשים בכלל לא אכפת מהאיכות והם צופים באיכות ירודה בצפייה ישירה", אומר גוזלן. "לאנשים כנראה באמת אין כוח להוריד והביקוש לצפייה ישירה פשוט ענק". לדבריו, גם מיעוט השרתים הנוחים להורדה מעלה את קרנה של אופציית הצפייה הישירה.

עמוד הבית של אתר הצפייה הישירה gozlan.me

ב-movies-play תולים את בחירת הגולשים בעיקר בפשטות אפשרות הצפייה הישירה. "למשתמש המתקדם קשה יותר לחפש את הסרט ולהוריד אותו דרך אחד משרתי החינם, שהם בדרך כלל מסורבלים ולפעמים מכילים דברים שלא רצינו להוריד, וגם צריך להוריד תרגום", הם אומרים. "המשתמש הפשוט מחפש פתרון כאן ועכשיו ואנחנו מספקים את זה בלחיצת כפתור פשוטה".

על החשש מחזרה למצב הוואקום שנותר בעקבות חסימת מגה-וידיאו מסבירים באתרי הצפייה הישירה כי Putlocker לא צפוי להגיע לממדים ולתפוצה של מגה-וידיאו – כך שלא קיים סיכוי ממשי שהתחום יספוג מכה כה נואשת. "מה גם שלמדנו לקח מפעם שעברה ואנחנו לא שמים את כל הביצים בסלסילה אחת - יש עוד שרתים שמהם אנחנו לוקחים קישורים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ