הדגם המוקטן של הסיפור הקצר: רומן באורך שתי שורות בלבד

פרויקט של עיתון הגרדיאן מציג רומנים קצרצרים. הכלל שניתן לסופרים אחיד – עליהם להיות קבילים כהודעות בטוויטר ולא למנות יותר מ-140 תווים

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

ג'קי קולינס כתבה רומן חדש. "היא חייכה אליו, והוא חייך אליה בחזרה. זו היתה תאווה מהמבט הראשון, אלא שאז היא גילתה שהוא כבר נשוי, וחבל מאוד שזה לא יכול להתפתח לשום מקום".

זה הכל - 140 תווים בלבד. היא ועוד 20 סופרים התבקשו על ידי הגרדיאן הבריטי לחבר סיפורים קצרים מאוד, שלא עולים על מספר התווים המותר בטוויטר. אמנם, סיפורים תמציתיים אינם סוגה ספרותית חדשה. ארנסט המינגווי חיבר את סיפור הבזק הנודע שלו ב-33 תווים בלבד (for sale, baby shoes, never worn.); פליקס פנאון חיבר "רומנים בשלוש שורות" על סמך חדשות מזירות פשע ואסון ב-1906.

אבל השנה הספרות התמציתית והמהירה זכתה לראשונה ליום משלה, כשבחודש מאי נערך בבריטניה "יום סיפורת הבזק" (Flash Fiction). "בשנים האחרונות עם צמיחת האינטרנט", הסבירו יוזמי האירוע, "ועם העלייה במספר האנשים שקוראים בספרים אלקטרוניים וטלפונים ניידים, והקצב המהיר של החיים - הסיפור הקצר-מאוד קיבל חיים משל עצמו. ואנו סבורים שאת החיים האלה ראוי לחגוג".

חלק מהסופרים התמודדו עם המגבלה בכבוד, אחרים פחותצילום: אי–פי

לא בטוח שהסופרים שנענו להצעת הגרדיאן יחשבו כך. חלקם התמודדו עם המגבלה בכבוד, אחרים פחות. הנה חלק מהיצירות.

ג'ף דייר: אני יודע שאמרתי שאם אחיה עד גיל מאה לא אתחרט אף פעם על מה שקרה אתמול בלילה. אבל התעוררתי הבוקר וחלפו מאה שנים. מצטער.

ג'יימס מיק: הוא אמר שהוא עוזב אותה. "אבל אני אוהבת אותך", היא אמרה. "אני יודע", אמר. "תודה. זה מה שנתן לי הכוח לאהוב אדם אחר".

איאן רנקין: פתחתי את הדלת לדירתנו ואת עמדת שם, עם סכין ביד. איכשהו שמעת על התמונות. הלסת שלי נשמטה לרצפה.

דייויד לודג': "תן את הכסף שלך או שאני יורה!" "אני מצטער, יקירתי, אבל את יודעת שזה יהרוג אותי לאבד את כספי", אמר הקמצן החירש-למחצה לאשתו.

סופי האנה: היתה לי אדמה וכסף. כמספר כתבי היד שנדחו בניתי בתים. בן היה צריך לטבוע כי הוא קנה את חלקה (גם עלילה) 15. בספר ה-15 שלי הקורבן טבע.

אנדרו או'הייגן: קלייד גנב ליצ'י ואכל אותו במקלחת. אחר כך אחיו בלע כדורים, באמונה שהאופי הוא רק מותרות. אלוהים. התאומים.

אל קנדי: זה טוב שאת עסוקה. לא נהדר, אבל טוב. אבל השקט, זה קשה. אני לא יודעת מה זה אומר: שאת בסדר, אם אני בסדר".

ג'פרי ארצ'ר: "זה נס שהוא שרד", אמר הרופא. "זה היה רצון האל", אמרה מרת שיקלגרובר. "איזה שם תתנו לו?" "אדולף", ענתה.

אן אנרייט: האינטרנט אכל לי את הרומן, אבל זה הרבה יותר כיף #שינויקריירה #לאלהתחרט אוי אבל #העולםשקטנוראעכשיו היי!

פטריק ניט: התמונה שלך בפייס: שמח - מחייך ומעשן. הפוסט האחרון: "בבית!" ה-3> שלך קרס @35. חצי שנה אחר כך עוד לא עשו דליט לפרופיל שלך. כתובת מצבה: "בבית!"

הארי קונזרו: אני כאן + דיסק. איפה אתה? יש המון אנשים בקניון. אני לא מרגיש בטוח. מה זאת אומרת לא שלחתם אס-אם-אס? מה, זה לא אתם שלחתם?

הלן פילדינג: אוקיי. לא הייתי צריכה להיכנס למייל שלך אבל אני מציעה שאם אתה מתחבר לאתר נשואיםבוגדים.קום אל תשתמש בשמות הילדים שלנו כסיסמה.

רייצ'ל ג'ונסון: רוז הלכה לבית של איב אבל היא לא היתה שם. אבל אבא של איב היה בבית. לבד. דבר אחד הוביל לאחר. הוא קיבל 10 שנים בכלא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ