לראשונה בתולדותיה

טוויטר צינזרה חשבון של תנועה ניאו-נאצית

טוויטר חסמה את החשבון של התנועה "בסרס האנובר" לצפייה בגרמניה, לאחר שהמשטרה הודיעה לה כי התנועה הוצאה מחוץ לחוק

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

טוויטר צינזרה חשבון משתמש לראשונה מאז הקמתה. היועץ המשפטי של החברה, אלכס מקגיליוורי, הודיע ביום רביעי על ההחלטה לחסום תוכן של הקבוצה הניאו-נאצית הגרמנית "בסרס האנובר" - "האנובר טובה יותר".

החברה נענתה לפנייתה של משטרת האנובר בגרמניה, ששלחה ב-25 בספטמבר מכתב ובו הודיעה לחברה שבסרס האנובר הוצאה מחוץ לחוק בגרמניה ונפתחה נגדה חקירה בחשד להתארגנות פלילית.

"אבקש מכם לסגור את החשבון לאלתר ולא לפתוח חשבונות חלופיים לארגון בסרס האנובר, כתב ראש מינהל המשטרה בהאנובר. "אנא אשרו כי קיבלתם מכתב זה ויידעו אותי באילו אמצעים נקטתם". טוויטר פרסמה את המכתב באמצעות אתר צ'ילינג אפקטס, שאוסף נתונים על תלונות נגד הפרת חוק של משתמשים באינטרנט.

בינואר השנה הודיעה טוויטר כי תרשה לעצמה לצנזר תכנים. החשבון של הארגון, @hannoverticker, נחסם בגרמניה - אך הוא ממשיך להתעדכן ואפשר לקרוא אותו במדינות מחוץ לגרמניה. "עם המשך הצמיחה הבינלאומית שלנו, נגיע למדינות שמגדירות אחרת מאתנו את גבולות חופש הביטוי", נכתב אז בבלוג של טוויטר.

שוטרים בפשיטה על דירה של חשודים בהשתייכות לארגון ניאו-נאצי בגרמניה, באוגוסט האחרוןצילום: אי–פי

"כמו למדינות שאמנם דומות לנו בהגדרת חופש הביטוי אך מסיבות היסטוריות או תרבותיות, מגבילות סוגים מסוימים של תוכן, כמו צרפת וגרמניה שאוסרות תוכן פרו-נאצי". טוויטר הבטיחה לחשוף לציבור בשקיפות מלאה את החלטות הצנזורה שלה.

ההחלטה על הצנזורה בגרמניה מגיעה זמן קצר לאחר שבצרפת התחוללה סערה סביב התבטאויות אנטישמיות בטוויטר. בשבוע שעבר הגיעה מלת המפתח (האשטאג) "יהודי טוב" (#UnBonJuif) למקום השלישי בפופולריות בטוויטר בצרפתית.

מאחורי התגית הסתתרה תחרות בדיחות - פסטיבל עלבונות "קלילים" ו"משעשעים", לכאורה, שכוונו אל בני הקהילה היהודית. הצלחת ההאשטאג היתה מסחררת והרשת הצרפתית הוצפה במסרים תחת הכותרת "יהודי טוב": "יהודי טוב הוא יהודי מת", אמר גולש אחד; אחר צייץ כי "יהודי טוב תמיד יפנה את הלחי השנייה כדי שניתן לו סטירה והוא יגיש תלונה". עוד כיכבו במצעד הבדיחות: "יהודי טוב אפוי בדיוק במידה" ו"יהודי טוב לא יאהב את ההאשטאג הזה כי הוא רואה אנטישמיות בכל מקום".

עמוד הטוויטר של Besseres Hannover. צילום מסךצילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ