האתרים שיעזרו לכם להחליט במי לבחור - ברשת - הארץ
דמוקרטיה וירטואלית

האתרים שיעזרו לכם להחליט במי לבחור

ההתעוררות החברתית והטכנולוגית של השנים האחרונות הולידה כמה וכמה אתרים שמנסים לדאוג שלא נגיע בורים לקלפי

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עודד ירון

אווירת הבחירות מורגשת היטב ברשתות החברתיות, וכל יום אפשר למצוא מם חדש, או להיתקל בהודעות של מועמד כזה או אחר. ואולם, אם אנחנו רוצים לעצור שנייה ולברר למי באמת כדאי להצביע, כדאי להרים לשנייה את הראש מפייסבוק ולבקר בכמה אתרים שיחשפו מי מהפוליטיקאים באמת עבד בכנסת ומי מפזר הצהרות בלי כיסוי.

חלק גדול מהאתרים שצמחו לאחרונה הם פרי עבודה של גופים כמו המשמר החברתי בכנסת והסדנא לידע ציבורי, שפעלו בחלק מהמקרים בשיתוף פעולה עם השר מיכאל איתן האחראי על שיפור השירות כדי להנגיש חלק ניכר מהמידע על עבודת הממשלה והכנסת, כמו במקרה של התקציב הפתוח, והפרויקט לפתיחת ההעברות התקציביות. מידע נוסף אפשר למצוא גם באתרים נוספים כמו באתר של תנועת עורו, שמרכז דיונים ופריטי מידע בנושאים שונים.

כנסת פתוחה

היוזמה הזו של אנשי הסדנא לידע ציבורי היא אחד האתרים המועילים ביותר למי שרוצה לבחון את פעילות הח"כים והמפלגות בכנסת האחרונה.

האתר מסתמך על נתונים שזמינים באתר הכנסת ומנסה להסביר את הנתונים. הוא מאפשר לעקוב למשל אחרי הפעילות של הח"כים לפי נוכחות בוועדות ובמליאה, מספר הצבעות ומספר הצעות חוק שהוצעו, וכמה מהן עברו את הקריאות הבאות. לדוגמא, שיאן הצעות החוק, דב חנין, הגיש יותר מ-500 הצעות חוק, אולם רק 17 מתוכן אושרו סופית.

כנסת פתוחה

אם המידע הזה נראה לכם כמו גיליון נוכחות בשיעורים, אל דאגה, האתר כולל מספיק מידע כדי שתוכלו להבין מאחורי מה עמד הח"כ, ומאחורי מה עמדה המפלגה. ראשית אפשר להיכנס לדף של כל ח"כ או מפלגה ולראות את הנתונים הפרטניים שלו. כמו כן, אפשר להיכנס לדף התגיות, שמחלקות את החוקים לפי נושאים שונים, ומי שבאמת רוצה להעמיק יכול להגיע עד לרמת הדיונים והצבעות על כל חוק. 

אבל אחד הכלים הטובים ביותר למי שרוצה לדעת מי באמת פעל לטובת הנושאים שמעניינים אותו הוא ה"אג'נדות". הוא מאפשר לגבש סדר יום לבחון את פעילות המפלגות וח"כים על פיו. חלק מהאג'נדות נוצרו בידי אנשי האתר, וחלק בידי גופים ואנשים אחרים. כך שאפשר למצוא את "ימין מדיני ביטחוני" לצד "זכויות אדם". בדף של כל אחת מהאג'נדות אפשר למצוא את הצבעות החוק המשויכות לה, ומה מידת התמיכה של המפלגות והח"כים בה.

oknesset.org

אתר דו"ח טרכטנברג

אתר נוסף מבית הסדנא לידע ציבורי, שיכול יסייע לכם הוא אתר המעקב על דו"ח טרכטנברג. האתר, שגם הוא נוצר בשיתוף פעולה של השר איתן והסדנא לידע ציבורי, ואיתם גם צוות יונה ספיבק והתאחדות הסטודנטים, אמנם ממוקד יותר בפעילות הממשלה. אבל, מי שמעוניין לדעת מה הממשלה עשתה כדי לשפר את המצב החברתי יכול לראות מה מצב המלצות הוועדה.

watch.gov.il

המשמר החברתי

אתר נוסף עם זיקה חברתית חזקה הוא האתר של המשמר החברתי. הפעילים של המשמר החברתי אמנם שמים להם למטרה לעקוב אחרי הפעילות בוועדות הכנסת. אבל בבחירות הם מבטיחים להתאים את עצמם ולעקוב אחרי המועמדים בכל מקום שילכו.

"במקום לשבת בוועדות – נלך לחוגי בית. ובכל מקום, נציג את השאלות הקשות. בכל מקום, נדרוש תשובות ברורות. לכל מקום נבוא ערוכים עם הנתונים שתכין בשבילנו מחלקת המחקר של המשמר החברתי".

hamishmar.org.il

דיבורים כמו חול

העימות הראשון בין נשיא ארה"ב ברק אובמה ליריבו מיט רומני הותיר דמוקרטים רבים בהלם. הם לא הבינו כיצד אובמה העדיף לבהות בדף שלו, במקום לענות למתמודד הרפובליקאי. ג'ון סטיוארט הציע לנשיא תשובה חלופית למלמולים שלו: "שקרן שקרן שקרן שקרן.... 'אדוני הנשיא הזמן נגמר'. שקרן שקרן שקרן שקרן".

אתר כחול. צילום מסך

הניסיון להתמודד עם הבעיה הקשה - הידיעה מתי הפוליטיקאים מורחים אותנו - הוליד לפחות שני אתרים ששווה לבקר בהם כשאתם מנסים להחליט למי להצביע.

אתר כחול, אותו הקים רוביק עזר, מסתמך על הגולשים שמעלים הצהרות של פוליטיקאים ואישי ציבור נוספים, ומנהל אחריהן מעקב. לצד כל הצהרה הוא מציג את מידת האמון של ציבור הגולשים בהצהרה ואת מידת ההסכמה שלהם איתה. ההצהרות שהתממשו זוכות לחותמת "מילה זו מילה", הצהרות שהתבררו כלא נכונות זוכות לחותמת "חול בעיניים".  בשני המקרים האתר מתבסס על דיוווחים בתקשורת או במקורות נוספים, והוא משתדל להביא אסמכתא.

sandtalks.co.il

תחקיר עומק

גם אתר פוליטיווטש לוקח התבטאויות של פוליטיקאים ובוחן את מידת נכונותן. אבל במקום שבו כחול מסתמך על התקשורת, אנשיו מבצעים תחקיר מעמיק כדי לגלות מה המצב לאשורו. זה מותיר אותנו עם הרבה פחות אמירות שנבדקו (לעת עתה מדובר רק בחמישה תחקירים), או כאלה שהועלו לאתר, אבל כל תחקיר מציג תמונה מלאה וברורה המעמתת את האמירה עם המצב בשטח.

עוד על פוליטיווטש

מתוך אתר פוליטיווטש. צילום מסך

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ