דף הפייסבוק שמזכיר לכם איך הח"כים הצביעו

יוזמה חדשה מצטרפת לשלל הניסיונות להגברת המידע בקרב הציבור. כל יום מועלה הצעת חוק כלשהי, בנוסף למספר המתנגדים והתומכים בה מכל מפלגה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עודד ירון

בשנתיים האחרונות צצו כמה וכמה יוזמות מקוונות שמנסות להגביר את השקיפות בעבודת הממשלה והכנסת, בין אם על ידי חשיפת מידע, כמו כנסת פתוחה של הסדנא לידע ציבורי, ובין אם על ידי מעקב אחרי הבטחות או נתונים שפוליטיקאים מפריחים.

דף פייסבוק שנפתח לאחרונה עושה עבודה דומה לכנסת פתוחה במעקב אחרי הצבעות, אך ממוקדת ומצומצמת הרבה יותר. הדף, "איך הם הצביעו" בוחר הצבעה אחת על חוק מדי יום, נותן הסבר קצר על החוק ומציג בגרפיקה פשוטה ובהירה מי תמך בחוק ומי התנגד לו.

ההצעה האחרונה שהועלתה למשל היתה הצעת חוק שקראה למינוי מבקר חיצוני עצמאי לרשויות מקומיות, ונדחתה. הדף הוא פרי יוזמתו של רון פוטרמן, סטודנט שנקר, שבכלל רק רצה להתנסות בעבודה הגרפית.

מתוך איך הם הצביעו?צילום: רון פוטרמן

"תחילה ניסיתי לייצר דימוי אינפוגרפי כלשהו, לשם ההתנסות האישית שלי, וחשבתי שנתונים כאלה יוכלו להיות חומר טוב לדימוי כזה. מהר מאוד זנחתי את העניין החזותי והתחלתי להתרכז בהפצת המידע הזה. אפילו השתדלתי לייצר דימוי פשוט ולא מקצועי - כדי שיפסיקו לשאול אותי אם יש ארגון או גוף כלשהו מאחורי הדף".

לשאלה למה ללכת בדרך שאתרים אחרים, כמו כנסת פתוחה, כבר הלכו בה, פוטרמן השיב כי הפלטפורמה מאפשרת לו להביא למודעות נושא מסוים בכל יום.

מתוך איך הם הצביעו?צילום: רון פוטרמן

"כנסת פתוחה זה אתר ממש טוב, אבל פה יש לי את האפשרות להאיר בכל יום הצעת חוק אחת או שתיים ובעצם להאיר בכל יום נושא או שניים - זו דרך אחרת ויותר פייסבוקית לגרום לאנשים לשים לב למה שקורה בכנסת (תמונה אפשר לשתף, ותמונה זוכה ליותר עניין מסטטוס רגיל)", הוא הסביר.

"ב'איך הם הצביעו' יש גם התכוונות מיוחדת לעניין הבחירות - אנחנו מצביעים למפלגות, ולכן ההתעסקות פה היא בחלוקה למפלגות ולא לחברי כנסת יחידים", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ