הבית החברתי: במקום משכנתא מהבנק, כסף מהגולשים - ברשת - הארץ

הבית החברתי: במקום משכנתא מהבנק, כסף מהגולשים

משפחת רותם רוצה לבנות בית מבלי לכרוע תחת עול המשכנתא; היא מבקשת מהגולשים לממן ובתמורה היא מבטיחה לתרום את כל הסכום לקהילה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עודד ירון

כמו רבים בארץ, גם משפחת רותם חולמת את החלום הישראלי על בית עם נוף לגליל, וכמו רובנו היא מצאה את עצמה כורעת תחת הנטל, עוד לפני שיש לה בית לגור בו. האפשרות הברורה והמובנת מאליה להגשמת החלום היא משכנתא כמובן, אבל לה יש מחיר גבוה - פי שניים ממחיר הבית, הם כותבים. על כן, בני הזוג, לינוי ואהד, החליטו ללכת בנתיב אחר כדי להשיג את מיליון השקל הדרושים לבניית הבית: מימון המונים.

בני הזוג פתחו באתר מימון ההמונים הישראלי Headstart פרויקט ובו הם מבקשים מכם לעזור להם להגשים את חלומם.

"שנינו עובדים ומביאים משכורות הביתה, אבל זה לא מספיק. ומה כל אבא ואמא רוצים? בסך הכל לצאת מתוך המלחציים האלה ולספק בית לילדים שלנו. אבל איך עושים את זה כשבית בישראל עולה כמו דירה בניו יורק וכשאתה משלם משכנתא בישראל - אתה משלם עבור עוד 'בית', שזה בעצם הרווח של הבנק? במיוחד כשלהורים שלנו אין כסף על מנת לעזור לנו".

הרעיון לבקש מאנשים מהרחוב עזרה במשכנתא אולי נשמע חסר סיכוי, אבל בארבעה הימים הראשונים לפרויקט הם הספיקו כבר לגייס יותר מ-52,000 שקל מיותר מ-30 תומכים. מה גורם לאנשים להשקיע בחלום של אחרים? ההבטחה של בני הזוג שבמקום להחזיר סכום כפול של המשכנתא לבנק, הם יחזירו את הכסף למי שצריך אותו באמת.

הסרטון שהעלו בני הזוג רותם לאתר HeadStart:

"במקום להחזיר משכנתא, הנזקקים והחלשים בישראל מקבלים חזרה את הכסף. אנחנו מחזירים לקהילה - במקום לשלם משכנתא של 3,000 שקל בחודש כדי שכל מיני טייקונים יקבלו עוד מיליונים לבונוס השנתי, אנחנו נשלם 3,000 שקל לציבור שהכי זקוק לכסף. כל חודש נתמוך ב- 3,000 שקל בעמותות, בארגוני סיוע ובארגונים חברתיים, עד שנפרע חזרה את כל הסכום שקיבלנו לידינו לבניית הבית. נקים אתר אינטרנט, וכל הכספים שמועברים לנזקקים - הכל יתועד. תוכלו לראות הכל, ואפילו להצביע ולהשפיע על ההחלטה מי וכמה יקבל כל חודש, אתם הרי שותפים שלנו".

בני הזוג הסבירו בדף הפרויקט כי משרד רואי החשבון שטיינמץ - עמינח ושות' הסכים לסייע בפרויקט. רואה חשבון שמוליק הירשפלד מהמשרד הסביר ל"הארץ" כי המשרד יספק להם ליווי וייעוץ.

"פעם וזה לא היה מזמן, זוגות צעירים יכלו להרשות לעצמם לקנות בית בישראל. והיום? היום זה חלום. תתמכו בנו ותעזרו לנו להפוך את החלום הזה למציאות!", מסכמים בני הזוג את הפנייה שלהם לקהל.

"ותחשבו על זה לרגע: אם כולם היו עוזרים לכולם, נכון שהארץ הקטנה שלנו היתה מקום הרבה יותר נחמד לחיות בו? ועוד משהו לפנטז עליו: אם בישראל המוני אזרחים היו תומכים בהמוני אזרחים אחרים שרוצים לקנות בית, מה היה קורה לרווחים של הבנקים?".

צילום מסך

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ