שוטרים, גנבים וציוצים

השוטר החדש: אלה, אקדח וטוויטר

משטרת סיאטל מתחברת לשטח דרך הרשת: 51 חשבונות טוויטר שכונתיים חדשים החלו לדווח על פשעים באזור כמעט בזמן אמת

קירק ג'ונסון, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קירק ג'ונסון, ניו יורק טיימס

עניין השיטור, כפי שיודעים שוטרים מאז ימי הראשונים שביניהם, מושתת על הרעיון שהשוטר צריך להיראות ולהפגין נוכחות מקומית, גם אם מדובר בהליכה סתמית במורד הרחוב, תוך נפנופי ונדנודי אלה. אבל האם המשמעות של "מקומי" דומה לשיח המנותק ברשתות החברתיות? משטרת סיאטל, האחראית לביטחונה של אחת מהערים המתוחכמות ביותר בארה"ב, מנסה למצוא תשובה במיזם שהחל בשבוע שעבר בעזרת 51 חשבונות טוויטר שכונתיים, שמספקים דיווחי פשיעה ללא הפסקה.

לדברי עובדים ברשויות, המיזם שקיבל את השם ציוצי מקוף הוא הניסיון השאפתני ביותר שנעשה אי-פעם בשירותי אכיפת החוק וברשתות החברתיות, לעבור מהעט והפנקס של שוטרי העבר לביטים ובייטים של העידן הדיגיטלי. המיזם מאפשר לתושבים, בהם מן הסתם גם פושעים, לדעת בזמן אמיתי כמעט על כל אירוע, עבירה, משבר, מקרה חירום או סתם מקרה מוזר שמתרחשים בשכונתם.

"יותר ויותר אנשים רוצים לדעת מה קורה סביבם", אמר מפקד המשטרה ג'ון דיאז. "הם רוצים במיוחד לדעת מה מתרחש ליד הבית או המשרד ובדרך בה הולכים הילדים לבית הספר. זו דרך שונה להפיץ מידע רב ככל שאפשר, במהירות הגדולה ביותר". לא כל מה שקורה בשכונה יופיע ב‑140 תווים או פחות. פשעי מין אינם מדווחים בשל ההנחה שתשומת הלב ברשת תרתיע רבים מדיווח על אונס או התעללות מינית. כך גם לגבי מקרי אלימות במשפחה.

הדיווחים מתפרסמים בעיכוב של שעה, כדי למנוע הדלפת מידע על חקירה בהתנהלות או נהירת קהל סקרנים שעלול להפריע. "זו ממש פריצת דרך", אמר יוג'ין אודונל, מרצה למדעי המשטרה במכללת ג'ון ג'יי למשפט פלילי במנהטן. "זה מוכיח נכונות נדירה להציג בפני אנשים תמונה ברורה, חיובית ושלילית כאחד, של מה שקורה".

משטרת סיאטל. מפעילה 51 חשבונות טוויטר שכונתיים, שמספקים דיווחי פשיעה ללא הפסקהצילום: מתיו זלווסקי

עם זאת ציין פרופסור אודונל, שהיה בעבר שוטר במשטרת ניו יורק ותובע בתביעה הכללית שלה, כי למיזם עלולות להיות השלכות שמקימיו לא התכוונו להן. מודעות מוגברת לגבי הפשיעה המקומית עלולה לגרום לאנשים לחוש שהם פגיעים יותר מהרגיל או להסיק שהמשטרה לא מטפלת בנגע, גם אם זו בעיה שלא היו יודעים עליה כלל לולא הופיעה בציוצי מקוף.

למשטרת סיאטל יש לא מעט סיבות להראות חביבות ונכונות לעזור. בימים אלה היא עוברת מהפך פנימי. בנוסף לכך הורה לה בית משפט להגיע להסדר עם התביעה הפדרלית, בגין חקירות שבהן התגלה דפוס התנהגות לא תקין, הכולל שימוש מופרז בכוח, גזענות וחוסר רגישות אתנית. תוכנית הציוצים היא אחת מ‑20 תוכניות שעליהן הכריז ראש העירייה מייק מגין ב‑20 החודשים האחרונים, שבהן בולטת תוכנית מס' 17 "לספק מידע טוב יותר לציבור".

ואולם, האם התושבים רוצים שכל פרטי השגרה היומית של המשטרה יזמזמו באוזניהם ללא הרף או יופיעו על מסכי הסמארטפונים שלהם? קציני המשטרה אינם בטוחים בכך, אך הם אומרים שאם זה יסיר ולו במעט את המסך המסתיר את מעשיהם, זה יוביל להבנה רבה יותר של הקצב המהיר ­והאתגרים בפניהם.

אחד העוקבים אחר הציוצים הוא ג'ון אדי, שאמר כי מצא חן בעיניו הסגנון הממוחשב הקטוע של אחדות מההודעות. "'מישהו השתין בפאב' היא הכי אהובה עלי", כתב אדי בחשבון הטוויטר שלו. המפקח מייק פרקר הוא אחד ממומחי התקשורת במשטרה, ופיקח על מערכת ההתקשרות לציבור שהקים משרד השריף של משטרת לוס אנג'לס. הוא אומר כי לדעתו, תוכנית סיאטל עשויה להשפיע במסר שהיא מעבירה למשטרות אחרות שחלקן נרתעות, לדבריו, מהשימוש בכלי התקשורת החדשים או אינן יודעות כיצד בדיוק להשתמש בהם. "היא גם נותנת ביטחון עצמי למפקדי משטרות אחרות, ומוכיחה להם שאין בעיה לעשות את זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ