עודד ירון

דובר צה"ל עשה אתמול (רביעי) הרבה מאוד רעש ברשת כשפתח את הדיווחים על המערכה ברצועת עזה בסדרת ציוצים בטוויטר, זמן קצר לאחר חיסול מפקד הזרוע הצבאית של החמאס, אחמד אל ג'עברי. השימוש ברשתות החברתיות עורר עניין בתקשורת העולמית בכלל, ובתקשורת טכנולוגית בפרט, אבל למרות מאמצי צה"ל - נראה שאת עיקר הטון בטוויטר נותנים לפי שעה תומכי הפלסטינים.

העניין סביב פעילות ההסברה של דובר צה"ל התמקד בשני ציוצים לוחמניים: האחד עם תמונתו של אל-ג'עברי, והחותמת חוסל (Eliminated) לצד הסבר קצר על אחריותו לפיגועים, והשני - ציוץ המאיים על אנשי חמאס. "אנחנו ממליצים שאף פעילי חמאס, זוטרים או בכירים, יראו את פרצופיהם מעל האדמה בימים הקרובים", נכתב במסר. תומכי החמאס הגיבו בציוצים משלהם המאיימים בפתיחת שערי הגיהנום על ישראל בשל הרג אל ג'עברי.

חיסול ג'עברי – פרשנויות: צה"ל עשוי להיגרר לפעולה קרקעית | עמוס הראל || ג'עברי הוא הבן-לאדן של נתניהו | ברק רביד || ישראל חיסלה את קבלן המשנה שלה בעזה | אלוף בן || אין טעם להרוג את אחמד מבלי לעזור לעבאס | אמיר אורן

דובר צה"ל משתמש לרוב ברשתות החברתיות כדי להעביר דיווחים בזמן אמת כמו על מבצעים של צה"ל ונפילת רקטות בישראל. זאת, במקביל להסברים המצדיקים את הפעולה ומונים את מספר הרקטות שנורו על ישראל.

כך צה"ל מנסה להימנע מפגיעה באזרחים

בנוסף הוא הציג סרטונים המציגים פגיעה מדויקת ברכב של אל ג'עברי, והבוקר אף הופץ סרטון קצר ובהיר שמציג כיצד צה"ל מנסה להימנע מפגיעה באזרחים לא מעורבים. בין היתר צויין בסרט השימוש בשיחות לתושבים לפני התקיפה שזכור עוד מהשלב האווירי במבצע עופרת יצוקה.

אבל, במעקב אחר התגיות הרלוונטית ביותר למבצע כמו #gaza, gaza או #prayforGaza ו-#Gazzeateşaltında - עזה תחת אש בטורקית נראה שהציוצים שזכו לתפוצה הרחבה ביותר היו הציוצים הלוחמניים. הם הופיעו לצד לינקים לתמונות של ילדים הרוגים והציוצים החוזרים והנשנים שטוענים כי לפלסטינים, או לעזה "אין צבא, אין צי, אין חיל אוויר", וקובעים כי "זה רצח עם".

הסיבה לכך ברורה. ברשת כמו ברשת, כאשר אין לך המוני גולשים שיפיצו את המסר שלך, אתה לא יכול לעצב את הדיון. ובעוד שאלפים נזעקו להגן על עזה, לדובר צה"ל יש הרבה פחות אנשים שמפיצים את הדברים שהוא מעוניין להעביר.

הטוויטר של דובר צה"ל על חיסול אחמד ג'עברי

התמיכה לה זוכה ישראל לא נעלמה מהרשת. היא מתבטאת דווקא בתגית #HamasBumperStickers (סטיקרים של החמאס) שהפכה פופולרית בארה"ב - שם תומכי ישראל מביעים את תמיכתם בכתיבת בדיחות על חשבון פעילי החמאס. "צפור אם אתה עומד להיות מחוסל בטיל אוויר קרקע"; "הבן שלי יכול לפוצץ את הבן שלך", ו"אם אתה יכול לקרוא את זה, אתה ברדיוס הפיצוץ". גם סרן ברק רז מדובר צה"ל הוסיף ציוץ משלו: "יריתי עשר רקטות וכל מה שקיבלתי זה את הסטיקר המחורבן הזה".

התגית והבדיחות עוררו את זעמם של תומכי הפלסטינים אך גם של אחרים. "#Hamasbumperstickers הוא נושא חם ולא #prayforGaza. זה מראה עד כמה אנשים הם בורים וחסרי רגישות להרג אזרחים", כתבה אחת מהם. "פלסטינים נהרגים, ואתם צוחקים על זה. כולכם צריכים להישרף בגיהנום", כתבה להם גולשת נוספת.

מצד שני בשעות הבוקר כבר נפתחה תגית נגד ל-#prayforGaza תחת השם #prayforisrael, אבל מסריקה של הטוויטים בה אפשר לראות שהיא לא מתקבלת בברכה. ורוב התפילות המובעות בה, אינן לשלומה של ישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ