גם בצל הטילים והרקטות, יש מי שמנסה לדבר שלום

"זו אינה המלחמה שלי. אני רוצה שלום ואהבה בין ישראל ופלסטין", מכריזות התמונות בעמוד ישראל אוהבת את פלסטין. וזה רק אחד מהקמפיינים שמשמיעים קולות אחרים ברשת

עודד ירון
עודד ירון

מלחמת התעמולה ברשת מתנהלת במלוא עוזה מאז פתיחת מבצע עמוד ענן לפני חמישה ימים, כשדובר צה"ל ותומכי ישראל ניצבים מצד אחד של המתרס, והפלסטינים ותומכיהם מהצד השני. אבל לצד הסרטונים העילגים של חמאס ותמונות הילדים ההרוגים מעזה, והפוסטרים של ההסברה הישראלית, יש גם יוזמות אחרות שמנסות לגשר על הפער או לפחות להעביר מסר אוניברסלי.

יוזמה אחת שהגיעה רחוק היא קמפיין האינסטגרם של עידו סימיוני, ששיתף בפייסבוק ובאינסטגרם את תמונתו כשהוא מרים את ידו שעליה הכתובת Stop. "החלטתי היום להשתמש בכוח של האינסטגרם והרשתות החברתיות והעליתי את התמונה הזאת. מזמין את מי שבא לו להעלות גם תמונה דומה בלי לכתוב יותר מדי ולא להיכנס לפוליטיקה מיותרת רק stop the terror", כתב סימיוני ביום שישי שעבר.

הוא הזמין את כל הגולשים להצטרף לקמפיין תחת התגית #stoptheterror (לצפייה ב-Webstagram). רבים אכן עשו זאת. יותר מ-4,300 תמונות הועלו עם התגית. חלקן כמובן עם נופך תעמולתי יותר, אבל הרוב מכוונות למסר האוניברסלי. גם  אייל גולן, גורי אלפי ואחרים הצטרפו לקמפיין והעלו את תמונותיהם.

כדאי לציין שגם סימיוני כיוון את המסר בעיקר לחמאס. "בואו נעשה את השינוי, יותר ממיליון ישראלים חיים תחת איום, עם מאות רקטות הנורות מעזה. עצרו את הטרור", הוא כתב בעמוד הפייסבוק שלו. אחרים מנסים גם להזכיר שיש דרכים נוספות, מלבד אלימות.

עמוד Israel Loves Palestine, למשל, שנפתח כבר במאי השנה, אוסף תמונות של גולשים מכל העולם ועליהן הכתובת "זו אינה המלחמה שלי. אני רוצה שלום ואהבה בין ישראל ופלסטין".

10 מתוך 10 |
שי תדמור, מתוך פרויקט #stoptheterror
1 מתוך 10 |
מתוך israel Loves Palestine
2 מתוך 10 |
מתוך israel Loves Palestine

התמונות מגיעות בעיקר מישראלים, אך גם מפלסטינים ברחבי העולם. "זוהי תקשורת אלטרנטיבית לשינוי המודעות, לחיבור, דווקא בימים הקשים ביותר לשני הצדדים. היא צוברת כוח רב בגלל המלחמה", מסבירה נועה פרוביזור, האחראית על הדף. היא סיפרה עוד שבעמוד המקביל, המנוהל על ידי פלסטינית, מנהלים קמפיין דומה.

קמפיין כזה פועל גם בדפים מקבילים שצמחו בעקבות יוזמת רוני אדרי ואשתו מיכל טמיר "איראנים, אנחנו אוהבים אתכם", במארס השנה. בעמוד Iran-Loves-Israel, למשל, הכיתוב השולט בפוסטרים הוא "בבקשה הפסיקו את הרג החפים מפשע. ישראלים ופלסטינים".

פרוביזור סיפרה שהמלחמה הביאה לעלייה חדה במידת ההתעניינות. כ-1,000 איש ויותר מצטרפים מדי יום, מאז פתיחת מבצע עמוד ענן, לשני דפי הפייסבוק - הפלסטיני והישראלי.

ההתעניינות הרחבה לא פוסחת כמובן גם על הצדדים שמשתתפים במלחמת המסרים. הדף של דובר צה"ל בפייסבוק, למשל, זינק בעשרות אלפי לייקים בשבוע האחרון, והוא זוכה למאות אלפי אזכורים. וכך גם חשבון הטוויטר של הדובר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ