HTML 5: לא רק עולם ללא פלאש - ברשת - הארץ

HTML 5: לא רק עולם ללא פלאש

וידיאו צ'ט בלי סקייפ או Viber, סטרימינג היישר לדפדפן ועוד שלל יכולות. פיליפ לה הגרה בכיר ב-W3C מספר על העתיד של הרשת

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עודד ירון

HTML5 הוא אחד מהמושגים החמים ביותר ברשת בשנתיים האחרונות, ולא בכדי. המכתב המפורסם של מייסד אפל המנוח סטיב ג'ובס, שהכריז על מות הפלאש, הבליט את אחת הההבטחות הגדולות של הטכנולוגיה - שילוב של וידיאו וגרפיקה תלת מימד ישירות בדפדפן ללא תוספות כמו פלאש. ואולם, חוץ מההבטחה לחסל את הצורך בפלאש כדי להציג וידיאו ותכנים אינטראקטיוויים, רבים לא יודעים מה עוד היא מביאה 

פיליפ לה הגרה, מוביל תחום האינטראקציה ב-W3C, האיגוד האחראי על התקנים של ה-World Wide Web, הסביר להארץ כי החידושים לא מוגבלים רק לנושא הווידיאו, אלא גם לגרפיקה, ספרים אלקטרוניים, תמיכה בממשקי מגע וידיאו צ'ט ישירות מתוך הדפדפן, ויכולות רבות נוספות.

לה הגרה סיפר בראיון שנערך לקראת בואו ארצה לכנס HTML5FEST של איגוד האינטרנט הישראלי, שייערך מחר (שלישי), כי העבודה על HTML5 צפויה להסתיים רק ב-2014, זאת במידה רבה בשל התקנים הרבים שעדיין צריך להשלים.

"זה לא משהו אחד אלא הרבה יכולות חדשות, בתחום הווידיאו, הגרפיקה ודברים אחרים. מה שאנחנו צריכים לעשות זה להשלים ליצור את המבחנים הדרושים כדי לוודא שכל יכולת עובדת. זה יכול להיות משהו פשוט כמו בדיקה שמוודאת שהווידיאו פועל, וזה יכול להיות משהו הרבה יותר מסובך".

לה הגרה הסביר כי ככל שהעבודה התקדמה הם הבינו שהם צריכים להסתכל גם הרבה מעבר לדפדפנים המסורתיים.

"לפני 3 שנים התמקדנו בעבודה על המובייל והשגנו את המטרה הזו. לפני שנתיים התמקדנו על תעשיית הטלוויזיה ואנחנו עדיין בשלבים של הבאת תעשיית הטלוויזיה לרשת". זה הוביל גם להצטרפות של שחקנים רבים בתחום הטלוויזיה לאיגוד. הוא ציין בין היתר כי בין היתר הם מקיימים קבוצת עבודה על מה שנקרא Adaptive Streaming, כלומר סטרימינג שמתאים את עצמו כדי לצמצם ככל האפשר את זמני הטעינה המעצבנים. בנוסף הם ממשיכים לעבוד על תמיכה בתוכן מוצפן.

אבל, כאמור זה לא נעצר בווידיאו. התוכניות הנוכחיות שלהם נוגעות גם לאספקת תמיכה בווידיאו צ'ט מתוך הדפדפן באופן שעשוי לייתר את השימוש בתוכנות כמו סקייפ ואחרות "בשנה הבאה, אנחנו מתכננים לקיים גם קבוצת עבודה על ספרים אלקטרוניים", אמר והסביר כי גם כיום רוב הפורמטים של הספרים האלקטרוניים מבוססים על HTML. התעשייה מעוניינת בכל מיני יכולות חדשות שלא טיפלנו בהם קודם לכן, הסביר.

לשאלה מדוע המעבר להפעלת וידיאו ואלמנטים שונים היישר מהדפדפן זכו לכזה הייפ, ומדוע זה כה חשוב הסביר לה הגרה כי המטרה היא לספק חוויה קלה ונוחה ככל האפשר בכל הפלטפורמות.

"הבעיה היתה שיית צריך תוסף חיצוני כדי לראות את הווידיאו. זה עבד טוב בכמה פלטפורמות אבל לא בכולן. הרצון היה לספק חוויה דומה לזו שקיימת בתמונות כבר שנים".

הרי, בדפדפן או ב-Flash, וידיאו תמיד יהיה יותר כבד מטקסט. במה אתה יכול לשפר יותר את השליטה?

כשאתה שולט בו ישירות מהדפדפן, אתה מקבל שליטה טובה יותר וניהול טוב יותר של המשאבים והביצועים. מי שכותב את הקוד שולט טוב יותר במה שהקוד עושה", השיב.

התהליך, שמערב חברות רבות החברות באיגוד, לא חף מבעיות וחיכוכים. אחד המקרים המפורסמים נוגע לסירובה של מיקרוסופט לתמוך בממשק התכנות WebGL, שבו תומכות מוזילה, מפתחת הפיירפוקס, וגוגל מפתחת כרום. WebGL מאפשרת להציג אלמנטים תלת מימדיים בדפדפנים מודרניים שתומכים בה. בשנה החליטה מיקרוסופט להפסיק את התמיכה בטכנולוגיה, לדבריה מפני שהטכנולוגיה אינה בטוחה דיה. אולם היא ספגה על כך ביקורת לא מעטה.

כשהוא נשאל כיצד הם מתמודדים עם מקרים כאלה לה הגרה מסביר כי הם מנסים להגיע לפשרה עם החברות השונות ולהרחיב את את היכולות של הפלטפורמה בצורה הטובה ביותר. מקרה דומה קרה בתחום התמיכה בממשקי מגע, הוא הסביר. מיקרוסופט שלא היתה חלק מקבוצת העבודה בנושא הגישה לפני חודשיים הצעה חדשה לאחר שהקבוצה כבר עבדה על האפיונים, וגם הצעה זו נכנסה לעבודה. "במקרים כאלה המטרה היא לנסות להביא את ההצעות אל השולחן". 

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ