הפצצות וסירנות. בלוגרית מקליטה את הקולות בעזה

זמזום המל"טים, האמבולנסים, הירי וההפצצות - את כולם מעבירה רנא באקר שהפכה אחד הקולות הבולטים מהשטח בעזה. עמדותיה הקיצוניות לא מפריעות לתמיכה העולמית

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

הדיווחים ממבצע עמוד ענן בעזה בשבוע האחרון מלאים בתמונות של פצועים והרוגים בניינים הרוסים, פיצוצים וצילומים של פגיעת טילים, אבל דבר אחד מתפספס בדיווחים - הזמזום הבלתי פוסק של כלי הטיס של צה"ל מעל הרצועה.

אבל אחרי ההאזנה לאחת ההקלטות של רנא באקר בשירות audioboo.fm, קשה שלא להבחין בו. במשך דקה ו-28 שניות כל מה ששומעים הוא הזמזום של המל"טים הישראלים.

באקר, בלוגרית וסטודנטית בשנות ה-20 לחייה, הפכה בשבוע האחרון לאחד הקולות הבולטים של עזה בימי המבצע. כאשר כבר ביום הראשון שם המשתמש שלה @RanaGaza הפך לנושא חם בטוויטר בבריטניה. היא מדווחת בטוויטר על הפיצוצים בזמן אמת, מדברת עם אנשים מכל העולם, בהם גם מישראל, ומפנה את 13 אלף העוקבים שלה למקורות מידע נוספים מהשטח. כשעיתונאי מהטלוויזיה הקנדית חיפש מרואיין דובר צרפתית היא מיהרה לסייע, וכשחיל האוויר תקף במחנה הפליטים נוסיראת, היא הפנתה לגולש אחר המתגורר במקום ומדווח בזמן אמת.

דף הטוויטר של רנא באקר. צילום מסך

באקר למשל היתה מהראשונים שכתבו שחיל הים הישראלי משתתף בתקיפה ומהראשונים לדווח על התקיפה של הבנק הפלסטיני.

בין הדיווחים היא גם מספרת על התחושות בזמן הפצצה. "פצצה התפוצצה במרחק של לא יותר מ-10 מטר מהבית. עשן סמיך, ריח מטורף. חלון נשבר. סירנות. מטורף", כתבה. "כתה מרגיש שחשמלו אותך כשפצצה נופתת בסמוך. השרירים כואבים בצורה מוזרה. אתה מרגיש לא ממוקד ומעט מטושטש", סיפרה.

זמזום המל"טים מעל עזה

בנוסף לציוצים היא מקליטה את הרשמים שלה מהאירועים. "זה היום השישי. יותר מ-100 איש נהרגו מאז יום רביעי, ויותר מ-800 נפצעו", אמרה אתמול בלילה. "זה מטורף פה. אני מבין שכולכם מעריכים את הטוויטים שלי ואני מבינה שזה חשוב להעביר את המסר, אבל אני חוששת שבסוף ההתקפה הזו אני אאבד את הרגישות שלי לכך שהמספרים שאני מדווחת הם של אנשים שנהרגו, של ילדים שנטבחו, של משפחות שלמות שנמחקו, של רכוש שהופצץ".

בהחלטות אחרות נשמעים רק קולות הרקע כמו אמבולנסים, פיצוצים, מטוסי קרב ישראלים, מסוקי האפאצ'י וכמובן הזמזום של המל"טים.

מהבלוג שלה ומהתבטאויות שונות ברשת ניכר שבאקר היא דוברת אינטיליגנטית ורהוטה, באותה מידה אי אפשר לטעות בעמדותיה הפוליטיות. כמו תמונת ראי של רבים  בישראל, ברור שהאמפטיה שלה נתונה לצד אחד בלבד. "תחי ההתנגדות הפלסטינית החמושה. יחי הלוחמים שנושאים בנטל הלחימה נגד התוקפנות הישראלית", כתבה באחד הטוויטים שלה.

גם אזרחים ישראלים שנפגעים מהירי לא זוכים לחמלה. "שלושה כלבים ישראלים נהרגו בפגיעה ישירה של רקטה", כתבה כשנודע על דבר הפגיעה . "המבצע נכנס ליומו השני".

דיווח של רנא באקר מליל ה-19 בנובמבר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ