נפתרה תעלומת האי הנעלם, או לפחות חלקה

ספרן במוזיאון בניו זילנד גילה שהאי שמופיע במפות גוגל ולא קיים במציאות, התגלה ב-1876. למה הוא מצויין רק בחלק מהמפות? זו עדיין תעלומה

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

חוקרים אוסטרלים עוררו הרבה רעש לאחרונה כשגילו שאי קטן המופיע במפות של גוגל כלל לא קיים. האי, שנקרא סנדי איילנד (אי חולי) ושוכן ממערב לקלדוניה החדשה וממזרח לחופי קווינסלנד, לא קיים. עכשיו, התגלה פיתרון אפשרי לתעלומה איך הגיע האי הלא קיים למפות של גוגל.

המשלחת האוסטרלית יצאה למחקר של טקטוניקת הלוחות, והבחינה שהאי נמצא בנתיב השיט שלהם. ואולם כשהגיעו אליו התברר שהוא כלל לא שם. "בדקנו את עצמנו שוב ושוב כי לא ראינו אדמה. מכשירי הניווט הראה לנו שעומק האוקיינוס במקום הוא 1,400 מטר - עומק רב מאוד", סיפרה החוקרת מריה סטון מאוניברסיטת סידני, לסוכנות הידיעות הצרפתית.

לפי הדיווח בתקשורת האוסטרלית האי אמור היה להימצא במרחב הימי הצרפתי, אך אינו מופיע במפות צרפתיות רשמיות, אלא במפות האוסטרליות.

כעת ספרן במוזיאון אוקלנד, ניו זילנד, מאמין שהוא גילה כיצד האי הגיע למפות. בבלוג של המוזיאון סיפרו כי הספרן, שון היגינס, קרא על הסיפור המוזר והחליט לחקור את התעלומה בעזרת ארכיון המפות הנרחב של המוזיאון.

האי הלא קיים סנדי מסומן באות A. ממערב לקלדוניה החדשה, ממזרח לאוסטרליהצילום: Google Earth

היגינס גילה מפה של האדמירלות הבריטית משנת 1908 שבה מופיע האי. המפה מציינת כי הוא התגלה בידי צוות הספינה Velocity (מהירות) בשנת 1876. בדיון שהתפתח בפוסט מציין צוות המוזיאון כי הדיווח מופיע לראשונה ברשומות ב-1879. שם מצויין כי הספינה, לציד לוויתנים, גילתה גם כמה שוניות.

עם זאת, בבלוג מציינים את האזהרה, הגנרית לדבריהם, שנכתבה על המפה: "נדרשת זהירות כאשר מנווטים בין האיים הנמוכים של האוקינוס השקט. הפרטים הכלליים נאספו במסעות של נווטים שונים לאורך תקופה ארוכה של שנים. המיקום היחסי של סכנות רבות, עשוי להיות מצויין באופן לא מדויק".

זו אינה הטעות היחידה שהתגלתה במפות עתיקות, מספרים בבלוג. בדוגמא נוספת שמביא הכותב גרג מיילן, נראית מפה מ-1650 ובה שרשרת איים המשתרעת מהקצה הדרומי של דרום אמריקה ומגיעה עד למקום שבו אמורה לשכון ניו זילנד.

על דבר אחד גם לאנשי המוזיאון אין תשובה: למה האי מופיע בחלק מהמפות ונעדר מאחרות. "איך הוא הצליח להופיע, להיעלם ולהופיע שוב במפות שונות היא תעלומה של הים. מישהו בוודאי מאמין שהאי עדיין שם, או שהוא פשוט ירד דרומה לקיץ".

סנדי איילנד, כפי שהוא מופיע במפה מ-1908צילום: מוזיאון אוקלנד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ