פייסבוק מבקשת מכם להצביע בפעם האחרונה - ברשת - הארץ

פייסבוק מבקשת מכם להצביע בפעם האחרונה

הרשת החברתית מנסה להיפטר ממנגנון ההצבעה על שינויים בתקנון שלה, ומבטיחה שהשינויים נועדו רק לצורכי ייעול. הגולשים לא מאמינים, אבל ספק אם זה יעזור

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עודד ירון

פייסבוק שוב מבקשת מהגולשים להשתתף בהכרעה על עתיד הפרטיות שלהם, והפעם הם מתבקשים להחליט בין היתר אם להשאיר בידם את הכוח להצביע בעתיד. רוב מכריע של הגולשים שהצביעו מתנגד לשינויים המוצעים - אבל ספק אם הם יוכלו לצבור מספיק קולות כדי להשפיע.

פייסבוק הציעה את השינויים האחרונים במדיניות הפרטיות שלה כבר בחודש שעבר. השינויים המוצעים בהצהרת הזכויות והחובות של המשתמשים ובמדיניות השימוש במידע נפתחו אתמול (שני) להצבעת המשתמשים. ההצבעה תהיה פתוחה עד יום שני הבא - ה-10 בחודש. עד כה, יותר מ-100 אלף איש הצביעו על השינויים, כאשר שיעור המתנגדים גדול ביותר מפי 10 משיעור התומכים.

הבעיה היא שכדי שתהליך ההצבעה יהיה מחייב, יש צורך בהצבעה של 30% מהמשתמשים הפעילים - כלומר יותר מ-300 מיליון מצביעים. לפי חוקי פייסבוק הנוכחיים הצבעה של פחות מכך, תהפוך את ההצבעה להמלצה בלבד. זו גם אחת הסיבות שפייסבוק מציעה את השינוי. בפעם הקודמת שהתנהלה הצבעה, שיעור המצביעים עמד על פחות מאחוז.

כאמור, אחד השינויים המוצעים, והשנויים ביותר במחלוקת הוא הניסיון להפסיק את המעורבות של הגולשים בהצבעה על המדיניות. אתמול הסבירה פייסבוק כי המטרה היא לשפר את תהליך קביעת המדיניות. "רבים מכם הסכימו שפייסבוק גדלה מדי בשביל מערכת הניהול הנוכחית, שכבר אינה הדרך היעילה ביותר לסייע לאנשים להיות מעורבים בניהול האתר".

מארק צוקרברג. הגאון הזהצילום: אי–פי

פייסבוק כתבה עוד כי היא רוצה להבהיר ש"המטרה שלנו בשינוי תהליך ניהול האתר, היא לוודא שההליך שבו אנו מקבלים מכם משוב הוא בשיטה הטובה ביותר, והפרודוקטיביות ביותר האפשרית, כך שנוכל להגיב להצעות שלכם". רוב שרמן, איש צוות הפרטיות בחברה, שענה על שאלות גולשים בשידור חי, אמר כי אחת הבעיות היתה שהדיונים על ניהול האתר, התמלאו בהערות חסרות משמעות רק כדי שיוכלו להגיע למספר ההודעות הדרוש כדי להביא להצבעה.

במקום ההצבעה, הרשת מציעה הליכים חדשים כמו האפשרות להעלות שאלות לאחראית על הפרטיות בחברה, ארין איגן. כמו כן פייסבוק מבטיחה כי איגן תקיים אירועים בשידור חי שבהם היא תענה לשאלות בנוגע לפרטיות ואבטחה.

הרעיונות של פייסבוק אולי נשמעים הגיוניים לנוכח שיעור ההצבעה הנמוך, ואולם מי שינסה להבין בדיוק מה השינוי המוצע יגלה שפייסבוק לא ממש טורחת להקל עליו והיא דואגת שההליך יהיה מעורפל ככל האפשר. מלבד ההסברים שלה, היא נותנת לגולשים לנבור במסמכים הקיימים ולהשוות אותם למסמכים המוצעים - פעולה שספק אם יותר מעשירית האחוז מהגולשים יבצעו, וגם אם, לא בטוח שהם יבינו בדיוק את המשמעות. על כן, אולי זה לא מפתיע שהמצביעים שהצביעו מביעים התנגדות כה נחרצת עד כה.

בנוסף, פייסבוק מוסיפה הבהרה לפיה מותר לה לחלוק מידע עם חברות חיצוניות. לדבריה מדובר במשהו "סטנדרטי בתעשייה והוא מקדם את השימוש היעיל והאפקטיווי של השירותים של פייסבוק והחברות הקשורות לה". במילים אחרות פייסבוק מעוניינת לשלב את המידע של משתמשים מהרשת עם שירותים חיצוניים שלה כמו אינסטגרם אותה רכשה השנה. הדבר יאפשר לה ליצור פרופילים מאוחדים של משתמשיה, כפי שעשתה גוגל השנה, למרות גל ביקורת חמור והתנגדות של רגולטורים ברחבי העולם.

ההצבעה באתר פייסבוק. צילום מסך

בנוסף פייסבוק מבקשת להקל על הפיכת שירות ההודעות שלה לשירות מרכזי יותר. החברה כתבה כי היא מתכננת לשנות את ההגדרה "מי יכול לשלוח לכם הודעות בפייסבוק" עם "פילטרים חדשים לניהול הודעות נכנסות". ההצעות עולות להצבעה בשעה שפייסבוק הציגה אפליקציה מעודכנת לאנדרואיד בחלק מהעולם - מה שמעיד על ניסיון שלה להפוך לשחקן יותר משמעותי בתחום המסרים המיידיים. האפליקציה מאפשרת שימוש מבלי אפילו להחזיק בחשבון פייסבוק. כל שצריך הוא שם משתמש ומספר טלפון. כזכור, רק השבוע דווח כי הרשת החברתית מנהלת מגעים על רכישת האפליקציה הפופולרית ווטסאפ.

סוגייה נוספת אליה מתייחסת פייסבוק היא הפרסום. היא מבהירה בין היתר כי הודעות של המשתמשים והלייקים שלהם, גם בנושאים כמו דת ונושאים פוליטיים, עשויים לשמש לצורך מיקוד פרסום שפייסבוק מציגה למשתמש.

ההצעות החדשות של פייסבוק גררו כמובן ביקורת חריפה מארגוני זכויות דיגיטליות. במכתב פתוח ששלחו הארגונים Electronic Frontier Foundation ו-Center for Digital Democracy, הם הזהירו כי השינויים החדשים עלולים להיות מנוגדים לחוק, להוות פגיעה בפרטיות ולעמוד בניגוד להבטחות קודמות של הרשת החברתית. בנוסף הם טוענים כי השינויים עשויים לעמוד בניגוד לסיכום של הרשת עם ועדת הסחר הפדרלית.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ