ביטקוין, בקרוב גם בארנק הווירטואלי שלכם?

ממטבע וירטואלי אלטרנטיבי עם מוניטין מפוקפק ודיווחים על פריצות, הביטקוין הולך ומקבל לגיטימציה, כולל אישור על ידי האיחוד האירופי. האם 2013 תהיה שנת המפנה שלו?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

האינטרנט ממשיך להרעיד מגזרים עסקיים כמו תעשיית המוסיקה, הקולנוע, תחום המסחר, העיתונות, ועכשיו - גם הבנקים. זאת בזכות המטבע הווירטואלי ביטקוין (Bitcoin) שהביא הבטחה ליצור רשת סחר לא ריכוזית, השומרת על אנונימיות ושאינה כרוכה בעמלות.  בינואר 2013 הוא כבר יחגוג ארבע שנות פעילות.

ההצלחה של המטבע החלופי זכתה בשבוע שעבר לאסמכתא רשמית בהפיכתו לספק שירותי תשלומים מאושר באיחוד האירופי,  בדומה לפייפאל. במסגרת עסקה בין חברת ההשקעות Aqoba  לבנק קרדיט מוטואל, רשת Bitcoin-Central קיבלה מספר בנק בינלאומי, שמאפשר לה לבצע העברות כספים עם בנקים אחרים והיא רשאית להוציא כרטיסי חיוב.

כמטבע דיגיטלי מבוזר, נטול ריכוזיות וחופשי משליטתם של בנקים מרכזיים ותאגידים, ביטקוין מסתמן כחלופה אלגנטית לדרך בה מתבצעות כיום עסקאות. הוא אנונימי מפני שכל אדם יכול ליצור לעצמו ארנק וירטואלי מבלי להזדהות לאף בנק.

כפי שקורה לא פעם בטכנולוגיות מהפכניות, מאחורי הרעיון עומדת אג'נדה פוליטית, במקרה זה – גישה הרואה בשיטה הקיימת מנגנון ליצירת מונופולים בנקאיים, שמולידים משברים פיננסיים.

ביטקוין, שהומצא על ידי סטושי נקמוטו (שם בדוי) הוא בו זמנית מטבע וירטואלי (אם כי ניתן להמירו לדולרים, לאירו וכו') ופרוטוקול העברת כספים בין משתמשים (P2P) שפועל ללא מתווכים.

עד היום, נרשמו כ-200 אלף עסקאות שבוצעו באמצעות 15 אלף מחשבים ברשת ביטקוין, אבל בינתיים רק מאות חנויות מקוונות ובעולם האמיתי מאפשרות לשלם ולקנות מוצרים ושירותים במטבע זה. לאחר שביוני 2011 הגיע שער הביטקוין לשיא של 30 דולר, צנח המטבע ל-2 דולרים כעבור חמישה חודשים, וכיום הוא עומד על 10 דולרים (השערים מתפרסמים באתר bitcoincharts.com).

העניין שמעורר המטבע החלופי החל עוד לפני האישור הרשמי שניתן בשבוע שעבר. בדו"ח של הבנק המרכזי האירופי על המטבעות הווירטואליים שהתפרסם באוקטובר, מתואר ביטקוין "כמטבע הווירטואלי המצליח ביותר", "כמתחרה לדולר ולאירו" ו "כמטבע עולמי חדש המהווה חלופה ראויה למטבעות קונבנציונליים". ביטקוין נבדל עם זאת ממטבעות דיגיטליים אחרים, כמו "קרדיטים" לצורך העניין, המוכרים ממשחקי מחשב ומאפשרים התקדמות במשחק על ידי זכייה או רכישה.

איך עובד ביטקוין

פייסבוק פיתחה מודל דומה, אך כל עסקה שמתבצעת עדיין תלויה באישורה של רשות מרכזית המפקחת על העסקאות. בביטקוין, כל מחשבי המשתמשים מחזיקים בו זמנית בחשבון, כורים כסף, מאמתים נתונים ויוצרים שוק של קונים ומוכרים.

איך בעצם עובדת המערכת? עסקה בין שני משתמשים נערכת בין שתי כתובות אלקטרוניות באופן דומה לדוא"ל, פרט לעובדה שאפשר להחליף כתובת עם כל תשלום. במילים אחרות, לראשונה משתמשים יכולים לקנות ולשלם תוך שמירה על אנונימיות מוחלטת. נתוני העסקה נשמרים בקובץ מוצפן עם חתימה דיגיטלית. המערכת מאמתת את הפרטים ומוודאת שסכום העסקה אכן קיים בחשבון.

שלב מפתח בתהליך בא לידי ביטוי ברישום העסקה בספר החשבונות הכללי. ביטקוינים מועברים בין המשתמשים בלי תיווך של בנקים או חברות סליקה, הם גלובליים והם נוצרים בקצב קבוע מראש בתהליך שנקרא "כרייה" על ידי מחשבים של משתמשים מהשורה שבעליהם התקינו תוכנת מחשוב מבוזר (בדומה ל-SETI@Home) בשם Bitcoin Miner, אותם מחשבים עושים תהליך שנקרא כרייה.  מדובר בעצם בתהליך האיזון והבדיקה של כל הטרנזטקציות שעברו בין ארנקים.

ה"תשלום" עבור הכרייה הוא בשברירי ביטקויינים, כשעם הזמן התשלום ילך ויפחת, עד שבשנת 2140 יהיו 21 מיליון. הם נקראים ה-block chain. כיום יש יותר מ-10.5 מיליון ביטקוינים בעולם, ו-25 ביטקוינים "נכרים" מדי 10 דקות.

תהליך ההצפנה מכונה File hashing ומסתייע באלגוריתמים לקידוד חתימה דיגיטלית ייחודית עבור כל עסקה. מחשבי הרשת מבצעים את התהליך עם קובץ לא חתום, כאשר המחשב הראשון שפותר את האתגר המתמטי חותם את העסקה (ומרוויח 50 ביטקוינים). מהיום בו נולד ביטקוין, כל היסטוריית העברת הכספים בין החשבונות נשמרת על אלפי המחשבים השותפים ברשת והיא מידע ציבורי פתוח.

איך עובדת עסקה בביטקוין. לחצו להגדלה

האקרים ותנודות

חיי ביטקוין כבר ידעו עליות ומורדות. אתרים שעבדו עם המערכת של ביטקוין הותקפו, והכסף בקופתיהם נגנב. אולם לדברי פייר נוואזה, מייסד חברת Paymium המתבססת על ביטקוין להעברת כספים קונבנציונליים, "פרצת האבטחה שנוצלה אינה קשורה לפורטל עצמו". ראוי לציין גם כי לא נעשה שימוש בכסף "שנגנב", מפני שבכל שימוש, הדבר יחשוף את הגנבים.

הבנק המרכזי האירופי (ECB) בוחן בדו"ח גם לשאלת הלבנת הכספים שמאפשרות עסקאות אנונימית. אולם חסרון זה רלוונטי באותה מידה גם לכסף מזומן. כמה מהשחקנים הגדולים ברשת, כמו ויקיפדיה, אינם מקבלים תרומות במטבע הוירטואלי. לעומתם, יוזמות אחרות בוחרות לכבד תשלום בביטקוין, כגון מערכת ניהול התוכן והבלוגים WordPress.

ניתוח עדכני לחשבון הכללי שערכו פרופ' עדי שמיר וד"ר דורית רון מהפקולטה למתמטיקה ומדעי המחשב במכון ויצמן, הראה כי ב- 80% מהביטקוינים לא נעשה שימוש פעיל במחזור.

פייר נוואזה טוען כי הוא מאמין מאוד בפוטנציאל הטכנולוגי של ביטקוין כרשת סחר. מערכת Paytunia שפיתח נוואזה, פועלת כמו כרטיס אשראי או תשלום באמצעות טלפון סלולרי, אך היא מתבססת על רשת ביטקוין לצורך אימות העסקאות, כדרך להוזלת עלויות. לקוחות השירות נהנים משליטה רבה יותר על זהותם ורשאים להישאר אנונימיים.

ביטקוין תוכל להשתלב בקלות יחסית במערכות מחשוב קיימות של סוחרים, ללא צורך בהתקנת טרמינלים או תוכנות חדשות. "כל שצריך הוא כתובת שטלפון סלולרי יוכל לצלם ולזהות," מסביר נוואזה, "מה שמבטיח אלפי משתמשים". לדבריו, "יש כיום מגמת זניחה של מערכות היררכיות לטובת מערכות אופקיות. הגם שיידרש זמן עד שהמטבע יצבור כוח ממשי, שנת 2013 עשויה בהחלט להוות תפנית".

בדו"ח הבנק המרכזי האירופי נכתב בין השאר כי יש לבחון מחדש את הסיכונים השונים, שנכון להיום עדיין נתפסים כגבוהים, למקרה שהמטבע יצליח.

תרגום: יותם מורציאנו


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ