למה ארה"ב נטשה את ועידת האו"ם לתקשורת?

החשש שמדינות יקבלו שליטה גדולה יותר על האינטרנט הוביל את ארה"ב, בריטניה ומדינות אירופיות נוספות לסרב לחתום על תקנות תקשורת עולמיות

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

ארה"ב, קנדה, בריטניה ומדינות נוספות סירבו לחתום בשבוע שעבר על הסכם חדש לרגולציה עולמית על התקשורת בשל החשש שהתקנות החדשות מעניקות למדינות השונות שליטה על האינטרנט. השיחות של איגוד הטלקומוניקציה העולמי שהתקיימו בדובאי (WCIT) עסקו באישור תקנות מחודשות של התקשורת העולמית. תקנות שעודכנו לאחרונה ב-1988.

הדיונים נסובו סביב נושאים רבים, אך עיקר המחלוקת היתה על טיוטת ההצעה שקידמו רוסיה, סין ומדינות נוספות ובהן איחוד האמירויות שאירחה את הוועידה, וכללו התייחסות לאינטרנט. 77 מתוך 110 מדינות תמכו באישורן של התקנות, 33 התנגדו.

הבעיה המרכזית מבחינת ארה"ב היתה שהמילה אינטרנט בכלל נכנסה לתוך טיוטת ההחלטה. החשש של האמריקאים היה שבעצם ההכנסה של האינטרנט תחת הגג של המסמך, האו"ם בעצם מעניק למדינות שליטה גדולה יותר על האינטרנט.

בשבועיים של הדיונים הצליחו ארה"ב ומדינות המערב זכו להצלחות לא מבוטלות. בין היתר, הוכנסו שינויים בטיוטה המוצעת, וגם מצרים, שתמכה בתחילה בטיוטת ההצעה, משכה את תמיכתה ממנה.  בהצלחות נמנית בלימת הצעה הדורשת מחברות אינטרנט לשלם לחברות תשתית על התעבורה. מנגד, במסמך נותרו ניסוחים בנוגע לצורך של מדינות לפעול למען האבטחה של הרשת ונגד הודעות ספאם - נושא, שלכאורה נראה תמים, אבל לדברי הניו יורק טיימס, ארה"ב חששה כי הוא ישמש המטריה שתאפשר למדינות שונות לקדם צנזורה.

הנציג האמריקאי, טרי קריימר, בוועידת WCITצילום: אי–פי

ביום רביעי האחרון רוסיה, סין ובנות בריתן הצליחו לאשר נוסח שנוגע לאינטרנט ב"הצבעה סמלית" שניהל מוחמד נאסר אל גנאים, מזכ"ל הרשות לפיקוח על טלקומוניקציה באיחוד האמירויות, שהיה אחראי על השיחות.

ראש המשלחת האמריקאית, טרי קריימר, הזהיר כי ההסכם המוצע הוא סכנה לחופש האינטרנט. "בלב כבד, אני חייב לומר שארה"ב מוכרחה להודיע שאינה יכולה לחתום על ההסכם בנוסחו הנוכחי".

מי-טל גרייבר שורץ, סמנכ"ל קשרי ממשל ומשפט באיגוד האינטרנט הישראלי, הסבירה כי "במעשה הזה ארה"ב מעבירה את המסר 'אנחנו לא מוכנים שהשליטה באינטרנט תעבור למדינות'".

גרייבר שורץ הסבירה כי כיום האינטרנט מנוהל על ידי גופים לא מדינתיים שונים כמו Icann, ארגון ללא מטרות רווח האחראי בין היתר על ניהול שמות הדומיין. בארגון חברות מדינות, כמו גם חברות ועמותות ללא מטרות רווח, כאשר לכל אחד מהם יש זכות הצבעה שווה. "ברגע שרק הממשלה היא זו שמנהלת את האינטרנט זה מביא אינטרסים שונים, לא של הציבור", אמרה.

ההשלכות האופרטיוויות של תוצאות הוועידה עדיין לא ברורות, בעיקר בשל החרם המערבי, וממילא הדיונים צפויים להימשך, כולל ועידה נוספת המתוכננת ב-2014. אולם, גרייבר שורץ הסבירה כי הבעיה האמיתית היא הצהרתית.

"הבעייתיות בהחלטה הזאת, וזה לא משנה אם ארה"ב בפנים או לא, היא הלגיטימציה", היא אמרה. "אם לפני כמה שנים ניסה ח"כ לחוקק חוק צנזורה בישראל והביקורת נגדו היו שזה לא מקובל בעולם ובמדינות בדמוקרטיות. ברגע שיש החלטה כזאת של האו"ם זה נותן לגיטימציה למעשים דומים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ