משרד המשפטים מקדם חוק שיאפשר חסימת אתרים ללא צו בימ"ש - ברשת - הארץ

משרד המשפטים מקדם חוק שיאפשר חסימת אתרים ללא צו בימ"ש

תזכיר החוק השנוי במחלוקת שפרסם אתמול המשרד מציע לאפשר לקצין משטרה להורות על חסימת אתר ללא צו גם אם חלק ממנו משמש למטרות חוקיות

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עודד ירון

משרד המשפטים מקדם חוק שיאפשר למשטרה להורות לספקיות אינטרנט לחסום את הגישה לאתרים מסוימים ללא צו בית משפט. זאת למרות ביקורת חריפה של משפטנים על הכוונה של המשרד, שמתמקדת באתרי פדופיליה והימורים.

את הצעת החוק מקדם המשרד במקביל להמתנה לפסיקת בית המשפט העליון בעתירה שהגיש איגוד האינטרנט בנושא לבית המשפט המחוזי לאסור על המשטרה לחסום אתרים ללא צו בית משפט, כפי שביקשה המדינה. ההחלטה ניתנה מפני שבית המשפט קבע כי למשטרה אין סמכות לחסום אתרים, כי לא מדובר במקום פיזי - שאותו למשטרה יש סמכות לחסום.

"התיקון המוצע מבקש להבהיר את המצב ביחס להגבלת הגישה לאתרי אינטרנט המיועדים להימורים, מבלי שיהיה בכך בכדי לגרוע מטענותיה של המדינה במסגרת ההליך המשפטי האמור, וכן לקבוע סמכות שתאפשר למשטרת ישראל להגביל את הגישה גם לאתרים שמפרסמים חומר תועבה פדופילי", נכתב בתזכיר. "מוצע כי קצין משטרה מוסמך יוכל להורות לספק שירותי גישה לאינטרנט לחסום גישה לאתרים בהם מבוצעות העבירות. צו כאמור ינתן לאחר שניתנה לספק שירותי הגישה לאינטרנט התראה על הכוונה לחסום את הגישה לאתר וניתנה לו הזדמנות לטעון טענותיו".

בנוסף קובע התזכיר כי בית המשפט יוכל להאריך את במעמד צד אחד ובהסתמכות על חומר חסוי שבעלי האתרים לא יוכלו לראות. "לנוכח ההקבלה להליכים שיפוטיים דומים, בהם מתבקש אישור בית המשפט להארכת משך הפעלת הסמכות שתחילתה באקט מינהלי (בדומה להארכת מעצר, או הארכת משך החזקת תפוס), גם תיקון זה מאפשר למבקש להגיש חומרים ומידע לעיונו של השופט בלבד, וכן מאפשר לבית המשפט להסתמך על חומר חסוי שלא יוצג למשיב, לצורך קבלת ההחלטה", מציין משרד המשפטים.

בנוסף קובע החוק, כי גם אם האתר אינו משמש רק לפעילות בלתי חוקית ניתן להורות על ספקיות האינטרנט לחסום אותו. "יכול שיינתן גם אם באתר מתקיימת פעילות חוקית ובלבד שביצוע העבירה איננו חלק שולי מהפעילות הכוללת של האתר", נכתב בחוק.

היוזמה ספגה ביקורת חריפה ממשפטנים שונים. "זאת הצעת חוק רעה שלא תעבור את בג"ץ במתכונת הנוכחית שלה. ויותר מכל היא הצעת חוק שמנסה להביא אותנו לרמה אחת עם מדינות כמו קטאר, פקיסטאן, איראן, סין ומדינות אחרות. לא ראינו מדינה בעולם שיש בה צנזורה שלא השתמשה בה למטרות פוליטיות", אמר ל"הארץ" עו"ד יהונתן קלינגר, שעוסק רבות במשפט וטכנולוגיה. הוא הדגיש כי בעוד ישראל נמנעה מלחתום על תקנות האו"ם שעלולות היו להגביר את הצנזורה על האינטרנט בחסות הארגון הבינלאומי, היא מקדמת הצעת חוק דומה.

"הבעיה העיקרית בחוק הזה היא שהכל נעשה במחשכים", הוא הסביר. "ההחלטות מתקבלות בדלתיים סגורות, ובית המשפט יכול להשתמש בראיות חסויות, ואף לקבל ראיות לא קבילות. כמו כן, הוא יכול להחליט שלא לפרסם חלק מההחלטה לנפגע. בשום מקום, אפילו בעבירות ביטחוניות, אני לא מכיר מצב שבו הנאשם יכול לא לקבל את פסק הדין".

הבעיה השנייה, לדברי קלינגר, היא המדרון החלקלק אליו המדינה עלולה ליפול, גם מבחינת סוג העבירות, וגם בשל ההתעלמות האפשרית משימוש חוקי חלקי של אתרים. "הם מתחילים בעבירות של פדופיליה והימורים, ואחר כך תמיד אפשר להוסיף עבירות. עבירות שעל סמכן אפשר לסגור אתרי אינטרנט. מחר יוסיפו עבירות ביטחוניות ואז יסגרו את וורדפרס בגלל אישתון, שפרסם את התחקיר על ההתאבדויות בצה"ל. מחרתיים היא תחליט להוריד את כל דרים הוסט כי היא מארחת את הבלוג שלי ושל יוסי גורביץ'".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ