למרות האיסור, מורים רבים חברים של תלמידיהם בפייסבוק

דו"ח המועצה לשלום הילד מגלה כי בניגוד להוראות משרד החינוך, 27% מהתלמידים חברים של מוריהם ברשת; 12% מבני הנוער סבלו מבריונות ברשת

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

למרות הוראות משרד החינוך לפיהן למורים אסור להיות חברים של תלמידיהם ברשתות החברתיות, דו"ח המועצה לשלום הילד מגלה כי חלק לא מבוטל מהמורים מתעלמים מההוראה. מהדו"ח עולה כי 27% מבני הנוער דיווחו כי הם חברים של מורה אחד או יותר ברשתות החברתיות.

התקנה אמנם נועדה למנוע מקרים של אובדן הגבולות בין הכיתה לחיים הפרטיים, של המורה ושל התלמידים כאחד, ולא בכדי. בנתונים מצויין כי 21% מבני הנוער הפעילים בפייסבוק ראו סרטון או תמונה שבה נראים אחד מחבריהם או מוריהם במצב משפיל. בארה"ב כבר אירעו כמה מקרים שמורים איבדו את עבודתם בגלל חשיפת פרטים על תלמידים בפיסבוק או בשל פרסום תמונות מביכות.

אבל, מורים רבים גם מחו על ההוראה שיצאה בשנה שעברה. לדבריהם היא פוגעת ביכולתם לשמש מחנכים, כי לשם כך עליהם להיות במרחב שבו נמצאים התלמידים שלהם. בנוסף, מציינים מומחים כי כלים שונים בפייסבוק ובשירותים אחרים מאפשרים לקיים חשיפה מדודה.

"אני מסכימה לחלוטין עם אותם המורים שטוענים ובצדק, שניתן לקיים חשיפה מדודה, ושעל המורים להיות נוכחים גם ברשת", אומרת צביה אלגלי, חוקרת תרבות דיגיטלית מרצה בסמינר הקיבוצים ובמרכז ללימודים אקדמיים. "אותם מורים לוקחים על עצמם אחריות כפולה: 1. להכיר את המערכות ולדעת איך לשמור על חשיפה בהתאם לתפישות שלהם. ללא ספק ההתנהלות הזו דורשת השקעה ולמידה. 2. להיות אנשי חינוך 24/7. בדומה לשוטר ללא מדים שמעיר למישהו ברחוב על התנהלות אלימה למשל".

צילום: בלומברג

"בעיני אנשי חינוך הם אנשי חינוך גם ברשת וניתן לצפות מהם שיתנהלו באחריות. מאותה סיבה אני מבינה לליבם של מורים, שטוענים שיש בהנחייה הזו הבעת חוסר אמון בהם כאנשי חינוך. בשבוע החולף קיימתי שיח עם כ- 200 מורים מכמה מקומות בארץ. כאשר העליתי את הסוגייה פגשתי שתי דעות בעיקר: אחת של מורים המברכים על כך שמשרד החינוך חוסך מהם את ההתלבטות ונותן להם מטרייה חוקית להמנע מתקשורת דרך הרשת, והשניה- של מורים שטוענים שהמנעות מהזירה הזו גוררת אחריה אפילו התנהלות בריונית של תלמידים שבהיעדר מבוגר אחראי בסביבה מרשים לעצמם לפרוק עול. עם זאת, כל המורים שפגשתי מבינים את ההבדלים בין ילדים צעירים למתבגרים - הצעירים מעוניינם בקשר עם מורים, המתבגרים הרבה פחות".

הדו"ח מגלה בין היתר גם כי לכ-80% מבני הנוער יש חשבון בפייסבוק, ורוב בני הנוער משתמשים ברשתות חברתיות לעתים קרובות (63.1% מבני ה-12-14 ו-52.8% מבני 15-17), בעיקר לצרכי שמירת קשר עם חברים. השימוש נפוץ פחות בקרב אוכלוסיית בני נוער עולים. מנגד, נוער מסורתי שאינו דתי משתמש פעיל יותר משאר הילדים ברשתות חברתיות.

תופעות הבריונות שהובילו לא אחת למקרים קשים כמו התאבדותה של אמנדה בוט מקנדה וניסיונות ההתאבדות של שתי הנערות מאשדוד השנה, לא נעלמות גם מהרשת החברתית בארץ. 12% מבני הנוער דיווחו שנפגעו במהלך השימוש בפייסבוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ