עודד ירון

גולשים גילו היום כי מודעה של הבית היהודי בה מצולמים ארבעה חיילים ובהם חייל חובש כיפה, הולחמה בתוכנה גרפית. עבודת העריכה התגלתה בידי גולשים שהגיבו להודעת יריב אופנהיימר בפייסבוק על כך שהגיש תלונה על ניסיונה של המפלגה בראשות נפתלי בנט לנכס לציבור הדתי לאומי את השירות בצבא.בבית היהודי הודיעו הבוקר (חמישי) כי הם מפסיקים את השימוש בכרזה.

גולשים שהגיבו להודעה של אופנהיימר הבחינו כי בעצם מדובר בשתי תמונות, שנרכשו ככל הנראה ממאגר Shutterstock, ובהן החייל חובש הכיפה כלל לא נמצא בתמונה המקורית, אלא מצולם לבד. מנגד היו שציינו שגם אם מדובר בעריכה מגמתית, הרי ששתי התמונות נלקחו מאותו סט של תמונות שצולמו בידי פבל ברנשטם, במאגר התמונות.

"צה"ל הוא צבא העם ולא צבא 'הבית היהודי'", כתב אופנהיימר. "יש בו חילוניים ודתיים, שמאלנים וימניים, מתנחלים וקיבוצניקים, חובשי כיפות ואתאיסטים גמורים, בדואים, דרוזים, צברים, עולים חדשים ואפילו חיילים בודדים שמגיעים מחו"ל להתנדב לשירות".

שתי התמונות זו לצד זו, כפי שהעלה אותן ג'ון בראון

"הניסיון של מפלגה כלשהי לנכס לעצמה את הצבא פוגע קודם כל בצה"ל ובחייליו, ומנסה לייצר מצג שווא כאילו צה"ל מייצג זרם פוליטי אחד בתוך החברה הישראלית".

עוד כתב כי "רק לאחרונה האשים יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט את בנימין נתניהו ואת הליכוד בכך שהם משתמשים בשירות הצבאי על מנת 'לגנוב' שליש מנדט, וכעת עושה זאת בנט באופן רשמי וברור, במודעות בעיתונים ובפרסומים שונים" הוסיף אופנהיימר. “בתור חייל צה"ל במילואים, מצאתי את המודעות של הבית היהודי פוגעות בי ובחיילי צה"ל אשר רואים בשירות ערך שאינו קשור להשתייכות פוליטית או מפלגתית. הניסיון של בנט ומפלגתו לנכס לעצמם את השירות הצבאי, פוגע בחוסנו של צה"ל ומנסה לצייר אותו כצבא פוליטי השייך אך ורק לצד הימני של המפה הפוליטית".

הבוקר (חמישי) הודיעו הבית היהודי כי הם יפסיקו את השימוש בכרזה. ״סיימנו את השימוש במודעה הספציפית בזכות הפרסום של שלום עכשיו, ונשמח כי יתנו לנו שרותי פרסום נוסף גם על המודעות האחרות שלנו המחבקות את חיילי צה״ל. התקיפות של אופנהיימר כבר עזרו לבנות הרבה בתים יהודיים בישראל , עכשיו הן עוזרות לבנות את הבית היהודי. בסוף הוא גם יצביע לנו״

עמיר שיבי. לחצו להגדלה
ג'ון בראון. לחצו להגדלה

העריכה הראשונית הולידה כמובן שורה של עיבודים סאטיריים, ששילבו את החייל הדתי בסצינות שונות ומשונות - מכניסת משה דיין ויצחק רבין לעיר העתיקה במלחמת ששת הימים ועד בית קברות צבאי. זאת בעקבות החלטת צה"ל לפרסם את הנתונים של התאבדויות חיילים ב-10 השנים האחרונות, לאחר פרסום פרשת אישתון.

ממטה הבחירות של הבית היהודי נמסר בתגובה: קשה לומר שנפלנו מהכסא מכך שמזכ"ל "שלום עכשיו" יריב אופנהיימר יצא נגד מודעה התומכת בחיילי צה"ל. בנוגע לתמונה הוסיפו "כדי להמחיש את הדאגה שלנו לשוויון בנטל איחדנו שתי תמונות של חיילים לתמונה אחת. הבית היהודי ימשיך לדאוג שכשזה מגיע לצה"ל - כולם יהיו בתמונה. חילוניים דתיים וחרדים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ