הוויכוח על הנשק גילה כמה כולם חשופים ברשת

העיתון The Journal News פרסם מפה ובה פרטיהם של כל בעלי הרשיון לאקדחים בשלושה מחוזות. בלוגר השיב להם בפרסום פרטי בעלי התפקידים בעיתון

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עודד ירון

הדיון הציבורי הנרחב שהתפתח בארה"ב בעקבות הטבח בניוטאוןסביב תפוצת כלי נשק במדינה התגלגל ביומיים האחרונים לדיון על הפרטיות, או יותר נכון היעדרה. הכל נולד ביוזמה של העיתון The Journal News, שנועדה לעורר את הדיון בנשק הוכיחה בעיקר כמה קל להשיג את פרטיהם של אנשים ולפרסם אותם ברשת.

The Journal News עורר סערה לאחרונה כשהעלה מפה אינטראקטיווית ובה שמותיהם וכתובתיהם של כל בעלי הרשיון לאקדחים במחוזות וסצ'סטר, רוקלנד ופאטנם בניו יורק. בפרסום הם הסבירו כי הם לא מפרסמים את פרטיהם של בעלי רובים בקוטר 5.56 מ"מ (כמו משפחת אם-16 העניפה או גליל), מפני שרכישה שלהם אינה דורשת רשיון.

המפה ליוותה כתבה שכותרתה "בעל האקדח בבית השכן: כל מה שלא ידעתם על כלי נשק בשכונה שלכם". היוזמה הזו הובילה לגל של ביקורת על העיתון. "אנחנו צריכים ללבוש עכשיו טלאי צהוב?", שאל אחד המגיבים. "אתם מבינים שכרגע נתתם לפושעים מפה מפורטת של בתים בהם אין נשק, ולא נשקפת להם סכנה בפריצה אליהם? חבורת ליברלים מטורפים", כתב אחר הגולשים. אחרים הציעו לפרסם את הפרטים של אנשי העיתון.

מנגד, רבים הביעו תמיכה ביוזמה. "המפות של רשיונות הנשק הן דרך אפקטיווית להראות עד כמה נרחבת הבעלות הנוראית על כלי נשק", צייץ אחד הקוראים בתגובה לכתבת סי-אן-אן בנושא. גם אחרים הודו לעיתון על הפרסום והצפת הנושא.

המפה שהעלה The Journal News. צילום מסך

העורכת ג'נט חסון אמרה לסי-אן-אן כי "אחד התפקידים שלנו הוא לדווח על מידע לציבור בנושאי היום, אפילו כשזה לא פופולרי. אנחנו יודעים שפרסום מאגר המידע (כמו גם ההקשר של המאמר) יהיו שנויים במחלוקת, אבל אנחנו חשבנו ששיתוף מידע על רשיונות נשק באזורנו הוא חשוב בעקבות הירי בניוטאון".

כעת, בלוגר בשם כריסטופר פאונטיין קיבל את האתגר בנוגע לפרסום פרטים על The Journal News. הוא פרסם את פרטיהם של כל בעלי התפקידים בעיתון. הפרטים כללו מספרי טלפון של חלק מהעובדים, כתובות וכתובות אימייל. במקרה של המו"ל, ג'נט חסון, הוא גם טרח ופרסם תצלום אווירי של ביתה, ולינק לאתר הנדל"ן Zillow, שבו מתפרסמות תמונות מתוך הבית.

"The Journal News של הוצאת גאנט מווייט פליינז פרסמה את השמות המלאים והכתובות של כל בעלי רשיונות לאקדחים בשלושה מחוזות בניו יורק. אני לא יודע אם המו"ל ג'נט חסון מחזיקה ברשיון לאקדח בעצמה, אבל כאן תוכלו למצוא איך לשאול אותה". בתגובות הוסיפו גולשים פרטים של בעלי ההוצאה ולינק לעצומה בבית הלבן נגד פרסום המידע על בעלי כלי נשק.

בינתיים בלוגר נוסף בשם רוברט קוקס יצר מפה מקבילה שמציגה את כתובתיהם של עובדי העיתון.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ