דו"ח: אנונימוס תרד מגדולתה ב-2013

חוקרי חברת מקאפי מאמינים שהקפאון הטכני של חברי קבוצת ההאקרים וחוסר המיקוד של חלק מפעולותיה יובילו לשקיעתה

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

קבוצת ההאקטיוויסטים אנונימוס צפויה לסבול מירידה בכוחה ב-2013, כך צופה חברת האבטחה מקאפי בדו"ח חדש שמקיף את הערכות החברה לשנה הקרובה. באחד מהחשבונות של אנונימוס בטוויטר הגיבו לדו"ח בלעג: "האם גם חזיתם שמנכ"ל מקאפי יהיה רוצח?", שאלו.

בדו"ח ציינו חוקרי מקאפי כי המוניטין של הקבוצה נפגע בתקופה האחרונה בשל שורה פעולות לא מאורגנות. בנוסף, הם מעריכים, ההבטחות שלא מומשו, הדיסאינפורמציה ופעולות האקינג טהורות יובילו לכך שהתנועה תתפוס מקום פחות בולט מבחינה פוליטית מבעבר.

החוקרים ציינו עוד כי הרמה הטכנית של חברי הארגון קפאה על שמריה, בעוד שהגורמים שנגדם הם פועלים מבינים טוב יותר את דרכי הפעולה שלה. לדבריהם זה יוביל לירידה בהצלחות של הקבוצה.

אנונימוס עלו לכותרות פעם אחר פעם בשנים האחרונות בהקשרים שונים. בין אם בשל תקיפה של אתרי בנקים וחברות אשראי שפעלו נגד ויקיליקס, ובין אם בשל פעולה נגד קבוצת פדופילים, או לאחרונה כנגד מי שלטענתם הוביל להתאבדותה של אמנדה טוד בת ה-15 ונגד הכנסייה הבפטיסטית של ווסטבורו - קבוצה גזענית שתכננה להפגין נגד הומואים באתר הטבח בניוטאון.

לקבוצה היו לא מעט הצלחות, כמו פרסום האימיילים של יועצי אסד, אולם גם מקרים של הבטחות לא ממומשות כמו ההבטחה להפלה של אתר הכנסת ביוני 2011 או האיום המבולבל לפיו יתקפו וישביתו את פייסבוק. המתקפה שלא היתה מדגימה את הטענות של חוקרי מקאפי נגד הארגון הרופף של אנונימוס - תוכנית לקמפיין הסברה נגד הרשת החברתית, שנזנחה בידי חלק מהחברים, הפכה מאוחר יותר לאיום במתקפת האקינג, שגם היא לא התממשה.

הארנק הסלולרי והמק על הכוונת

הדו"ח של מקאפי עסק בשורה ארוכה של תחזיות לשנה הקרובה, ובהן בין היתר ההערכה כי טכנולוגיית NFC תהווה מוקד לפעילות האקרים. הטכנולוגיה מאפשרת תקשורת לטווח קצר מאוד, ומשמשת ליישומים כמו ארנק סלולרי או אפליקציית אנדרואיד Bump, שמאפשרת להעביר בקלות מידע בין מכשירים. "כותבי תוכנות זדוניות ישגשגו באזורים עם קהלים גדולים (שדות תעופה, קניונים, לונה פארקים וכו'). תולעת שמועברת באמצעות NFC תוכל להשתולל בקהלים גדולים, להדביק קורבנות וייתכן שגם לגנוב מהארנק הסלולרי שלהם".

החוקרים מציינים כי העלייה בתקיפות נגד סמארטפונים צפויה להימשך. הם העריכו עוד כי ערכות תקיפה, שמציעות בעצם "אולרים שווייצרים" של התקפות המופעלות בלחיצת כפתור, צפויות להתפשט בעתיד. אם היום קיימות ערכות שנוצרו בעיקר נגד מערכת חלונות של מיקרוסופט, הרי שבעתיד, לדבריהם, אנו צפויים לחזות ביצירת כלים כאלה גם לסביבות אנדרואיד ו-OS X של מחשבי מק של אפל.

בכל הנוגע לאירועים שתפסו את הכותרות הראשיות בשנים האחרונות - מתקפות על מדינות כמו Stuxnet, Flame ו-Shamoon - במקאפי מאמינים שהם רק יגדלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ