הארץ

שנת 2012 מסתיימת לה היום והרשת מוצפת באינספור סיכומי שנה, החל מהכתבות הכי נקראות באתר "הארץ", דרך סדרות הטלוויזיה הטובות של 2012 ועד עשר הטכנולוגיות שעשו את השנה. גם ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית באינטרנט, פרסמה בסוף השבוע את סיכום השנה שלה – הערכים הנצפים ביותר באתר, בשלל שפות.

במקום הראשון בוויקיפדיה באנגלית ניצב הערך על פייסבוק, עם יותר מ-36 מיליון צפיות בשנת 2012. בעשירייה הראשונה ניתן למצוא בעיקר דפים שעוסקים בעולם הבידור, כאשר להקת הבנים הבריטית One Direction נמצאת במקום הרביעי (22 מיליון צפיות), הספר "חמישים גוונים של אפור" במקום השישי (21 מיליון) ושלושה מהסרטים הרווחיים ביותר של השנה – הנוקמים במקום החמישי (22 מיליון צפיות), עלייתו של האביר האפל במקום השמיני (כמעט 19 מיליון צפיות) ומשחקי הרעב שסוגר את העשירייה הראשונה עם קצת יותר מ-18 מיליון צפיות.

בוויקיפדיה בעברית המצב שונה לחלוטין מהאתר באנגלית, ונראה שהישראלים התעניינו השנה הרבה יותר בנושאים מדיניים ופוליטיים מאשר בתכנים בידוריים. את החיפושים בעברית מובילה דווקא המילה "ישראל" עם כמעט חצי מיליון צפיות. מיד אחרי ישראל ניצבת "ארצות הברית" (300 אלף צפיות) ואחר כך "יצחק רבין" (277 אלף). המילה "רוכסן" מופיעה במפתיע במקום הרביעי עם 266 אלף, ככל הנראה בעקבות הדודל שעשו בגוגל לציון יום הולדתו של ממציא הרוכסן באפריל. את עשרת הראשונים משלימים הערכים "דוד בן גוריון" (260 אלף), "ירושלים" (258 אלף), "פייסבוק" (254 אלף), "בנימין זאב הרצל" (186 אלף), "ניו יורק" (185 אלף) ו"בנימין נתניהו" עם כ-184 אלף צפיות בערך שלו.

צפו בדודל עשו גוגל לציון יום הולדתו של ממציא הרוכסן

הגולשים הערבים התעניינו בשנה החולפת בעיקרים באישים מפורסמים מהעולם המוסלמי העתיק. הערך שנצפה הכי הרבה היה אמנם "מצרים" עם יותר מ-1.2 מיליון צפיות, אולם אחריו התייצבו בזה אחר  זה "מוחמד עלי ממצרים" - מפקד בצבא העותמני ששלט על מצרים וסודאן במאה ה-19, "עמר בן אל-חטאב", החליפ'ה השני שהיה אחד ממייסדי האימפריה המוסלמית במאה השביעית לספירה ו"סולימאן המפואר" - הסולטאן העות'מאני מהמאה ה-16 שבין היתר בנה את חומת ירושלים.

בלא מעט מדינות התגלו תוצאות מפתיעות בסיכום השנה: באיראן, לצד תוצאות צפויות כמו "טהראן" ו"ראש השנה הפרסי", ניתן למצוא בעשייריה הראשונה גם את הערכים "סקס", "מילת נשים" ו"הומוסקסואליות"; ביפן העמוד הפופולרי ביותר היה ערך של שחקנית פורנו; ואילו האיטלקים גלשו בהמוניהם דווקא לעמוד על תוכנית הטלוויזיה האמריקאית "האנטומיה של גריי", שניצבת במקום הראשון בוויקיפדיה באיטלקית. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ