ויקיטעות |

הערכים המומצאים שחמקו מעיניהם של מנהלי ויקיפדיה

גנרל רומי דמיוני, סכסוך היסטורי שלא היה ויחידה יפנית בדיונית – אלה רק חלק מהערכים שששרדו שנים בוויקיפדיה, למרות שאין קשר בינם לבין המציאות

אסף רונאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף רונאל

גאיוס פלביוס אנטונינוס (Gaius Flavius Antoninus) היה גנרל רומי שסייע ברציחתו של יוליוס קיסר בשנת 44 לפני הספירה. מאוחר יותר הוא עצמו נרצח בידי זונה ממין זכר ששכר מרקוס אנטוניוס. כך לפחות יכלו חובבי ההיסטוריה הרומית ללמוד לפי ויקיפדיה באנגלית, מאז 2004 ועד יולי האחרון. אנטונינוס אינו דמות היסטורית, אך מקומו בהיסטוריה העכשווית מובטח לעת עתה בראש רשימת הערכים המומצאים שהחזיקו מעמד הכי הרבה זמן בוויקיפדיה.

העיתון המקוון דיילי דוט מדווח כי לעשירייה הפותחת ברשימה זו הצטרף באחרונה ערך חדש, "סכסוך ביכולים" (Bicholim Conflict), שהתנהל לכאורה בין שליטיה הפורטוגלים של גואה לאימפריה המרתית, הכוח האימפריאלי שהחליף את המוגולים בהודו במאה ה-17. סכסוך ביכולים נמצא כעת במקום השביעי, עם חמש שנים שמונה חודשים ו-25 יום שבהם עורכיה המתנדבים של האנציקלופדיה לא גילו את הזיוף.

מנהלי האנציקלופדיה מודעים לאפשרות של החדרת ערכים מזויפים, ומבקשים מהעורכים "לא לבחון את יכולתם לזהות ולהסיר אותה". ערכים מזויפים שלמים נמחקים לרוב תוך כמה שעות, וגם שיבושים שנכתבים בערכים, בכוונה או במקרה, נמחקים במהירות יחסית. כמובן שככל שהטעות קטנה או שולית יותר, סיכוייה להתגלות יורדים. שינוי תאריך היוולדו של מנהיג באימפריית האינקה יכול לשרוד לנצח. אולם כתיבת ערכים מומצאים מתחילתם עד סופם נדירה יותר (לו רק בגלל שכתיבת ערך שלם היא משימה מייגעת).

שגיאות כיכבו גם בביוגרפיות של אישית בולטים יותר מהאינקה. לדוגמה, 20 חודשים חלפו עד שהתגלתה הטעות שלפיה הילרי קלינטון היתה התלמידה המצטיינת של המחזור שלה במכללת ולסלי. סטודנט אירי משועשע הצליח להונות עיתונאים רבים בעולם, בהם כתב הגרדיאן, כששתל בוויקיפדיה ציטוט בפיו של המלחין הצרפתי מוריס ז'אר, זמן קצר אחרי מותו ב-2009.

עובדות לא נכונות בוויקיפדיה יכולות אף לגרום לצרות מחוץ למחשב, כפי שגילה החוקר טנר אקצ'ם, היסטוריון וסוציולוג גרמני-טורקי ואחד האקדמאים הטורקים הראשונים שדנו בפומבי בשואה הארמנית. אקצ'ם עוכב ארבע שעות בשדה התעופה של מונטריאול. לטענתו, הרשויות בנמל הסתמכו על גרסה של הערך עליו בוויקיפדיה שלאומנים טורקים שינו כך שייספר שהוא טרוריסט.

ברשימת השיאנים ברשימת הערכים המומצאים נמצאים, לפני "סכסוך ביכולים", ערכים על "יחידה 773", יחידה יפנית אשר לכאורה ניהלה ניסויים בנשק ביולוגי על שבויים סינים במלחמת העולם השנייה (הערך היה קיים חמש שנים, שמונה חודשים ו-27 יום); טענות לגבי מקור ההשראה של ג.ר.ר טולקין לממלכת הרשע מורדור ב"שר הטבעות" (שש שנים ו-13 יום); חווה ש(לא) התקיימה באוקלהומה שלפני הגעת האירופאים (שש שנים ושלושה חודשים); מכשיר העינויים "מספרי קרוקודיל" (שש שנים וארבעה חודשים); להקה דמיונית בשם "טילרי" שחבריה נספו בהתרסקות מטוס בשנות ה-50 (שש שנים, חמישה חודשים ו-24 יום) וצ'ן פאנג, סטודנט בהרווארד שמינה את עצמו לראש עיר סינית קטנה, למשך שבע שנים וחודשיים.

גם להיסטוריה היהודית מקום של כבוד ברשימת הערכים המומצאים, עם הסופר והמסאי היהודי-אוקראיני שי ברנשטיין. כתביו של ברנשטיין המומצא זכו (במשך שנתיים ושבוע) לפופולאריות באוקראינה של המהפכה הרוסית.

אולם במקרה של "קרב ביכולים", מבוכתם של עורכי ויקיפדיה גדולה במיוחד, מאחר שהערך היה מועמד לתואר "מאמר מומלץ" של ויקיפדיה, לו זכו עד כה רק 3,775 ערכים בוויקיפדיה באנגלית. העורכים שבחנו את בקשת מחבר הערך האנונימי (שלפי הדיילי דוט חברי פורום של חובבי ויקיפדיה זיהו כפסבדונים A-b-a-a-a-a-a-a-b-a) פסלו אותו רק כי הסתמך על מספר מקומות מועט מדי. הם לא הבחינו שהוא מתאר קרב שניהלה האימפריה המרתית 33 שנה לפני שקמה (לפי ויקיפדיה עצמה). יתרה מזאת, הערך קיבל את המעמד של "מאמר טוב", לו זכאים פחות מאחוז מהמאמרים באנציקלופדיה.

"קרב ביכולים" נמחק מוויקיפדיה, אולם כמו הערכים המומצאים האחרים, הוא לא נעלם מדפי ההיסטוריה הדיגיטלית. ברשת ניתן למצוא אתרים, חלקם ישראלים, המשכפלים ערכים מהאנציקלופדיה החופשית בשילוב עם פרסומות. אתרים מסוג זה יבטיחו שהוא וחבריו פירות הדמיון ימשיכו להתקיים לעד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ