רוצים לעזור לשמר חתיכת היסטוריה?

פרויקט עדות מנסה להרחיב את מעגל המתעדים בעזרת התאחדות הסטודנטים ולצייד אותם בעוד מצלמות בעזרת תרומות הגולשים ב-Headstart

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פרויקט עדות, שמנסה לשמר היסטוריה מפי האנשים שחוו אותה, פונה לגולשים בבקשה לקבלת עזרה. הפרויקט, אותו מוביל סיני גז בשיתוף עם מיכל לאב-שורץ, פתח עמוד באתר מימון הגולשים במטרה לגייס 20 אלף שקלים לרכישת ציוד צילום.

הפרויקט "נועד לחזק את הקשר בין הדור הצעיר לבין ההיסטוריה של עם ישראל באמצעות תיעוד עדים - אנשים שהיו וחוו את ההיסטוריה של עם ישראל על בשרם - והפצת העדויות הללו על גבי רשת האינטרנט", כפי שמציין דף הפרויקט ב-Headstart."אנחנו מספקים למתעדים את המיכשור הדרוש לכך (מצלמות וחצובות), מעבירים הדרכה לכל מתעד (על מה חשוב להקפיד כאשר מצלמים, אילו שאלות לשאול ואילו לא, רקע על תקופת העדות וכו') ועוזרים להעלות את העדויות לאינטרנט".

גז סיפר להארץ בראיון שהתקיים בשנה שעברה כי הרעיון נולד אצלו בעקבות החוויה האישית שלו מפינוי סיני בתחילת שנות ה-80. "אותי נורא הפתיע שאין חומר תיעודי על פינוי סיני באינטרנט, אני לא מכיר כזה חומר. אני מכיר את אותן 10 דקות שמקרינים מפינוי ימית ואני מכיר סיפור אחר מהבית. אני מכיר פינוי נורא שקט ונורא מסודר. אני מכיר סיפור אחר והוא לא שם".

"כולם מכירים את הסיפור הסנסציוני, הסיפור התקשורתי, הפצע שלא מחלימים ממנו. אבל זאת לא כל התמונה, גם ימית, עם כל הכבוד לה, היתה יישוב אחד, חלק מסיפור הרבה יותר גדול", הוא אמר.

גז מבקש להרחיב את הפרויקט שעדיין מכיל כעת מספר מצומצם של עדויות (בהן גם זו של אמי). לצורך כך הוא פועל ליצירת שיתופי פעולה עם בתי ספר ותיכוניים ואגודות סטודנטים כמו התאחדות הסטודנטים, כדי שהם יגייסו את המתעדים, בעוד שבפרויקט עדות מנסים להגדיל את מאגר הציוד שעומד לרשות המתעדים. לשם כך כאמור נפתח הפרויקט בהדסטארט, שנועד לגיוס 20,000 שקלים לרכישת ציוד צילום. עד כה גוייסו קצת יותר מ-8,000 שקלים מתוך הסכום הסופי.

קרדיט: פרויקט עדות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ