האם גולאג צפון קוריאני חדש נחשף בגוגל Earth?

דוקטורנט אמריקאי גילה בצילומים חדשים שנוספו לשירות של גוגל מתחם הדומה למחנות מעצר המוניים אחרים שהתגלו בצפון קוריאה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

צילומים חדשים בגוגל Earth של צפון קוריאה מגלים מה שעשוי להיות מחנה מעצר המוני נוסף, שלא היה מוכר במערב, כך דיווח הוול סטריט ג'ורנל.

המידע החדש נחשף בידי קרטיס מלווין, דוקטורנט לכלכלה באוניברסיטת ג'ורג' מייסון בווירג'יניה, שעוקב בשיתוף קומץ אזרחים נוספים אחר התפתחויות בצפון קוריאה, כפי שהן מתבטאות בצילומי הלווין הגלויים של גוגל Earth. בין היתר הם מיפו בעבר כבר אלפי נקודות עניין במדינה, ובהן אתרים כמו מתקני אחסון של טילים ומקומות שעשויים להיות בעלי קשר לתוכנית הגרעין, כמו גם סכרים ומקומות שהוא מאמין שהם קברים המוניים של אזרחים שמתו ברעב הגדול ששרר במדינה בין 95' ל-98'.

בתצלומים החדשים שבוצעו בספטמבר 2011 ונוספו לגוגל Earth רק ביום שישי האחרון גילה מלווין סימנים לפתיחה של מתחם חדש בעל נקודות דמיון רבות למחנה מעצר 14 (קוואן לי סו 14) ולמחנה מעצר 18.

בפוסט שכתב בבלוג שלו המוקדש למעקב אחרי צפון קוריאה ציין מלווין כי מאחר שהתצלומים הקודמים בוצעו בדצמבר 2006, המקום נבנה בין 2007 לספטמבר 2011. הוא מציין כי המתחם החדש, שהיקפו כ-20 ק"מ כולל שתי כניסות שלא היו קיימות קודם לכן ושישה מתקנים שיכולים לשמש לשיכון שומרים. מלווין עצמו מסייג את הממצאים שלו. "אני לא רוצה לקפוץ למסקנות, אבל המתקן הזה בהחלט מדליק נורות אזהרה".

האתר ב-2006. תצלום: קרטיס מלווין מגוגל Earth
האתר ב-2011. תצלום: מגוגל Earth, קרטיס מלווין

במקביל דווח היום כי האו"ם הגיע למסקנה כי משפחותיהם של שני עריקים מצפון קוריאה מוחזקות במחנה מעצר מהסוג הזה. אחד מהם, שין דונג היוק, הוא הראשון שנולד במחנה מעצר כזה והצליח להימלט ממנו. סיפורו הונצח בספר "הבריחה ממחנה 14".

התצלומים של גוגל Earth כבר הובילו פעמים רבות בעבר לחשיפות, כמו למשל המבנים המוזרים שהתגלו בסין ב-2011. רק לאחרונה דווח ב-Wired על צילומים של מבנים חדשים בסין, שאפילו אלן תומסון, אנליסט לשעבר של הסי-איי-אי, שגילה את אותם מבנים בסין ב-2011 וחיבר דו"ח על הכור בסוריה לא הכיר, ולא הצליח להסביר למה הם משמשים.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ