בחירות 2013 |

המדגם הלא רשמי שודר באינסטגרם

מגיפת צילומי הקלפי שהתפשטה ביום הבחירות היא עוד דרך להפוך את הרשתות החברתיות לכלי לקידום עמדות

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

אחד התנאים הבסיסיים ביותר לשמירה על בחירות דמוקרטיות והוגנות הוא הצבעה חשאית בחסות הפרטיות שמספק הפרגוד. אבל בבחירות הנוכחיות נראה שהרבה מהגולשים מעדיפים לוותר על הפרטיות הזאת.

חוק הבחירות מבהיר  "וכך מצביעים: בתא המסתיר את הבוחר מעיני זולתו, נותן הבוחר פתק הצבעה לתוך מעטפת ההצבעה שניתנה לו על ידי ועדת הקלפי; את המעטפה הוא מטיל לעיני ועדת הקלפי לתוך הקלפי".

אבל היום נראה שנוסף סעיף לא רשמי לנוהל, כזה שלא בדיוק מתיישב עם הרעיון המקורי. לפני שאתה משלשל את המעטפה, דאג לצלם את הפתק, את עצמך, או את הילדים בקלפי והעלה לפייסבוק או לאינטסגרם. מאות תמונות זכו לתיוגים כמו בחירות או בחירות 2013 באינטסטגרם.

חלק ניכר מהתמונות הן בדיחות כמו משחק עם האותיות, אבל אחרות נושאות עימן מסר. על ידי הצילום הופכים הגולשים את הפעולה החשאית לציבורית ויוצרים כלי נוסף לקידום העמדה שלהם.

מגיפת הצילומים כבר הולידה  בדיחות על כך שהתורים הארוכים בקלפיות והעלייה המדווחת בשיעורי ההצבעה הם בסך הכל תולדה של העיכובים שנגרמו בגלל כל המצלמים למיניהם.
ומי שרוצה לשלב את המדגם האינסטגרמי עם מידע על מיקום ההצבעה יכול להשתמש באפליקציית The Beat שפותחה בידי חוקרים ישראלים ואמריקאים בראשות פרופסור מור נעמן באוניברסיטת ראטגרס. האפליקציה משלבת בין תמונות אינסטגרם לצילום המקום שבהן צולמו בגוגל Street View.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ