השרה לביטחון המולדת בארה"ב: איננו מוגנים מ-11 בספטמבר של הסייבר

ג'אנט נפוליטנו הזהירה בשבוע שעבר כי התשתיות הקריטיות של המדינה אינן מוגנות דיין והנזק עלול להשתוות לזה שחוללה סופת הענק סנדי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מתקפת סייבר קשה עשויה להתרחש בארה"ב בכל רגע ולגרום נזק דומה בהיקפו לסופת הענק סנדי, כך הזהירה השרה לביטחון המולדת בארה"ב, ג'אנט נפוליטנו, ביום חמישי.

נפוליטנו הזהירה כי מתקפת סייבר בהיקף של פיגועי 11 בספטמבר יכולה להתרחש מיידית וכי התשתיות הקריטיות כמו מערכות המים, החשמל והגז מאוד פגיעות למתקפות מהסוג הזה. "אנחנו לא צריכים לחכות להתרחשות 11 בספטמבר בעולם הסייבר. יש דברים שאנחנו יכולים וצריכים לעשות כבר עכשיו. דברים שגם אם לא ימנעו מתקפה, יוכלו להגביל את היקף הנזק".

נפוליטנו קראה לקונגרס לחוקק חוקים המאפשרים לממשל לחלוק מידע עם המגזר הפרטי כדי למנוע מתקפה על התשתיות, שחלק נכיר מהן נמצא בידיים פרטיות.

חוק סייבר שניסה להעביר הממשל כשל בקונגרס אחרי התנגדות מקבוצות להגנת הפרטיות וחברות. החוק היה אמור לאפשר שיתוף מידע בין חברות לסוכנויות המודיעין האמריקאיות וקבע תקנים לא מחייבים לאבטחת מתקני תשתית כמו תחנות חשמל ומתקני טיהור מים.

נשיא ארה"ב אובמה והשרה לביטחון המולדת, נפוליטנוצילום: אי–פי

חקיקה נוספת בנושא נשקלת, אבל לא ברור אם היא תוכל לעבור בקונגרס. הנשיא ברק אובמה צפוי להוציא צו נשיאותי שייצור מערכת וולונטרית שתסייע להגן על חלק מהתשתיות הקריטיות ותספק תמריצים לחברות שמשתתפות. אבל ללא חוק חדש, חברות לא יכולות לזכות בהגנה חוקית על שיתוף המידע עם הממשלה ובתוך התעשייה על איומים אפשריים.

בכירים ציינו את המתקפות האחרונות על בנקים כדוגמא לאיום הסייבר הגדל, ודוגמאות נוספות לא חסרות. רק לאחרונה דיווחו קספרסקי וחברת האבטחה הישראלית סקיורלט על מבצע ריגול סייבר שלא היה מוכר עד כה ופעל ברציפות מאז 2007. המבצע שכונה אוקטובר האדום (Red October), הופעל נגד גורמי ממשל, גורמים דיפלומטיים, ובהם גם שגרירויות זרות בישראל, כמו גם נגד גופי מחקר וחברות. בשנים האחרונות נחשפו מקרים רבים ששימשו לא רק לריגול אלא גם לתקיפה, החל במשפחת Stuxnet העניפה שכוונה נגד תוכנית הגרעין ותעשיית הנפט באיראן, וכלה ב-Shamoon שפגע בחברת הנפט הסעודית, ועל פי הערכות במערב שימש ככלי תקיפה בידי איראן.

בביקורו בארץ בשנה שעברה יצא מייסד חברת האבטחה הרוסית, יוג'ין קספרסקי, בקריאה להימנע מלוחמת סייבר בטענה כי זו "יכולה להביא לסוף העולם שהכרנו". האזהרה שהושמעה על רקע חשיפת הווירוס Flame, אחד מאותם רבים שששמם נקשר בסטוקסנט ובלוחמת הסייבר באיראן, הגיעה גם בשעה שישראל הודתה כי גם היא מעורבת בתקיפות סייבר, ולא רק בהגנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ