הבחירות הוכיחו שאי אפשר לסמוך על פייסבוק

פייסבוק היה אולי המקום היחידי שמערכת הבחירות האחרונה סערה בו, אבל לכל אחד היה נעים ונוח להסכים בלהט עם החברים בסלון הווירטואלי הקטן שלו

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון

חבר ששירת בגל"צ בזמנו אהב לספר שבבוקר ההוא ב-1996, כשקמנו עם ביבי אחרי שנרדמנו מחובקים עם פרס, היה שיר אחד ששלט בפלייליסט של התחנה הצבאית - It's The End Of The World As we Know It של REM. אף אחד לא הבין או ציפה למהפך. ובכן, אי אפשר להגיד שהבחירות שהתקיימו בשבוע שעבר השתוו לרמת התדהמה של 96', אבל הלסתות בהחלט נשמטו.

כמו שכתב דובי קננגיסר בפוסט פוסט בחירות שלו, "אני לא יכול לנתח את תוצאות הבחירות הללו, כי עד עכשיו אני לא מבין למה שמישהו יצביע ליאיר לפיד". אני למשל מתגורר בעיר שבה "יש עתיד" תפסה את המקום הראשון בבחירות, ולא נתקלתי באנשים כאלה, בעיקר לא במקומות שבהם אני מסתובב - קרי פייסבוק. למעשה, במעקב אחרי העדכונים אצלי אפשר היה לחשוב שהבחירות מתנהלות בין דע"מ, ארץ חדשה וחד"ש עם אתנחתות קומיות של דמויות שוליות כמו בנט, נתניהו ולפיד.

אי אפשר לומר שהרשתות החברתיות, בעיקר פייסבוק, לא שיחקו תפקיד חשוב מאי פעם בבחירות - המפלגות השקיעו מאמץ רב ברשת, ומערכת הבחירות שנתפסה כמנומנמת בתקשורת להטה ברשת כמו הסוערות שבמערכות הבחירות. אבל, נראה כל ניסיון להבין מהפעילות ברשת מי ייכנס ומי יישאר בחוץ, מי יהיה ראש ממשלה ומי נידון לאופוזיציה (אחלה גזר דין ד"א).

אבל אני לא היחידי שאי אפשר היה לסמוך על התרשמויותיו. גם על מדד השיחות בפייסבוק היה קשה להסתמך, כמו שאפשר היה לראות מהנתונים שהציגה חברת iSOCIA  בהשוואה למדגם ולסקרים. במדד פייסבוק הליכוד קיבל 26 מנדטים, ש"ס, חמישה, בדיוק כמו ארץ חדשה. עלה ירוק התעלתה על שתיהן עם שישה מנדטים משוערים, וגם מפלגת כלכלה גרפה שלושה מנדטים.

יאיר לפידצילום: אי–פי

בסופו של דבר יכולת הניבוי של הרשת מעניינת בעיקר סוקרים פוליטיקאים ועיתונאים. מה שמעניין הוא שפייסבוק משעתקת ומחזקת את השבטיות הישראלית. הבועה החברתית בה אנחנו עוטפים את עצמנו הופכת כמעט שקופה, וצריך כל הזמן להזכיר לעצמך שפייסבוק היא מראה מעוותת של העולם בחוץ. אחרי הכל, המון אנשים שמימי לא פגשתי חושבים בערך כמוני, ובכל זאת אנחנו פחות או יותר באותו שבט, וכמעט אף אחד לא מדבר אחרת. למעשה, כשמישהו חורג מהקווים הנורמטיביים, הדרך להגדירו טרול ולחסום אותו קצרה מאוד. המקום היחידי שבו נפגשו קצוות פוליטיים היו עמודי הפוליטיקאים, ושם זה נראה כמו בכל תחרות צעקות של טוקבקיסטים - אינטראקציות שהבחילה יפה להן.

יש שישמחו להגיד שככה זה רק בשמאל המתנשא, אבל אתם מוזמנים לנסות את מזלכם גם בעמודים או עם חברים ימנים או דתיים. ההנאה מובטחת, דיון אמיתי ופורה לא כל כך.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ