תביעה: הליכוד הוריד תמונה מוויקיפדיה ולא נתן קרדיט

דובר ויקימדיה ישראל תובע את המפלגה בגין שימוש בתמונה שהוא עצמו צילם והעלה לאתר. לדבריו, חשוב להראות ששחרור תמונות לציבור אין פירושו הפקרת זכויות

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

מפלגת הליכוד נתבעה בגין הפרת זכויות יוצרים על תמונה שהורדה מוויקיפדיה ושימשה אותה באתר הליכוד ובאתר הליכוד ביתנו. התמונה היתה אמנם מותרת לשימושאך הרשיון שלה דרש מתן קרדיט. 

את התביעה הגיש איציק אדרי, דובר ויקימדיה ופעיל בקמפיין התנועה של ציפי לבני בתמונה של השר סילבן שלום שצילם למען ויקפדיה. אדרי תובע בבית המשפט לתביעות קטנות 26 אלף שקל באמצעות עורך דינו, יהונתן קלינגר, שהתמודד בפריימריז של העבודה.

כאיש ויקימדיה אדרי היה מעורב בין היתר במאמצים של ויקיפדיה להביא לשחרור תמונות לשימוש הציבור, כמו למשל תמונות שבארכיונים הממשלתיים, או תמונות של דובר צה"ל. גם תמונה זו של סילבן שלום שוחררה בוויקיפדיה תחת רשיון Creative Commons, המתיר למעשה שימוש בתמונה, אך דורש מתן קרדיט כתנאי לשימוש.

אדרי מסביר כי הגיש את התביעה כי היה לו "חשוב להראות שרישיון CC מבוסס על רצון טוב של אנשים לשחרר חומר, אבל זה לא אומר שהם מפקירים לחלוטין את הזכויות שלהם וניתן לזלזל בהם".

תמונת שלום כפי שהופיעה באתר הליכוד ביתנו. צילום מסך: איציק אדרי

בעמוד שלו בפייסבוק תקף אדרי את הליכוד ביתנו מוקדם יותר החודש. "הנציגים שלכם בממשלה עשו לנו את המוות בלהעביר את חוק התמונות שיאפשר לאזרחי המדינה לעשות שימוש חופשי בתמונות של המדינה. אחרי שהעברנו חקיקה כזו סוף סוף – במקום לקחת תמונות מהמדינה או לשלם לצלם – החלטתם דווקא לקחת תמונות שאני צילמתי, בלי קרדיט כנדרש, תוך צפצוף על תנאי רישיון ה-CC ועוד לצרכי הקמפיין הבחירות שלכם".

מהליכוד נמסר בתגובה: "לאורך כל הקמפיין שמרנו על זכויות הצלמים והאינטרסים שלהם, וכך נמשיך גם בעתיד. גם במקרה הפרטי הזה נלמד את פרטי התביעה שטרם הגיעה לידי הליכוד ונתייחס אליה בהתאם".

תגובות