האם תחיית היידיש תגיע מהאינטרנט

מגזין פארווערטס יפתח בחודש הבא ובזייטל (אתר) מחודש ביידיש. במגזין מקווים שזה יסייע להם להתחבר לאלפי הסטודנטים שלומדים יידיש בארה"ב ובעולם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עתידה של היידיש עומד בסימן שאלה – מציאות שהולמת למדי לתרבות שנודעה בחיבתה להשיב על שאלות בשאלות. על פי הסברה השימוש ביידיש הולך ופוחת שכן יותר ויותר ניצולי שואה, ואנשים שלמדו את השפה בבית הוריהם המהגרים, הולכים לעולמם.
אבל חוקרים רבים סבורים שמוקדם להספיד את היידיש, ושהעתיד צופן בחובו שיפור במצבה – לאור העובדה שצעירים לומדים את השפה ביותר מ-30 מוסדות להשכלה גבוהה ברחבי ארה"ב. יתרה מכך, הולך וגדל מספר החרדים הדוברים יידיש כשפת היום-יום.

מבט אופטימי זה מסביר מדוע "פורוורד", העיתון היהודי, שגילו 115 שנה, מרחיב את פעילותו. לפני שלושה עשורים צימצם העיתון את תדירות הופעתו ביידיש ונהפך מיומון לשבועון, וב-1990 הוא ניסה להגיע לקוראים חדשים על ידי הדפסת עיתון נפרד לגמרי באנגלית. כעת, לנוכח מה שנתפש כעניין מחודש ביידיש בקרב צעירים, "פורוורד" עומד לפתוח ב-4 בפברואר אתר אינטרנט (וֶבזייטל) מחודש ועדכני ביידיש, שיכלול בלוגים ולינקים לפייסבוק (פייס-בוך). עם זאת, עקב ירידה במספר הקוראים, תופיע המהדורה המודפסת של העיתון ביידיש רק פעם בשבועיים.

נוסף על מאמרים וכתבות המופיעים במהדורה המודפסת, שמופיעים באתר כבר כיום, האתר המעודכן יפרסם כתבות מצולמות שאורכן כ-10 דקות, שיספקו דיווחים של כתבים דוברי יידיש ממוסקווה, ירושלים, פאריס, ורשה, מלבורן, בואנוס איירס וניו יורק.

כמו כן יופיע באתר בלוג בשם "וייטר" ("הלאה") המיועד לתלמידי יידיש. הבלוג יציע סיפורים ופתגמים ביידיש, שיספקו לתלמידים חומר קריאה ססגוני ויסייעו להם להתחבר לשפה. בהקלקה על מלה לא מובנת ביידיש, יוכלו תלמידים לראות תרגום שלה – פעולה שאינה אפשרית בעיתון המודפס.

כמו כן יתפרסם באתר בלוג עבור חסידים וחרדים, מאת כותבים חרדים, שקרוב לוודאי ישתמשו בשם עט. הוא ייקרא "יידיש מיטן אלף" ("יידיש באלף") - בהתייחסות לאופן שבו חסידים כותבים את המלה יידיש – אידיש.

האתר המחודש גם ימשיך מסורות ישנות: למשל יציג סרטוני הדרכה על בישול מאכלים מזרח אירופים, כמו כרוב ממולא, ועל יעדי תיירות בעולם; אבל מעתה סרטונים אלה יכללו תרגום לאנגלית בכתוביות. בלוג חדש אחר ששמו "פרנסה יהודית" יציג סרטוני שיחות עם דוברי יידיש העובדים במקצועות שונים, מסנדלרים ועד לבנקאים.

מתכון יידי: בורשט עם קניידלעך

יהיה גם בלוג של סרטוני וידיאו על תרבות והומור יידי, שאותו ינהל שיין בייקר מקנזס סיטי. בייקר, נוצרי בן 44 המשתייך לכנסייה האפיסקופלית, דובר יידיש שוטפת ועומד בראש הקונגרס לתרבות יהודית שהוקם לפני 65 שנה.

לדברי סאם נוריץ', המו"ל של העיתונים "פורוורד" באנגלית ו"פארווערטס" ביידיש, "פורוורד" באנגלית נהפך מעיתון שבמקרה יש לו גם אתר אינטרנט לאתר אינטרנט שבמקרה גם מוציא לאור עיתון. לעיתון תפוצה של 28 אלף קוראים בשבוע, ואילו באתר נרשמות כ-400 אלף כניסות בחודש של משתמשים ייחודיים.

כעת גם העיתון ביידיש, "פארווערטס" (פורוורטס), יעבור עדכון ושדרוג דיגיטלי. כיום יש לו 6,000 מנויים, רובם מבוגרים, מחציתם ניצולי שואה, בצד 6,000 קוראים באתר, שרובם צעירים יותר.

נוריץ' סבור שאברהם קאהן, ששימש המו"ל של היומון ביידיש בשנים 1946-1903, היה ודאי מרוצה מהעדכונים הנוכחיים. "קאהן היה מלקק את האצבעות", הוא אומר.
לפי אומדנים, יש היום בעולם כ-1.76 מיליון דוברי יידיש, לעומת יותר מ-11 מיליון ערב מלחמת העולם השנייה. בארה"ב יש כיום כ-200 אלף דוברי יידיש, רובם חרדים.
תקווה מסוימת אפשר למצוא בעובדה שלפי נתונים שמספק נוריץ', בכל שנה לומדים יידיש כ-2,000-1,000 סטודנטים באוניברסיטאות בארה"ב - בהן קולומביה, הרווארד, ברקלי, וברנדייס. מספר דומה לומד את השפה בארצות אחרות.

אולם ד"ר רות וייס, מרצה לספרות יידית בהרווארד, מסייגת את חלומות ההתפשטות. "יידיש היתה שפת היהודים כל עוד הם היו עם נפרד", היא אומרת. "החרדים רוצים להמשיך להיות נפרדים. אבל ברגע שיהודים רצו להיות חלק מהחברה שבה הם פועלים כלכלית, תרבותית ופוליטית, הם אימצו את השפה של התרבות הסובבת". עם זאת, לדבריה, צעירים רבים – יהודים ולא יהודים – נמשכים לתרבות היהודית של העבר ורוצים לחוות אותה בשפת המקור שלה.

בוריס סנדלר, 63, עורך ב"פארווערטס", סבור שאתר האינטרנט יפיח חיים חדשים ביידיש ויסייע להאריך את חייה. "המשמעות של זה היא שעולם היידיש, שחשבתי שהיה קטן וצר, מקיף כעת את העולם כולו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ