יצרנית נשק מארה"ב פיתחה תוכנה לניטור רשתות חברתיות וחיזוי התנהגות אזרחים

ענקית הביטחון רייתיאון פיתחה בחשאי עם הממשל האמריקאי, תוכנה לכריית מידע מהרשת שתאפשר ליצור פרופיל התנהגות מדויק של מיליוני אזרחים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חברה ביטחונית רב-לאומית פיתחה בחשאי תוכנה המסוגלת לעקוב אחרי תנועותיהם של בני אדם ולחזות את התנהגותם העתידית על פי איסוף מידע מהרשתות החברתיות.

בסרטון שהגיע למערכת ה"גרדיאן" נחשף כיצד מערכת ניתוח מידע בסדר גודל עצום מתוצרת Raytheon, חברה למוצרים צבאיים החמישית בגודלה בעולם, מסוגלת לאסוף כמויות אדירות של מידע על בני אדם מתוך אתרים כפייסבוק, טוויטר ופורסקוור.  Raytheon טוענת כי לא מכרה את התוכנה, ששמה Riot (ראשי תיבות של Rapid Information Overlay Technology), לשום לקוח.

אולם החברה היושבת במסצ'וסטס הודתה שהטכנולוגיה הזאת מפותחת בשיתוף ממשלת ארה"ב, כחלק ממיזם מחקר ופיתוח מ-2010, שנועד לסייע בהקמת מערכת אבטחה לאומית שמסוגלת לנתח "טריליוני ישויות" מתוך המרחב הווירטואלי.

היכולת של Riot לרתום אתרים פופולריים לשם מעקב מאפשרת הצצה נדירה לטכניקות מעוררות מחלוקת, שמעניינות את סוכנויות המודיעין והביטחון הלאומיות, בה בעת שאותם אתרים מעודדים חופש אזרחי ודואגים לפרטיות המשתמשים בהם. הטכנולוגיה המתקדמת מוכיחה כיצד אפשר להפוך את הרשתות החברתיות, שסייעו לפרוץ מהפכות האביב הערבי, ל"גוגל למרגלים" ולראות בהן אמצעי לניתור ופיקוח. באמצעות Riot אפשר לקבל מבט מקיף על חייו של אדם – מיהם חבריו, לאילו מקומות הוא הולך וזה מסומן על מפה – וכל זה בכמה הקשות במקלדת.

בסרטון שהגיע לידי הגרדיאן מסביר "החוקר הראשי" של Raytheon, בריאן ארץ', שתצלומים שהמשתמשים מעלים לרשתות החברתיות מכילים לעתים פרטים נוספים: קווי אורך וקווי רוחב, ועוד מידע המצורף אוטומטית על ידי הטלפונים החכמים, כגון מי יצר את התצלום, תיאור התצלום, מידע טכני עליו, מועד צילומו.

Riot מושך את המידע הזה ומראה לא רק את התצלומים שהועלו לרשתות החברתיות, אלא גם את המקום שבו צולמו התמונות. "אנחנו עומדים לעקוב אחרי אחד העובדים שלנו", אומר ארץ' בסרטון, לפני שהוא מעלה תמונות של "ניק", עובד של Ratheon ששימש יעד לדוגמה. מהמידע שנאסף מהרשתות החברתיות, Riot מיד מגלה שניק מבקר לעתים קרובות בפארקים הלאומיים של וושינגטון, שם הצטלם באחת הפעמים עם אשה בלונדינית. "אנחנו יודעים לאן ניק הולך, אנחנו יודעים איך ניק נראה", מסביר ארץ', "כעת אנחנו ננסה לנבא איפה יימצא בעתיד".

Riot מסוגל להציג על גבי תרשים כוכב קשרים בין בני אדם על ידי בדיקה של האנשים שעמם תקשרו בטוויטר. התוכנה גם מסוגלת לכרות מידע מפייסבוק ולנפות מידע על איכון באמצעות פורסקוור, יישום של טלפונים ניידים המשמש יותר מ-25 מיליון בני אדם, המודיעים לחבריהם איפה הם נמצאים. המידע שנאסף מפורסקוור מאפשר להציג בצורה גרפית את עשרת המקומות שהאדם שבמעקב ביקר בהם בתדירות הגבוהה ביותר והזמנים שביקר בהם.

הסרטון מראה שניק, המעלה את מיקומו בקביעות בפורסקוור, נוהג ללכת למכון כושר לעתים קרובות בשעה שש בבוקר בכל שבוע. ארץ' עוקץ: "אז אם תרצו לתפוס את ניק או אולי רק את המחשב הנייד שלו, מן הסתם תבואו למכון הכושר בשש בבוקר ביום שני". איסוף מידע מאתרים ציבוריים למטרות של אכיפת החוק נחשבת מעשה חוקי במרבית הארצות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ