הארץ

פייסבוק עומדת בפני תביעה בטענה שכפתור הלייק המפורסם של הרשת החברתית מהווה הפרת פטנט. את התביעה הגישה חברת אחזקת פטנטים בשם Rembrandt Social Media בשמו של מתכנת הולנדי בשם יוהנס ואן דר מיר. הוא כבר לא יהנה מכספי הפיצויים, אם אלה אכן יגיעו, מאחר שהוא מת.

החברה הגישה את התביעה בבית משפט פדרלי בווירג'יניה. לדבריה, ון דר מיר פיתח את הרעיונות בחברה שלו ורשם עליהם פטנטים עוד ב-1998. הם שימשו אותו לבניית מעין רשת חברתית בשם Surfbook. ון דר מיר לא זכה אפילו לראות את כפתור הלייק משמש בפייסבוק, מאחר שהוא הלך לעולמו ב-2004.

לאחר מותו, משפחתו, שמחזיקה בחברה שנקראת כיום Aduna, החליטה לשתף פעולה עם Rembrandt Social Media כדי לשמור על זכויותיה.

לטענת עורכי דינם, Fish and Richardson האמריקאים, פייסבוק היתה מודעת לפטנטים שבהם החזיק ון דר מיר מאחר שהזכירה אותם בבקשותיה לפטנטים על כמה טכנולוגיות.

מייסד פייסבוק, מארק צוקרברג בחשיפת המנוע החיפוש החדש של הרשת החברתיתצילום: אי–פי

"אנחנו מאמינים שהפטנטים של רמברנדט מייצגים בסיס חשוב למדיה חברתית כפי שאנחנו מכירים אותה, ואנחנו מצפים שהשופט והמושבעים יגיעו לאותה מסקנה", מסר טום מלשיימר, עורך דין בחברה.

לפייסבוק יש היסטוריה עשירה של תביעות על הפרת זכויות יוצרים. בין היתר היא מסובכת בתביעות הדדיות עם יאהו, אך גם עם חברות פחות מפורסמות כמו למשל L99.com הסינית שטוענת כי הציגה יישום בנוסח הטיימליין עוד ב-2008.

למעשה, אפילו הולדתה של פייסבוק לוותה בשערוריה על גניבת הרעיון. האחים קמרון וטיילר וינקלווס ודיוויה נארנדרה שביקשו ממארק צוקרברג לסייע להם לפתח אתר דומה בתקופת לימודיהם, טענו שהוא גנב להם את הרעיון. התביעה שלהם הסתיימה בהסדר פשרה על סך כ-65 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ