תמונות של חיילי צה"ל שוב מעוררות סערה ברשת

חייל העלה לאינסטגרם צילום של אדם במרכז הכוונת של רובה צלפים; חייל אחר העלה לפייסבוק צילום שלו ליד עצירים כפותים

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון

תמונות שהעלו חיילי צה"ל לרשת שוב מעוררות סערה. באחת התמונות שהעלה חייל המשרת בפיקוד מרכז לחשבון האינסטגרם שלו נראה אדם, כנראה ילד או נער, המצולם במרכז הכוונת של מה שנראה כרובה צלפים. בתמונה נוספת, שעליה דווח ב-ynet, לוחם המשרת בחטיבת חי"ר נידון ל-14 ימי מחבוש לאחר שהעלה לדף הפייסבוק שלו תמונה שלו עומד ליד עצירים פלסטינים כפותים ומכוסי עיניים.

תמונת רובה הצלפים זכתה לתפוצה רחבה ברשתות חברתיות, באתרי חדשות בעולם  ובאתרים כמו Electronic Intifada בסוף השבוע, וגררה אחריה ביקורת חריפה. בארגון שוברים שתיקה השוו את התמונה לאחת דומה שצולמה ב-2003 והוצגה בתערוכה הראשונה של הארגון.

"גם שם, חייל ישראלי כיוון נשק אל ילד וצילם במצלמתו האישית למזכרת, מחווה של תחושת כוח אינסופית שקשורה בשליטה על עם אחר", כתבו בדף הפייסבוק של הארגון. "עשר שנים עברו. המכשירים והאפליקציות השתנו, המערכות לשיתוף תמונות השתנו. תחושת הכוח המופרזת והזלזול הבוטה בחיי אדם ובכבוד האדם נשארו", כתבו בעמוד הפייסבוק של הארגון. "ככה נראה כיבוש, כך הוא נראה לפני עשור וכך הוא נראה היום. ככה נראית שליטה צבאית באוכלוסייה אזרחית".

תמונת הרובה שהועלתה לאינסטגרם

לאחר הביקורת החריפה שהוטחה בתמונה, מחק החייל את חשבון האינסטגרם שלו. מדובר צה"ל נמסר כי "מדובר במקרה שאינו תואם את רוח צה"ל וערכיו. הנושא הובא לידיעת המפקדים, ייבדק ויטופל בהתאם".

מדובר צה"ל נמסר כי "עם היוודע דבר התמונה למפקדים נשפט החייל ל-14 ימי מחבוש והתמונה הוסרה מדף הפייסבוק. עריכת הצילום ופרסומו אינם עולים בקנה אחד עם ערכי צה"ל". גורמים בצה"ל מסרו כי חקירת מצ"ח נפתחה אך בוטלה מאחר שהחייל כבר נשפט, ומפני שלא מדובר בעבירה פלילית.

החלטה דומה התקבלה גם במקרה של החיילת שתמונתה לצד עצורים פלסטינים כפותים עוררה סערה בישראל ובעולם לפני כשנתיים. המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, החליט אז שאין מקום לפתוח בחקירה פלילית בגין התעללות, שכן המעשים, שבוצעו לפני יותר מחמש שנים, אינם מתאימים לניהול הליך פלילי אלא משמעתי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ