סטפן פוקאר, לה מונד

קוראים יקרים, האופן בו תקלטו את המידע המופיע בכתבה, ישתנה בהתאם לרוח הטוקבקים. זוהי המסקנה העיקרית שעולה ממחקר בעריכת דומיניק ברוסאר מאוניברסיטת ויסקונסין שבמדיסון, הצפוי להתפרסם בכתב העת המקוון Journal of Computer Mediated Communication. המחקר מלמד כי הגידופים שמלווים את השיח בטוקבקים, מביאים את הקוראים להקצנת דעותיהם.

בהתבסס על מדגם מייצג של האוכלוסייה בארצות הברית, כותבי החיבור ביקשו ממתנדבים לקרוא כתבה מדעית שסקרה מבחר ננוטכנולוגיות. הכתבה התייחסה, באופן נייטרלי ככל האפשר, ליתרונות הצפויים ולסיכונים פוטנציאליים שמציבות הטכנולוגיות האמורות.

משתתפים אחדים קראו את הכתבה בגרסה נטולת תגובות שליליות די רגילות, ואילו אחרים קראו את אותה כתבה, רק הפעם בשילוב טוקבקים וולגריים ובוטים האופייניים ל"טרולים" – אותו ציבור גולשים הנוהג להתפרץ לדיונים בשצף עלבונות, פרובוקציות ושליפות מהמותן.

"גילינו כי הרושם המתקבל מקריאת כתבה זהה, מושפע במידה לא מבוטלת מהטוקבקים", אומרת ברוסאר. אנשים עם אהדה מוקדמת לתחום הננוטכנולוגיה, יתמכו בו אף יותר לאחר קריאת הכתבה והטוקבקים השליליים: בעוד שקוראים שקודם לכן אימצו גישה מעט מסויגת, הקצינו את הסתייגותם לאחר קריאת הכתבה". לעומת זאת, אצל משתתפים בקבוצת המדגם שקראו גרסה של אותה כתבה ללא התגובות העוקצניות, לא היתה כל נטייה לדעות קיצוניות.

איור: עמוס בידרמן

"חשוב מאוד לציין שבשתי הגרסאות של הכתבה, הטוקבקים כללו את אותו מידע בדיוק", מדגישה ברוסאר. "למעשה השינוי היה רק בטון הדברים ובחירת המילים בגוף התגובות". קצת כמו שעימות אלים במחזה כתוב מניע את הקורא לנקוט עמדה באופן נחרץ וקיצוני יותר.

תגובות פוגעניות ואגרסיביות נפוצות מאוד ברשת ולכן מסקנות המחקר מעלות שאלה חשובה: האם השילוב הרחב ברשת של אזור תגובות הגולשים באתרי חדשות לא מביא להקצנה של החברה בסוגיות שמעבר למדע וטכנולוגיה, ונוגעות לצורך העניין לפוליטיקה וכלכלה.

האם הטרולים תורמים להקצנת החברה? "אין לנו הוכחה אמפירית כדי לקבוע בוודאות, אבל אפשר לשער כי זה מה שקורה בשאלות פוליטיות," אומרת ברוסאר. "בייחוד בנושאים שקיים סביבם דיון ציבורי ער, הנגוע בדעות קדומות".

עכשיו, קוראים יקרים, הגיע תורכם.

תרגום: יותם מורציאנו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ